Stále více vodáků vyhledává pro balení vodáckých věcí raději lodní pytle (loďáky) než dříve téměř výhradně používané plastové sudy, někdy též zvané barely. Důvodů bychom našli několik. Lodní pytle nejsou tak těžké, výrazně lépe se transportují, jsou tvarově přizpůsobivé a mají naprosto minimální rozměry pro skladování. I přes mnoho výhod je ovšem třeba u lodních pytlů dbát na to, abychom si vybrali kvalitní a dobře zpracovaný produkt, protože nabídka je v poslední době široká, ale ne všechny loďáky jsou v takové kvalitě, abychom svoje věci měli bezpečně v suchu.
Absolutním základem dobrého lodního pytle je kvalitní a bytelný materiál, který snese i nějaké to hrubší zacházení, kterému se okolo vody nevyhneme i když budeme sebeopatrnější. Ideální jsou materiály, které tvoří několik vrstev, tedy materiály takzvaně nánosované. Příkladem budiž třeba materiál PD620 německého výrobce Ortlieb, který je už přes 40 let nejen špičkou ve výrobě vodotěsných vaků pro vodní prostředí, ale taky špičkou na trhu s cyklobrašnami. Tento materiál tvoří polyesterový základ, na který je z jedné nebo z obou stran nánosované PVC. Důkazem, že takový materiál něco vydrží budiž záruka 5 let, kterou tento výrobce na své produkty poskytuje. Určitě je třeba se vyhnout všem lodním pytlům, které vypadají jako igelitové a tak dále. Částečně se lze orientovat i podle ceny.
Druhým důležitým kritériem je certifikace dle standardu IP. Tento standard uvádí, jak moc jsou nebo nejsou dané produkty odolné vůči vniknutí prachu a vody a testuje se dle norem DIN VDE 0470-1 a EN 60529. Pokud tedy hledáme kvalitní loďák, orientujeme se podle označení IP, za kterým jsou dvě čísla. To první značí odolnost vůči prachu a má hodnotu 5 nebo 6 přičemž nás zajímá číslo 6 značící „plně odolné proti vniknutí prachu“. Druhé číslo značí odolnost vodě a může být 3, 4 nebo 7 přičemž nás pochopitelně zajímá číslo 7, jež značí „chráněno proti vniknutí vody při ponoření do hloubky 1 metr po dobu 30 minut“. Pokud očekáváte kvalitu, berte pouze produkty s certifikovaným označením IP67.
No a potom se samozřejmě díváme na zpracování a detaily produktu. Bude velký rozdíl, když si na záda hodíte lodní pytel X-tremer od výše zmíněné špičkové firmy Ortlieb, který má perfektně zpracované popruhy pro nošení na zádech – polstrování, rychleschnoucí materiál, ergonomický tvar, a stahování hrudním páskem, než když si na záda hodíte loďák, na který někdo navařil dva obyčejné ploché popruhy. Ostatně i systém upevnění popruhů k loďáku lze provést několika způsoby a některé z nich vydrží skoro všechno a jiné skoro nic. To samé platí o technologii spojování jednotlivých dílů loďáku nebo o způsobu, jakým se loďák zaroluje – určitě se lépe roluje okolo plastové lišty, kterou opět používá již několikrát zmiňovaný Ortlieb, než okolo vyztužení hrany vstupního otvoru kouskem nějaké trochu hrubší tkaniny.
Tyt vlastnosti samozřejmě nehledáme pouze u velkých loďáků, které jsou použity jako vnější vrstva (více o vodotěsném balení hledejte v článku Jak si zabalit na vodu opravdu vodotěsně), ale i u menších loďáčků, do kterých dáváme jen menší objem věcí na jednodenní výlet nebo u úplně malých lodních pytlů, do kterých pro sichr balíme třeba spací pytel.
Zkrátka a dobře je to jako se vším. Vybírejte pečlivě a nešetřete za každou cenu, protože mokré vybavení hned první den vody člověka opravdu nepotěší a už to nejde vzít zpět.
Myslete také na naši planetu!
I při výběru lodních pytlů je možné smýšlet ekologicky a volbou produktu podporovat výrobce, kterým není lhostejné naše životní prostředí. Kupříkladu v článku zmiňovaná firma Ortlieb se o ekologii zajímá už mnoho let a v tomto odvětví chce už v roce 2025 mít všechny své výrobky 100% recyklovatelné nebo biologicky rozložitelné a ve stejném roce by výroba neměla produkovat odpad, který by nebylo možné znovu využít.
Pokud vás tato značka zaujala, podívejte se na seznam českých prodejců značky ORTLIEB.