Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Za úspěchem ve vlnách – kniha o tréninku vodních slalomářů
14. 12. 2020
Redakce
Za úspěchem ve vlnách je kniha, kterou český vodním slalom, potažmo české vodáctví, už dlouhou dobu potřebovalo. Podobných publikací bylo vždy jako šafránu, a tak jsme byli velmi potěšeni, že se zase jednou někdo osmělil a rozhodl se něco podobného napsat a vydat.
Četli: Petr Snížek, Šimon Babíček
Autor: Jan Busta, kolektiv autorů
Počet stran: 241
ISBN: 978-80-249-4348-0
EAN: 9788024943480
Rozměry: 172 x 238 x 26 mm
Hmotnost: 655 g
Vazba: pevná bez přebalu, lesklá
Rok vydání: 2020
Edice: ČOV
Nakladatelství: Euromedia
Infocena: 365 Kč včetně poštovného
Autor Jan Busta pracoval na knize několik let a dílo je natolik obsáhlé a komplexní, že se na něm samozřejmě nemohl podílet sám. Dílčí kapitoly tedy pomáhali psát lidé s vysokou odborností v dané tematice. Celkově se pak jedná o široký, a hlavně komplexní, vhled do problematiky tréninku vodních slalomářů a sportovního tréninku obecně.
Jak sám autor uvádí, kniha je zejména určená trenérům vodních slalomářů, ale své si v ní najdou i jiní sportovci a samozřejmě i vodáci „neprofesionální“. Proto jsme se do čtení knihy pustili ve dvou. Jedním z recenzentů byl šéfredaktor Pádlera Petr Snížek, který četl knihu spíše pohledem „laické“ veřejnosti, druhým pak Šimon Babíček, který je trenérem licence B – Kanoistika – vodní slalom a sjezd.
Petr Snížek: Když mě Honza kontaktoval s tím, že mu vychází kniha o tréninku vodních slalomářů byl jsem potěšen. Poslední kniha, kterou bych mohl alespoň zdánlivě zařadit do tohoto ranku je stará asi dvacet let (Milan Bílý, Bronislav Kračmar, Petr Novotný – Kanoistika, rok vydání 2001)a v dětství jsem toho v ní hodně načetl.
Když mi kniha přišla, byl jsem překvapen kvalitou zpracování – lesklé pevné desky, kvalitní křídový papír vysoké gramáže, plnobarevné fotografie, grafy, tabulky a dokonce záložka, kterých by se ale (jak jsme během čtení zjistil) hodilo nejmíň deset.
Už z obsahu bylo patrné, že kniha je logicky členěná a není v ní opomenutý snad žádný aspekt související se sportovním tréninkem. Autor pamatuje i na takové „okrajové“ věci jako jsou specifika tréninku žen, doping a další.
Do knihy jsem se s chutí začetl a velmi rychle jsem zjistil, že se autor svým doporučením neminul. Jako „laik“ nacházím v knize spoustu zajímavých informací, ale najdou se i pasáže, které jsou na mě už trochu vědecké. Zároveň je kniha prošpikována odkazy na doplňující literaturu, takže kdybych chtěl, dokážu ji použít jako jakýsi velmi dobrý rozcestník, který mě dovede k opravdu dobrým znalostem dané problematiky. Právě tohle asi nejvíc ocení trenéři. Musím ale říci, že se autor velmi dobře vystříhal striktně vědeckého jazyka (což je opravdu náročná disciplína) a tak jsem dokázal většinu popisovaných věcí celkem dobře vstřebat. Určitě je ale potřeba, aby knihu četl někdo, kdo už o problematice alespoň něco tuší.
Asi nejzajímavější pro mě v průběhu čtení knihy byly dvě věci. Zaprvé mi kniha dala jasný náhled na to, jak moc toho obsahuje jeden konkrétní sport. Že to není jenom o ježdění na kanále a co nejlepších průjezdech branek, ale že faktorů, které s tréninkem a jeho kvalitou souvisí je obrovská spousta. Jasně jsem si uvědomil (opravdu až s přečtením této knihy), jak velikou práci a kolik odříkání sportovci musí snášet. Zadruhé mě zaujalo, jak vědecky se dá na sport pohlížet a přiznám se, že jsem netušil, že je to už i případ vodního slalomu. Studium ideálního somatotypu závodníka a další a další kapitoly mě uváděly v úžas, v jakých detailech se lze „vrtat“.
Kniha rozhodně není určena na jedno přečtení a odložení. Vím, že se k ní budu vracet, dělat si poznámky, dohledávat si doplňkové věci a třeba se díky ní i trochu zdokonalovat v jízdě na kajaku. Ikdyž „repre“ si už asi nevyjedu…
Knihu Za úspěchem ve vlnách lze zakoupit několika způsoby. Podívejte se na ně a vyberte si, který vám bude vyhovovat.
Šimon Babíček: Komplexní kniha o tréninku vodního slalomu je rozhodně příjemným překvapením. Vnější obal se snoubí s obsahem. Kvalitní vazba, stránky na křídovém papíře a dokonce záložka, předurčují knihu spíše k častému listování. S tím souvisí i velmi přehledné členění knihy. Jasný obsah, citace a komentáře přímo pod textem, umožňující okamžité dohledání doplňujících informací. Zdroje na konci knihy jsem přečetl s nečekaným zájmem a též foot notes. Přehlednost mě doslova nutí si knihu co chvíli otevřít a nahlédnout do některé z kapitol. Použití tučného písma je vhodné a usnadňuje hledání v textu.
Honza je vynikajícím syntetikem i stylistou, aniž by si pomáhal krasomluvnými berličkami čtivou formou vystihuje podstatu problému, skládá vedle sebe poznatky nejen z prostředí vodního slalomu, ale i z dalších sportů, což dovoluje čtenářům nacházet důležité paralely a iniciovat kreativitu v tréninkovém procesu. Rozhodně je třeba vyzdvihnout šíři zdrojů z nichž skládá ryze slalomovou mozaiku. Od tématu neuhýbá, nýbrž vhodně obohacuje.
Věřím, že ukázkové tréninkové plány, posilovací plány a další „tabulky“ pomohou rozbít zaběhnutý stereotyp v některých oddílech. Mimořádně oceňuji, že autor vynechal kapitolu historie pádlování. Také oceňuji kapitolu specifika tréninku u žen.
Mírným zklamáním je pro mne příliš málo prostoru věnovaného přípravě dětí. Uznávám, že jsou zmiňovány v dalších kapitolách… Nicméně, mnoho dětí trénuje stylem vhodným pro juniory, neboť jejich trenéři nemají dostatečnou představivost nacházet vazby mezi nespecifickou přípravou a následným využitím ve specifické přípravě. Několik stránek by rozhodně pomohlo s otevřením očí a malí kajakáři by třeba neztráceli motivaci.
Ahoj, vzpominam ne sidce na vydanou knizku ale na Jednotny Treningovy System, nekdy z poloviny 60 let. Jakou si serii souboru pro trenery, napsane nekolik ruznyma lidma. Kutova, Vacek, Ciler a slalom-sjezdari. V naprostem vacum to dost pomohlo zacinajicim trenerum i zavodnikum. /zavodnik s II. a I. vykonostni tridou pouzival system urceny pro trenery iii. tridy. :)))
Dokonce se nejake preklady obevyly pozdeji v USA.
Ahoj, vzpominam ne sidce na vydanou knizku ale na Jednotny Treningovy System, nekdy z poloviny 60 let. Jakou si serii souboru pro trenery, napsane nekolik ruznyma lidma. Kutova, Vacek, Ciler a slalom-sjezdari. V naprostem vacum to dost pomohlo zacinajicim trenerum i zavodnikum. /zavodnik s II. a I. vykonostni tridou pouzival system urceny pro trenery iii. tridy. :)))
Dokonce se nejake preklady obevyly pozdeji v USA.