Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2022. Nahlédni do něj.

Vyšel vodácký časopis Pádler 4/2022. Nahlédni do něj.

S úplným koncem sezony 2022 vyrazilo ke čtenářům další vydání vodáckého časopisu Pádler. Pojďte se podívat, co letošní poslední Pádler nabízí a nechte se inspirovat pro zimní plánování vodáckých výletů na příští rok.

>>> CHCI PŘEDPLATNÉ PÁDLERA <<<

>>> CHCI PÁDLERA ELEKTRONICKY <<<

Na titulní stranu jsme vybrali fotografii od seakajakáře a horolezce Vojty Dvořáka, kterou pořídil při expedici za skalními stěnami, které odkryla snížená hladina vypuštěného Orlíku.

Fotogalerii jsme tentokrát sestavili z fotek od Honzy „Chobotničáka“ Bašty, který vychytal snížený stav přehrady Kamýk (na jedno číslo je těch prázdných přehrad nějak moc 😊), který trval jen pár dnů a pořídil velmi unikátní fotografie. Pokud byste k fotografiím chtěli i celý příběh, tak je na Honzově webu padlovani.cz.

VODNÍ TURISTIKA

Značnou část Pádlera klasicky tvoří články o vodní turistice. Na první místo tentokrát určitě dáme „horolezeckou expedici“ již zmíněného Vojty Dvořáka na vypuštěný Orlík. Brázdit přehradu na seakajacích a při tom dělat prvovýstupy na nejrůznější skalní stěny, to tu asi zase na nějakou dobu nebude možné. Nebo alespoň ne v takové míře.

Dále se do turistické rubriky dá zařadit článek od Martina Kubeše a Martina Žilky, který je o packraftování na řekách a jezerech ve Skotsku. Jak jsme u Martina Žilky zvyklí, nechybí naprosto famózní fotky, ze kterých bylo hodně těžké vybírat ty nejlepší kousky.

Packrafting ve Skotsku.
Packrafting ve Skotsku.

A do turistického okénka zapadá i velký článek od Honzy Rabiňáka, který se s manželkou vydal na prázdniny za synem a jeho rodinou na Divoký Západ. Konkrétně do kovbojského státu Wyoming, kde se, kromě rodinných radostí, Honza věnoval také místním řekám s obtížností WW I až III.

A zmiňme ještě výpravu vodních skautů z 8. VOS Petřiny, kteří se vydali sbírat zkušenosti na klasické rakouské řeky jako jsou Steyer, Ötz, Lech a další.

ROZHOVORY

Rozhovory jsme tentokrát nachystali tři. Dva jsou velké, jeden trochu menší. Povedené jsou ale všechny.

První je rozhovor se sjezdařskou legendou Ondrou Rolencem. Ondra v něm rekapituluje svoji kariéru, povídá o letošním MS v Treignacu, které pro něj bylo nejnáročnější v životě a taky o tom, proč se rozhodl začít se závoděním trochu zvolňovat.

Rozhovor s Ondřejem Rolencem.
Rozhovor s Ondřejem Rolencem.

Druhý rozhovor pro nás připravil Jiří Červinka a je to vlastně ukázka z knihy Mistři divoké vody. Jedná se o povídání s Jaroslavem Pollertem a řeč přišla třeba na takové věci jako závodění v dobách komunismu, stavba umělých slalomových tratí či záchrana vodního slalomu na Olympijských hrách, o kterou se Jára hodně zasloužil.

Třetí rozhovor je kratší a vyzpovídali jsme v něm Míru Kodadu, který už od mala vede svoje dva syny k pádlování. A bere to tak vážně, že jim s tchánem vyrobili i speciální dětské kompozitové kajaky.

DIVOKÁ VODA

Za divokou vodou nás tentokrát bere Petr „Číva“ Čivrný, který detailně popsal světově proslulou vodopádovou destinaci – Mexiko, kde už byl vícekrát. Při čtení popisů některých peřejí a vodopádů zůstává člověku rozum stát a když to potom vidí na skvělých fotkách od Davida „Voryho“ Sodomky, tak jsou jen dvě možnosti – koupit letenku, nebo se dojít přebalit 😊

Divoká voda a vodopády v Mexiku.
Divoká voda a vodopády v Mexiku.

Do rubriky divoké vody bychom mohli zařadit i paddleboardový článek od Honzy „Rotťáka“ Rotta, který byl s kolegyní Kristýnou Babiánkovou a dvěma „safety kajakáři“ splout kompletně celou řeku Taru. Ta je českým vodákům dobře známá, ale že by ji někdo jezdil na paddleboardech? I tento článek doplňují perfektní fotografie od „Voryho“.

S paddleboardy na Taře.
S paddleboardy na Taře.

A do divoké vody zařaďme i povídání o výročí 60 let firmy Prijon, která je s divokou vodou úzce provázána hned od svého založení. Nejen historie firmy, ale také příběh rodiny Prijonových je opravdu zajímavý!

STÁLÉ RUBRIKY

Ani tentokrát nechybí stálé rubriky. V recenzích vybavení jsem se podívali na vestu Hiko Cinch Harness a na knihu Mistři divoké vody.

Míla Pražák v rubrice od Asociace vodní turistiky a sportu popsal situaci na Labi. A to hned na dvou úsecích. Na Bílém Labi nad Špindlerovým Mlýnem, kam díky AVTS vodáci nově smějí a pak na Labi dolním u Děčína, kde se brojí proti stavbě nesmyslného jezu.

Trénink - zimní kondiční příprava
Trénink – zimní kondiční příprava

V rubrice Z akcí se tentokrát trochu ze široka podíváme na uplynulý ročník závodů ze série Junior Xrace a také na uplynulý ročník Českého poháru žáku ve sjezdu a slalomu. K tomu přidáváme krátké reportáže z akcí jako Singl maraton, splutí Lomnice a dalších.

Honza Busta si opět připravil pár stran o vodáckém tréninku a zaměřil se na zimní kondiční přípravu, která v nejbližší době bude, pro někoho možná už je, na denním pořádku. A obdrželi jsme taky reportáž z kurzu ZDrSEM Vodák, který v obnovené a inovované podobě proběhl koncem října ve Znojmě.

VÁNOCE, VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ

A to hlavní na konec! Pokud nevíte, co dát svým vodáckým příbuzným, kamarádům a známým letos pod stromeček, tak se zkuste podívat na náš vánoční balíček, který obsahuje předplatné Pádlera, funkční triko (dámské i pánské) od značky [SN] super.natural a dárkový certifikát, na který můžete dopsat osobní věnování. Více o akci píšeme v samostatné nabídce.

Na setkávání u vodáckého čtení i v roce 2023 se těší Petr „Snížák“ Snížek.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: