Se začátkem května vyrazilo ke čtenářům další vydání vodáckého časopisu Pádler. Pojďte se podívat, co letošní druhý Pádler nabízí a nechte se inspirovat. Obsah je tradičně hodně pestrý.
Každého asi hned zaujme titulní strana časopisu, která je poprvé po dvaceti letech jiná, než je zvykem. Není na ní fotka, ale dvacet titulních stran. Chtěli jsme touto titulní stránkou připomenout výročí dvaceti kompletních ročníků časopisu, a tak jsme z každého ročníku vybrali jednu, za nás nejhezčí, titulku. Snad se vám tenhle nápad bude líbit.
Fotogalerii jsme tentokrát sestavili z fotek od Michala Kuthana, který se motá okolo vody od dětství a skvěle fotí i natáčí videa. Vystavenou sérii fotek pořídil Michal na letošní jarní Korsice, kde byl se svým domovským oddílem, ve kterém začal s postupem času vracet to, co mu oddíl v mládí dal.
VODNÍ TURISTIKA
Rozhodně nejvýraznějším počinem tohoto Pádlera spadajícím do kategorie turistické vody je deníček od Luďka Kocourka, který na konci loňských prázdnin s pár přáteli plul po Dunaji z Vídně do Budapešti na paddleboardech. Skvělé čtení a spousta krásných zážitků jen kousek za humny!
Dalším zajímavým článkem je text od Radka Bartečka, který se ještě v zimě s partou kamarádů vydal na řeku Bystrici, který teče na Slovensku. Jedná se o kontinuální peřejnatou vodu bez jezů a dalších překážek – takový splněný vodácký sen. Škoda jen, že partičce sněžilo a mrzlo, ale jak v článku píše sám Radek „když to teče, tak se prostě jede“.
Do turistického ranku bychom mohli zařadit i zprávu vodních skautů o oddílové výpravě, při které se plavili okolo ostrova Krk v Chorvatsku. Výlet sice předčasně ukončilo pokažené počasí, ale jinak si skauti užili úplně všechno – pádlování na moři, táboření, vaření nebo průzkum okolních ostrůvků.
Druhý seakajakový výlet popsal stálý autor Jiří „Choroš“ Hron, se kterým se podíváme na poloostrov Karaburun. Že vám to nic neříká? Aby taky jo, jedná se totiž o poloostrov až v Albánii a tam se se seakajakem zatím vydává málokdo. Nechte se inspirovat, podle textu a fotek je to tuze pěkné místo.
V krátkém článku se také podíváme na Dunajec, který se zdá být ideální letní destinací na outdoorovu dovolenou, protože jet do téhle krásné oblasti „jenom“ kvůli vodě by byla škoda.
DIVOKÁ VODA
Za divokou vodou se v tomto vydání podíváme na dvě destinace v Evropě. Jednou z nich je Galície, kterou v lednu navštívil Eda Skalický s kamarády a která se zdá být ideálním místem, když člověk chce v zimě pádlovat, ale zároveň si nemůže dovolit cestu za teplem přes půl planety. Součástí článku jsou i perfektní fotky od Michala Kuthana.
Mikuláš Heger nám pro změnu popsal, jak s bratrem přes vánoční svátky vyrazili pádlovat do Velké Británie, konkrétně do Walesu. Tady už je počasí o něco drsnější než ve výše zmíněné Galícii, ale zase to vynahrazuje kvalita řek. Chlapci navíc měli lokálního kamaráda, takže si „vyzobli“ ty největší perly v oblasti.
ROZHOVORY
Rozhovor jsme tentokrát nachystali jeden, ale o to zajímavější. Na popovídání nám totiž kývnul Jiří Prskavec starší, který rozhovory skoro nedává. Řeč přišla na nejrůznější věci a Jirka se až překvapivě rozpovídal. Zaručujeme, že tolik se toho o Jirkovi nikde jinde nedozvíte.
EXPEDICE
Z minulého Pádlera pokračuje ve svém popisu splutí řeky Coppermine Milan Pachlopník. Tentokrát je jeho text hlavně o závodu s časem, splouvání velkých peřejí a tradičně také radosti, kterou Milanovi pobyt zcela mimo civilizaci přináší.
Za expediční počin bychom mohli považovat i výpravu Jana Styblíky, který se s nafukovacím kajakem Seawave vydal prozkoumávat pobřeží a ostrůvky v oblasti Ranong v Thajsku. Průjezdy skrz porosty mangrove, setkání s etnikem zvaným Mokeni, kteří žijí velkou část života na dřevěných lodích a živí se rybařením, to je jen část Honzových zážitků.
A CO JEŠTĚ?
No ještě toho je v Pádlerovi 2/2023 dostatek. Třeba druhý (a závěrečný) díl článku o historii loděnice na Čertovce, který připravil Karel Novák a pomáhal mu s tím Jirka Červinka.
Chybět nesmí ani tradiční rubriky. V té tréninkové tentokrát Jan Busta radí, jak správně na tréninkovou zátěž u dětí a mládeže. V rubrice Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS) zase Míla Pražák popisuje aktivity asociace, které by měly vést ke zlepšení zájmů vodáků při pořádání tradičních vodáckých akcí. Nechybí ani recenze vybavení, vodácký bulvár, reportáže z vodáckých akcí proběhlých a pozvání na akce budoucí.
A pak ještě to nejlepší – součástí Pádlera 2/2023 je také vzpomínání zakládajích členů redakce na počátky časopisu HYDROmagazín, který se dnes jmenuje Pádler. Je to taková malá oslava dvacátých narozenin časopisu, které proběhly letos v lednu.
Tak si toho druhého letošního Pádlera pořádně užijte. Těším se na setkávání na řekách, během vodáckých akcí i u vodáckého čtení.