Začaly prázdniny a s nimi vyrazil za svými čtenáři také letošní třetí časopis Pádler, který je opět nabušený skvělým vodáckým čtením od první po poslední stránku. Pojďte se podívat, co všechno letošní třetí Pádler nabízí.
Strašně dlouho jsme na titulní stránce Pádlera neměli nějaké městské pádlování a bylo potřeba to napravit, aby to městům, která jsou krásná nejen ze břehu, ale i z vody nebylo líto. Nakonec se na toto prestižní místo probojovala fotka z polského města Gdaňsk, o kterém se toho dočtete v třetím Pádlerovi tohoto roku spoustu.
Do galerie fotografií jsme tentokrát zařadili výběr snímků excelentního fotografa Jana Kasla, který je už po dlouhou dobu dvorním fotografem Vávry Hradilka. A proč právě Jan Kasl a jeho fotografie české kajakářské legendy? Protože Vávra na jaře ukončil svoji profesionální sportovní kariéru a chtěl jsme tuto mimořádnou událost nějakým způsobem připomenout.
A nyní už pojďme na to hlavní… Na spoustu zajímavého vodáckého čtení a inspirace.
VODNÍ TURISTIKA
Do rubriky vodní turistiky bychom toho tentokrát mohli zařadit více, tak začněme třeba oním už zmíněným Gdaňskem. Do tohoto města se letos na jaře vypravili Petr Snížek s Martinem Bouzkem. Gdaňsk poctivě propádlovali a o možnostech poznání tohoto krásného historického města sepsali podrobnou reportáž, která je doplněna povedenými fotkami.
A Polsko je asi v poslední době v kurzu, protože další turistický článek je rovněž z této země. Připravil ho pro nás Vojta Dvořák, který spolu s Míšou Kratochvílovou pádloval na legendárních Mazurských jezerech a na řekách, které tato jezera spojují. Vojta s Míšou v této velmi zajímavé oblasti strávili asi týden, takže je jasné, že nedokázali projet všech 2000 jezer, ale necelých 200 km na vodě to hodilo. Nechte se inspirovat!
Do turistického odvětví bychom mohli počítat i článek od Jirky Hodice, který nám tentokrát popsal oddílový zájezd na méně známé řeky v Alpách obtížnosti do WW III, konkrétně v regionech Jura a Savojsko. Pokud byste plánovali cestu do těchto končin, pak by právě Jirkův článek mohl být dobrou inspirací, protože v něm najdete popis hned osmnácti úseků řek!
A do turistiky pojďme počítat i popis velmi netradičního počinu vodních skautů z Hradce Králové, kteří svůj loňský letní tábor strávili částečně v Česku na oddílové základně a částečně na mořských kajacích ve Středozemním moři. Celkově tábor trval tři týdny a je opravdu o čem číst. Text připravil oddílový vedoucí Milan „Jelen“ Hanuš. Klobouk dolů.
A závěrem pojďme to turistického pytle hodit ještě paddleboardový článek od tradičního autora Honzy „Rotťáka“ Rotta, který nám tentokrát popsal svoje zkušenosti ze setkání paddleboardistů v údolí řeky Isar – Isarhorn International Alpine Whitewater Fest, při kterém ale došlo i na splutí dalších řek v regionu jakými jsou třeba Inn nebo Loisach.
ROZHOVORY
Rozhovor se nám tentokrát (výjimečně) vešel jenom jeden, ale o to zajímavější a obsáhlejší. K vyzpovídání jsme si vybrali expediční paddleboardistku Moniku Klemšovou, která před pár lety opatrně začínala s paddleboardem na českých rybnících a přehradách, aby se dokázala dostat až k takovým počinům jakými jsou několikatýdenní expedice ve Skandinávii nebo na Yukonu. O tom všem navíc Monika napsala knihu. Tohle si prostě musíte přečíst!
EXPEDICE
Perfektní expedici nám popsal Martin „Fševěd“ Žilka z Packraft Team Slovakia, který letos v březnu s partičkou kamarádů vyrazil objevovat krásy Nového Zélandu. Jednalo se o roadtrip s obsáhlým programem, jehož podstatnou tvořilo také packraftové pádlování, který probíhalo nejen na místních řekách spíše nižších obtížností, ale také na moři v tak vyhlášených lokalitách jakými jsou třeba Abel Tasman National Park nebo Cathedral Cove. Celý příběh je doplněný skvostnými fotografiemi.
Opravdu neuvěřitelnou expedici podnikl Jan Styblík, který na nafukovacím kajaku Gumotex Seawave pádloval podél pobřeží Thajska v Andamanském moři. Celkově Honza na cestě strávil 22 dnů a upádloval přes 550 km. K tomu si užil takové věci jako hypertermii (přehřátí) organismu, dotěrné makaky, nekonečný protivítr a podobné.
DIVOKÁ VODA
Nesmíme opomenout ani vyznavače divoké vody, kteří si v tomto Pádlerovi smlsnou hned na dvou pěkných článcích.
O jeden z nich se postaral Matěj Koudelka, který nevynechal jarní pobyt v oblasti Valsesia ani jednou za posledních deset let a tohle legendární místo mu očividně přirostlo k srdci. Letos se v tomto vyhlášeném údolí extra vyvedly podmínky a sezona začal brzy na jaře a trvá snad dodnes. Matěj popisuje nejen klasické řeky, ale také perličky, které tu jel jen málokdo. A k tomu pohodový každodenní život v údolí plynoucí italským tempem.
Mikuláš Heger nás pro změnu vezme do exotických končin a sice na řeku Zambezi. Popisuje, jak s bráchou vyrazili na tuto legendární řeku coby „Čeští paštikáři“ a kromě brutálních válců a obřích vln se dozvíme také, jak to nejlépe udělat, když bychom chtěli na Zambezi rovněž vyrazit.
A CO JEŠTĚ?
No a pak jsou tu ještě další věci.
Zbyněk Pulec napsal parádní článek o „středověku“ vodního slalomu. Popisuje, jak se v této době pořádaly závody a hledaly vhodné terény nebo jak se za pomoci odstřelu podařilo poprvé projet legendární Labskou soutěskou.
Jan Rozsypal nám připravil skvělý souhrn úspěchů českého kanoepola, které se pomalu ale jistě (a mimo oči kamer nebo mikrofonů) dostává mezi ostatní evropské země. Třeba se časem dočkáme a kanoepolo bude dalším vodáckým sportem, ve kterém budeme patřit ke světové špici. Nakročeno k tomu je.
Míla Pražák připravil tradiční přehled novinek, které se udály v Asociaci vodní turistiky a sportu (AVTS). A nechybí ani recenze vodáckého vybavení. V těch jsme tentokrát proklepli kajak Prijon Beast a kajakářské pádlo Panenka Paddles Lady určené pro kajakářky a juniory. A také jsme přečetli dvě vodácké knihy – Na paddleboardu za snem od Moniky Klemšové a Aljaška a Severozápadní Kanada od Miroslava Podhorského.
A samozřejmě nechybí ani pozvánky na vodácké akce v nadcházejícím období či vodácký bulvár.
Uf, to je zase porce vodáckého čtení. Užijte si ji a taky si užijte celé léto. U vodáckého čtení na papíře se potkáme zase na podzim.