Dávno už neplatí, že vodák v zimě odkládá veškeré svoje vybavení, ukládá je k takzvanému přezimování a stává se z něho zimní sportovec. S rozvojem moderních materiálů se zimní pádlování stalo běžnou součástí vodácké sezony (ne že by to dříve nešlo) a někteří se na ně dokonce začali i specializovat, protože letní davy vodáckých turistů prostě nesnesou.
Někteří jdou dokonce tak daleko, že za zimou v letních měsících i cestují. Ale raději zpět k vodáckým aktivitám v zimě… Vodák, který na naší rodné hroudě nechce přestat pádlovat ani přes zimu, má hned několik možností, jak se zdánlivě nepříznivým zimním obdobím naložit. Pojďme si tedy ty možnosti jednu po druhé probrat.
Zimní výpravy po Česku
Pokud patříte mezi domácí tipy a lidi, kteří neradi cestují dál než na Slovensko, případně mezi zaryté vyznavače tuzemských vod, určitě vás zaujme pestrá nabídka vodáckých akcí, které se u nás v posledních letech začaly konat a těší se stále větší oblibě (a jejich počet roste jako houby po dešti). Sezona pro vodáky dávno nekončí tradičním Vavřinečákem či Bečvárkou. Mnoho vodáků vyráží na různá adventní, vánoční, silvestrovská, novoroční a další zimní splutí, která jsou se zimou úzce spojena.
Samozřejmě ale není nutné omezovat se pouze na organizované akce. Není zase takový problém najít si nějakou tu nezamrzlou vodní plochu a v klidu se projet. Úseky našich velkých řek v podstatě nezamrzají. Například výlet z Prahy do Mělníka v zasněžené zimní krajině bude určitě stát za to, stejně jako poklidná plavba někde na Labi.
Seakajakářům asi není nutné představovat legendární akci Zimní Slapy, kde se vždy (zřejmě díky čarovné moci pořadatele) vydaří počasí a všichni se náramně pobaví. A když náhodou Slapy zamrznou, přesouvají se účastníci na Štěchovice, které prý nezamrzají skoro nikdy.
Pokud tedy v zimě budete toužit po vodáckém výletě, berte Štěchovickou přehradu jako jakousi absolutní jistotu. Další zimní seakajakovou akcí je Zimní Morava, kterou pořádají vodáci z Napajedel.
Táboření v –15 °C je ale jen pro opravdu otrlé, a hlavně dobře vybavené jedince, kteří vědí, jak se v zimě správně táboří.
Ostatně když už jsme u toho: Pádlování v zimě má své kouzlo, jen je potřeba mít trochu zvýšenou hladinu opatrnosti. Po pádu do ledové vody nemáte na plavání moc šancí. Neexistuje vyjíždět bez zapnuté vesty. Suchý oblek nebo alespoň nepromokavé hydro je třeba brát jako absolutní nutnost. V zimě je potřeba také pádlovat tak, aby se člověk nezpotil, protože následně prochladnete opravdu rychle.
No a k tomu zimnímu přespávání venku: Pořiďte si kvalitní vybavení. Ze zkušenosti dobře víme, že běžná nafukovací karimatka je v podstatě k ničemu. Lepší jsou pěnové nebo speciální zimní. A protože na zimních výpravách je brzy tma, vymyslete si nějakou zábavu na dlouhé večery.
Trénink v bazénu
Další tuzemskou možností je trochu nezimní varianta, skalní příznivci zimních výprav by řekli i zbabělá, ale zimní – eskymování v bazénu. Pomalu se stává tradicí, že téměř v každém větším městě se najde parta nadšenců, kteří si na zimní večery pronajmou tamní plavecký bazén a v něm „do zblbnutí“ zvedají a zvedají a zvedají.
Bazén je vynikajícím prostředím k nácviku eskymáckých obratů, pokud patříte spíše mezi začátečníky, ale skvěle si tam můžete nacvičit i pokročilejší techniky zvedání, třeba bez pádla. Pro zkušenější je navíc bazén skvělým místem kde přes zimu trénovat freestyle triky, které vám minimálně pomohou zlepšit stabilitu a dobře si při jejich tréninku procvičíte tzv. bojové zvedání ze všech možných pozic. Pokud disponujete rodeovým kajakem, není nic jednoduššího, než oprášit CNAWR školu) a pilovat triky z rubriky flat water. Aby bazénová sezona nebyla jen tak pro zábavu a vyplnění dlouhých zimních večerů, můžete se po Novém roce zúčastnit mistrovství České republiky v eskymování, které se pomalu stává tradicí a ti nejlepší v něm podávají neuvěřitelné výkony. A pamatujte si: „Co v zimě v bazénu nazvedáte, v hlavní sezoně jako když najdete!“
Nu, a tím bych výčet domácích vodáckých aktivit, které se dají v zimě provozovat, zakončil. Určitě by se daly vymyslet hovadiny jako (a některé se i provozují) eskymování na nějakém nezamrzlém rybníce a podobně, ale to už je trochu extrém, který nevyhledává zdaleka každý. Takové aktivity už nepatří ani tak do sekce vodáctví, ale spíše otužilectví.
