Horní tok severočeské říčky Smědé, úsek nad Frýdlantem, resp. Raspenavou, patří k těm obtížnějším, ale pod soutokem s Lomnicí (zprava) se Smědá zklidňuje. Splavná je i pro nafukovací kánoe a pod Frýdlantským meandrem i pro kánoe otevřené.
Informace o řece
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Popis toku
Úsek Raspenava – Frýdlant je krátký (6 km), řeka teče převážně mezi regulačními zdmi se dvěma jezy, z nichž zvláště druhý se velmi obtížně přenáší. Pod prvým vysokým jezem, který přeneseme vlevo, nás za odměnu čeká pěkná peřej s šikmými vlnami u skály pod zámkem. I na kánoi se tu dá trochu zasurfovat. Několik stupínků či prahů ke druhému frýdlantskému jezu je dobře sjízdných. Jez u čističky se přenáší dlouze a lépe zleva. Pokud se chceme vypravit jen na „frýdlantský oblouk“, je lepší zajet s loděmi na začátku Frýdlantu do zástavby, ještě před kolejemi uhnout vlevo a dostat se k protrženému jezu mezi železničními mosty. O jeho sjetí se rozhodněte přímo na místě. Nasedat se dá nad ním i pod ním.
Odsud řeka 1,5 km pěkně teče, až se její tok zastaví na koruně vysokého jezu elektrárny. Ta je na pravém břehu a jez se lépe přenese vlevo. Pod jezem Smědá protéká lesnatým hlubokým údolím a v úseku 3,5 km teče kamenitým korytem, kde jízda vyžaduje určitou vodáckou zručnost. Za vyšší vody se mohou otevřené kánoe zalévat.
U dalšího železničního mostu se řeka zklidní, vpravo vidíme tunel odpadu elektrárny a čeká nás vysoký „panoramatický“ jez. Lépe jej přeneseme vlevo, i když přenášení je dosti obtížné. Pod jezem řeka vtéká do roviny, ale stále se objevují peřejky, někdy charakteru kamenných záhozů, ale dobře sjízdných. Koryto není zrovna široké, ale je přehledné.
Skončit plavbu je možné u prvního mostu před Vískou, to pokud si chceme za dobré vody zopakovat peřejnatý úsek. Dokonce místní si údajně přenesou loď od tunelu elektrárny železničním tunelem asi 500 m a znovu snesou k řece a mají před sebou opět 3 km peřejí – ale pozor na vlak!
Pod Vískou řeka stále svižně teče k Poustce a Předláncům. Mezi obcemi Předlánce a Černousy tvoří bohaté meandry, které nebyly nikdy v minulosti regulovány, a jsou tedy zcela přirozené. Tento úsek Smědé je v Přírodní rezervaci Meandry Smědé, která má rozlohu 137 ha a zahrnuje i Dubový rybník – ornitologicky významnou lokalitu. V okolí řeky je možno celoročně zahlédnout vydru říční.
V přírodních rezervacích nejde bez souhlasu Krajského úřadu provádět žádné hromadné nebo organizované sportovní akce, povolení tu mají pouze dvě CK s omezeným počtem lodí a mívají ho i místní vodáci, kteří tu pořádají v dubnu odemykání a na podzim zamykání Smědé.
Řeka odtud dál příjemně meandruje krajinou až k hranici a jen několik jezů tu naruší klidnou plavbu. Ukončit ji můžeme před hranicí u mostu mezi Černousy a Vsí, případně u konce silnice ze Vsi ke státní hranici s Polskem.
Dnes je možné pokračovat i přes hranici. Smědá meandruje ještě kus po hranici, ale asi po 3 km se ztratí ve velkém přehradním jezeru. Případná plavba dál až do Lužické Nysy, do které se vlévá na hranici Polska a Německa, nebude příliš zajímavá.
Přístup k řece je možný železnicí (ta vede celým údolím od Raspenavy až k hranici), je však otázka, jak dlouho bude regionální železnice jezdit. Pak samozřejmě autem.