ZET NINJA 2 – pro větší hravost a kontrolu

ZET NINJA 2 – pro větší hravost a kontrolu

Ninja nebo Ninja 2? Na první pohled se jedná o téměř identické kajaky, ale přece jsou odlišné. Model Ninja 2 vychází ze svého jmenovitého předchůdce, který spatřil světlo světa teprve před rokem a který se od ostatních creekových lodí liší především seříznutou zádí.

Dodává: ZET Kayaks, www.zet-kayaks.com
Testoval:
Jirka Vašina

Údaje výrobce:
Materiál: polyetylen
Délka: 273 cm
Šířka: 68 cm
Objem: 315 l
Hmotnost: 21 kg
Kokpit: 92×50 cm
Jezdec: 70 – 100 kg
Infocena: 30 900 Kč

Už předchozí model mě hodně nadchnul svou všestranností, obratností a rychlostí. Na Ninje pádluji od doby, kdy byla uvedena na trh, a měl jsem možnost ji vyzkoušet v závodním nasazení, při pohodovém ježdění na řekách okolo WW IV, na vodnatých řekách až kolem obtížnosti WW V, jezdil jsem na ní creeky obtížnosti WW V a dokonce jsem ji s sebou měl na multiday pádlování v Indii.

Záď kajaku je výrazně agresivnější než u první Ninjy.
Bořní pohled na Ninju 2.

V čem je novinka Ninja 2 jiná a proč byste se měli zamýšlet nad tím zda za ni předchozí model vyměnit?

Ninju 2 jsem měl zatím možnost otestovat na Loferu za průtoku cca 40 m3/s. Je to pro mě už taková klasika, kterou mám naježděnou, a vím přesně, v jakém místě si dávat pozor a jaké vlastnosti lodi kde otestovat.

Pohled na dno kajaku od zádě.
Pohled na dno kajaku od zádě.
Sezení a vnitřní výbava je klasická na jakou jsme u lodí ZET zvyklí už léta.
Sezení a vnitřní výbava je klasická na jakou jsme u lodí ZET zvyklí už léta.

Už po prvních minutách pádlování lze rozeznat rozdíl oproti původní Ninje. Upravená záď lodi umožňuje rychlejší a zábavnější otáčení a také rychlejší změnu směru. Ninja 2 působí celkově živějším dojmem a je velmi hravá. Další, za mě asi stěžejní změnou, je příjemnější boof a přejíždění „válečků“. Tyto manévry u předchozího modelu vyžadovaly velkou dávku trpělivosti a také správné techniky. Opět to zde není o tom, že se zakloním, bez záběru spadnu do rolády nebo válce a čekám průjezd se suchou šprajdou (na jízdu v záklonu zapomeňte jednou provždy!), ale upravená záď umožňuje o dost hladší průjezdy přes rolády, rozbité vlny, vlny balící se do válce a v neposlední řadě lépe boofuje.

Ninja 2 v akci na Loferu. Pádlují Jirka Vašina a Jan Choutka.
Ninja 2 v akci na Loferu. Pádlují Jirka Vašina a Jan Choutka.

Vše má ale svou daň a změny na Ninje 2 se podepíšou na její stabilitě v případě zatopení „zadku“. Pokud držíte správnou techniku a nesnažíte se jet polovinu Loferu ve svíčce, je to naprosto v pohodě a s kajakem nebojujete. Pokud se vydáte cestou kontrů a listů pod vodou, veškeré výše zmíněné přednosti se ztratí a na kajaku se budete trápit. Nicméně cílené zatopení zadku a postavení do svíčky ve vracáku či proudu je velmi snadné a hravé.

Jirka Vašina zkouší co všechno mu Ninja 2 dovolí.
Jirka Vašina zkouší co všechno mu Ninja 2 dovolí.

Jak to tedy shrnout? Ninja i Ninja 2 jsou za mě super lodě, jen je potřeba se na nich naučit jezdit a pochopit, jak fungují. Ninju 2 bych doporučil všem kajakářům a kajakářkám, kteří už mají osvojenou techniku pádlování a vyžadují od svého kajaku svižnou, všestrannou a dynamickou jízdu. Zároveň vám Ninja 2 odpustí chyby v případě špatného „naklouznutí“ válečku či špatného načasování boofu. Pro ty méně zkušené je Ninja 2 volbou na lehčí vodu, případně umělé slalomové dráhy, kde si díky její „přísnosti“ dokážete osvojit správnou techniku pádlování a rozhodně se na kanále nebudete nudit. Přechod z Ninji na Ninju 2 bych zvolil v případě, že trochu bojujete s boofem a při projíždění válečků máte předek stále pod vodou. Ninja 2 je v tomto ohledu hodnější a díky přizvednuté přídi vám to půjde snáz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: