V chráněném území Tater vodohospodáři po povodních upravují břehy divokých řek nešetrným a necitlivým způsobem. Bagry a buldozery nezasahují jen tam, kde to ohrožuje majetky a lidi, ale i na místech, kde to nemá žádný smysl, likvidují tak ekosystém řek. Upozornil na to docent Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského Tomáš Derka a jeho kolegové.
Tomáš Derka vysvětluje, že řeka se během povodně mění a překládá své koryto. Při povodni se celá říční niva zaplaví a vleče po dně sedimenty, unáší a ukládá stromy, kusy břehů a když voda opadne, teče často jinde než před povodní. Tehdy se ekosystém resetuje, omladí. Množství vzácných rostlin a živočichů je navíc vázáno na obnažené plochy, které vznikají po povodních. Úpravy břehů řek se znatelně dotýkají přírody, proto by po povodních měla probíhat pouze nezbytná opatření.
Původní článek: dennikn.sk/1229442/prirodovedec-vodohospodari-zneuzili-povodne-aby-brehy-tatranskych-riek-rozryli-bagrami
Takto se chovají vodohospodáři po celém česku,to jsou voduodvaděči ,ne hospodáři.Tisíce zahrnutých túní které by zadržely miliony litrú vody,místo odbagrování břehových nánosú, jejich rozhrnutí po celé šířce řeky,což vede k rychlému odtoku vody z horských a podhorských řek,zničení dříve přirozené skladby živočichú,ryb rakú,žab,apod.Co je nejhorší,že se narušil prúsak vody do okolí a spodních vod,to má za následek vyschnutí studní po celém přilehlém příbřeží.Odborníci-skuteční vodohospodáři,rybáři,ornitologové marně usilují o zastavení těchto praktik,zatím marně!!!Jak dlouho??? nám zbývá čas na nápravu.???