V plně bující vodácké sezoně, na přelomu dubna a května, vyrazilo do světa další vydání vodáckého časopisu Pádler, které je letos druhé a to znamená, že je Pádler za polovinou letošního roku. Pojďte se podívat, co Pádler 2/2022 nabízí.
Na titulní stranu jsme vybrali fotografii od německého kajakáře a fotografa Manuela Arnu, který nám do čísla připravil veliký článek o údolí řeky Durance. Úžasných fotek poslal tolik, že by vydaly na celý časopis, tak byla volba autora titulní strany celkem jasná.
O fotogalerii se už postaral český vodák – Honza Mráz. Ten prozkoumával s paddleboardem jezera na Balkáně a pořídil krásné fotky. Zejména ty z dronu jsou opravdu povedené.
VODNÍ TURISTIKA
Jako vždy začínáme výčet obsahu vodní turistikou. Tu tentokrát zastupuje třeba článek Honzy Hocka, který představuje svůj projekt Via Czechia, konkrétně dálkovou trasu spojující nejsevernější a nejjižnější bod České republiky, a nabádá vodáky, aby si tuto trasu zkusili, protože její značná část jde absolvovat na lodi.
I další turistický článek je o dálkové trase. Sepsal ho Luděk Kocourek a popisuje v něm, jak postupnými etapami zvládnul cestu z Vysočiny až do Bratislavy na paddleboardu. Upádloval přitom úžasných 224 kilometrů a nasbíral zhruba třikrát tolik zážitků.
Turistický je rovněž článek od stálého autora Jiřího „Choroše“ Hrona. Ten se v loňském roce vydal na vodu s cestovní kanceláří CVOK a při tomhle seakajakovém výletě objevil krásná albánská jezera Komani a Vau i Dejës, která trochu připomínají norské fjordy.
A do vodní turistiky bychom mohli zařadit i článek od Elišky „Šišule“ Ebelové, která popsala začátky vodáctví a zejména vodního skautingu u nás. Text je samozřejmě doplněn cennými historickými fotografiemi.
ROZHOVORY
Tradičně jsme dodrželi počet rozhovorů – dva. Ten první si vzala na starost Tereza Prskavcová, který vyzpovídala Jiřího Pulteru zvaného Šugy. Jirka působil cirka 30 let jako šéftrenér české reprezentace ve vodním slalomu a tři roky působil také jako šéftrenér reprezentace americké. Zbytek už si ale o něm přečtěte sami.
Druhý rozhovor nachystal Petr Snížek, který hovořil s Martinem Leskovjanem, autorem projektu Vlny Štvanice. Tenhle člověk se rozhodl, že nenechá zlikvidovat vodácký kanál na pražské Štvanici a že ho ještě obohatí o umělou říční vlnu určenou pro surfing. Kromě toho je Martin ještě slalomář – dokonce bývalý juniorský reprezentant, ajťák, otec a mnoho dalšího. Skoro se to všechno do vymezeného prostoru ani nevešlo.
DIVOKÁ VODA
Divokou vodu už klasicky zastupuje David „Vory“ Sodomka, který popsal svoji výpravu s mezinárodním týmem na řeku Lomsdalselva. Ta teče v severním Norsku a nejdřív k ní člověk musí absolvovat poctivý trek, aby si mohl užít nekonečné slajdy, krásné vodopády a sevřené kaňony. Jak je zvykem, Vory vše perfektně nafotil.
Do kategorie divoké vody patří i článek od Manuela Arnu, kterému patří i titulní strana časopisu. Manuel připravil velkého průvodce údolím řeky Durance, v němž, kromě zásoby možností pádlování, které toto údolí nabízí, představuje i další možnosti vyžití, dává tipy na ubytování… Naplánovat teď dovolenou v téhle destinaci bude úplná hračka.
EXPEDICE
Expediční článek nesmí chybět v žádném Pádlerovi a tentokrát jsme sáhli pro ověřenou jistotu. Milan Pachlopník strávil v divočině dalekého amerického severu hodně měsíců a pro tohoto Pádlera a pro další vydání (článek je totiž rozdělen na dvě části) popsal výpravu po řece Keele. Při čtení se vám bude tajit dech a budete chtít na řeku Keele ihned vyrazit, to zaručujeme.
STÁLÉ RUBRIKY
Ani v tomto vydání Pádlera nezůstaneme našim čtenářům dlužni stálé rubriky.
Již stálou rubrikou je nějaká ta stránka věnovaná paddleboardingu. Tu tentokrát vytvořil Oliver Šmíd, který spolu s partičkou dalších český „SUPistů“ navštívil Velkou Británii. Zde se naše skupinka zúčastnila paddlebordových závodů a došlo i na splutí několika řek.
Honza Busta v tréninkovém seriálu popisuje, jak by správně měla vypadat psychologická příprava nejen pro kanoistické sporty.
Samozřejmě přinášíme článek od AVTS, který tentokrát popisuje záměr Asociace přebudovat splav Svaté Pole na řece Otavě na cvičnou peřej.
Klasicky jsme připravili také recenze vodáckého vybavení, ve kterých se tentokrát objevují – kajak Lettmann Machete 85, packraft Itiwit 500, špricdeky Hiko Baller a Prodigy a pádlo Bliss uzpůsobené pro packraftery od výrobce Panenka Paddles.
A to je z letošního druhého Pádlera skoro všechno. Užijte si ho a těšíme se na setkávání na jarních a letních vodách!