Kam zimě do tepla…
Pokud patříte do skupiny tzv. solárních jezdců, kteří vyrážejí na vodu jen v případě, že rtuť v teploměru je hodně vysoko, pak vám nezbývá než v zimě vycestovat za teplem někam daleko. Určitě se najde spousta možností, kam se dá vyjet v Evropě, ale žádné tropy to rozhodně nebudou. Řecko, Chorvatsko, Itálie, Portugalsko a další jižní země jsou pro vodácké aktivity dobře použitelné, a to jak pro seakajaking, tak třeba i pro pádlování na divoké vodě. Už několikrát jsme psali v HYDRU o divokých řekách například na vánoční Korsice či v zimní Galicii. Galicie je dokonce oblastí, kde jindy než v zimě s chytáním příznivých vodních stavů neuspějete. Jak už ale bylo řečeno – neočekávejte tu žádné tropy!
Seakajakáři mají, co se Evropy týče, situaci o něco jednodušší. Veškeré mořské pobřeží, které je rozumně dostupné z Česka, je v podstatě vhodné a použitelné pro zimní pádlování.
Začněme od teplejších vod, tedy od jihu. Naprostá pohoda je jet si v zimě zapádlovat do Benátek. Vítek Jindrle k tomuto zážitku říká: „Jeli jsme to jednou těsně před Vánocemi a atmosféra naší jízdy byla neskutečná. Pokud znáte Benátky jako přeplněné, sluncem rozpálené místo, kde smrdí kanály a všude jsou mraky lodí, zajeďte si sem o adventu. K večeru se brzy setmí, což je mimochodem jedna z nevýhod pádlování v zimě, ulice i kanály se vylidní a vy ve ztichlé tmě prozkoumáváte tajemná zákoutí, kterých je tohle město plné.“
Z Benátek je to co by kamenem dohodil do Chorvatska nebo se dá se jet i do Řecka, Portugalska, Francie a dalších vyhlášených destinací, které ovšem většina populace považuje za letní. Ale jde to udělat i drsněji! Vyrazit se třeba dá na německou Rujánu. To už mohou být opravdu nabroušené výjezdy! Pokud chcete se zimním pádlováním začít opravdu vážně, zkuste to právě na Rujáně.
A nakonec musíme ještě uvést sérii výprav, které jsou podnikány pod matoucím názvem „No Frost“. Tahle akcička byla zahájena v západním Švédsku. Ukázalo se, že umění tábořit v zimě je skutečně největším prubířským kamenem, kromě dovednosti najít nezamrzlou mořskou hladinu. Večery jsou dlouhé a zima lezavá. O „No Frostu“ vyšel článek v HYDRU 2/13. V dalších letech nastal přesun dále na sever, do jihozápadního Norska, kde bylo překvapivě mnohem tepleji než na jihu.
Takže pokud hledáte destinaci na zimu, kde si zimu opravdu zažijete, zkuste to tady.
Útěk do tropických rájů
A co dělat v případě, že je pro vás v zimě i Evropa příliš studená? To vám nezbývá než si zapakovat svých pár švestek, najít si leteckého dopravce, který doveze vaše nezbytné vodácké cajky na jižní polokouli, a užít si některou z teplých, či dokonce tropických destinací. Určitě je z čeho vybírat. Vezmeme-li to od západu k východu, tak určitě nezklame Jižní Amerika, kde se vyřádí úplně všichni, od vodních turistů přes seakajakáře až po milovníky nejdivočejších vod vysokých vodopádů. Chile nebo Argentina jsou v posledních zimních sezonách v kurzu a skloňovány ve všech pádech. Jet se dá i do střední Ameriky, takové Mexiko, to je vyložený ráj v průběhu celého roku.
I Afrika má v zimě co nabídnout. Už tradičně se mnoho (i našich) vodáků vydává do Ugandy na veletok Nil, který je ideální pro trénink freestylu, ale vyřádí se tam i ostatní. Navíc si užijete cestu do exotiky, kterou jinde nenajdete. Další pěknou africkou destinací je Keňa a mezi absolutní klasiky patří Zambezi, jejíž raftové tripy jsou pravděpodobně nejvyhlášenější na celém světě.
V Asii si také užijete dosyta. Himálaje asi ze zimního výčtu vynecháme, protože ty jsou záležitostí spíše podzimní, ale co se třeba jen tak povalovat v Indonésii a jezdit pořád dokola úžasnou řeku Asahan, jejíž průtok se v průběhu roku nemění? Nebo se plavit po tisíci ramenech v deltě řeky Mekong v Laosu? V posledních letech se také stále více dostává do kurzu Japonsko, které by potěšilo zejména hardcore creekaře. A seakajakáři? Ti ať si vyberou na mapě cokoliv, co zdejší ostrovy nabízejí, a nemohou být zklamáni.
Samozřejmě nemůžeme zapomenout na Nový Zéland. Ten asi není třeba dlouze představovat. Známá země Pána prstenů nabízí příjemnou atmosféru, vynikající počasí, skvělé tyrkysově modré řeky, helikayaking a mnoho dalších aktivit. Jména řek jako Arahura, Perth či Kaituna jsou prostě absolutní světovou klasikou. Nový Zéland je jednoduše řečeno ráj a potvrdí vám to všichni, kdo tu už byli. Nový Zéland uspokojí kajakáře, seakajakáře i vodní turisty, a navíc tu můžete navštívit spoustu přírodních zajímavostí, které jinde na světě prostě nejsou. Alespoň ne na tak malém kousku země pohromadě. Náš favorit pro zimní pobyt je jasný.
Abych to celé shrnul – v zimě se pádlovat dá a nemá to chybu. Ať si vyberete nějakou zimní výpravu v Česku či v Evropě nebo utečete ze teplem do tropů.