Morávka – nepochopitelně opomíjená

Morávka – nepochopitelně opomíjená

Morávka pramení v Moravskoslezských Beskydách pod vrcholem Sulov se známým turistickým centrem Bílý Kříž. Odtud teče jak podle střelky kompasu odlehlým údolím přímo na sever. Rozsáhlá oblast jejího prameniště je chráněným zdrojem pitné vody, kterou nad obcí Morávka shromažďuje stejnojmenná přehradní nádrž zadržující mimořádně kvalitní povrchovou vodu pro Ostravsko a Frýdecko-místecko.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Moravskoslezský kraj
Název řeky
Morávka
Délka plavby
1 den
Délka úseku v km
19
Obtížnost
WW I, WW II, WW III
Sjízdné
na jaře a po deštích, při organizovaném splutí/pouštění vody
Název vodočtu
Morávka
Nízká voda
170 cm
Střední voda
180 cm
Vysoká voda
190 cm
Úsek
Nádrž Morávka – soutok s Ostravicí

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Vzhledem k tomuto účelu a objemu nádrže bohužel není možné její využití pro pravidelné vodácké akce. Pouze v jarním období, kdy je dlouhodobě zvýšený přítok do přehrady, je možné dohodnout na hodinku či dvě nadlepšení průtoku pro dovádění v kaňonu pod přehradou. Morávka bývá splavná každý rok na jaře, nejpravděpodobněji od února do počátku května.

Zajímavý úsek se nabízí hned pod přehradou. Přístup je po silnici od Frýdku-Místku přes Nošovice (pivovar Radegast) a Vyšní Lhoty (utečenecký tábor) na Pražmo a Morávku. Projedete obcí Morávka a za mostem přes řeku je větší záchytné parkoviště. Minete je a za ním odbočíte doprava mezi zástavbu. Až pod hráz se nedostanete kvůli zákazu, ale k řece lze odbočit doprava po blátivé cestě.

Morávka je zajímavá říčka pro zkušenější vodákyMorávka je zajímavá říčka pro zkušenější vodáky

Krátký flyšový kaňon obsahuje řadu pěkných „hravých“ míst. Trochu zábavy tento úsek nabízí už při průtoku okolo 6 m3 (a možná i když poteče ještě o fous míň). Za rozumně sjízdný lze ale kaňon považovat až při 10 – 12 m³ , kdy už s vámi válec na vstupu do kaňonu dokáže pěkně zacloumat. Od 15 m³ doporučuji zvýšenou opatrnost.

Po krátkém kaňonu se koryto roztahuje více do šířky a potřebuje více vody, raději mezi 12 – 15 m3. Charakter řečiště se prudce změní a čeká vás zhruba pětikilometrový úsek, v němž se pravidelně střídají úseky lehké WW I se stupni z kamenného záhozu (pozor, velmi ostré kamení!) výšky 1,5 – 2,5 m. Břehy jsou porostlé náletem a stupňů je velmi mnoho, takže by se sem měl vydat jen ten, kdo si záhozy (cca WW III+) troufá sjet. Dva z nich někde uprostřed trasy mezi Morávkou a Raškovicemi se trošku vymykají, začínají klasickým kolmým stupněm, pod jehož vývařištěm teprve následuje vlastní kamenný zához. U těch doporučuji zvláštní opatrnost, už tu došlo ke zbytečnému úmrtí.

V Pražmu přibírá Morávka důležitý přítok, Mohelnici (viz HYDRO 4/2004). Nenápadný, nízký, ale někdy záludný stupínek je pod silničním mostem mezi Vyšními Lhotami a Pražmem. Po chvilce se už blížíme k jezu, který v každém případě přeneste. Je to moderní jez hrazený shora, jehož konstrukce stojí za zhlédnutí, ale pro vodáka je nebezpečný, i když tak nemusí na první pohled vypadat. Rozdíl hladin není vysoký, voda pod ním netvoří válec ani klasické vývařiště, jenom tak tiše šumí. Ale je velmi silně provzdušněná jako bublinková koupel a oč nenápadněji, o to záludněji táhne zpět. Oba břehy jsou obehnané plotem a ostnatým drátem, ale na levém břehu je plot snížený a dá se překročit. Na tomto jezu odbočuje vpravo tzv. Žermanický přivaděč, uměle zbudovaný kanál, který traverzem odvádí vodu úbočím do vedlejšího údolí do říčky Lučiny a nadlepšuje zásobení Žermanické přehrady u Havířova. Přivaděč je kvůli čtrnácti velmi nebezpečným jezům pro vodácké účely nepoužitelný. Navíc někdy odvádí část vody z Morávky.

I na Morávce, hned pod odbočením přivaděče, čeká po pár desítkách metrů asi 3,5 m vysoký jez, který není zcela kolmý, a nedá se tedy boofnout. Pod jeho vývařištěm následuje ještě poměrně vysoký a dlouhý kamenný zához. Vřele doporučuju i tento jez přenést. Charakter řeky se opět změní a následuje kus řeky, který nemá v Česku obdoby. Nejlépe se dá přirovnat k Belé pod Vavrišovem, jen s o něco menším spádem a s obtížností WW I-II. Přirozeně divočící štěrkonosná řeka karpatského typu se zde dočkala ochrany a je to jeden z mála případů, kdy můžeme říct, že jsme s ochranáři na jedné lodi (viz sweb.cz/ochranavod). Pokud jste byli na Belé a líbila se vám, tento úsek Morávky se vám bude líbit také. Začít můžete pod jezy u Žermanického přivaděče, na levý břeh se dostanete po cestě z obce Raškovice (cyklistická stezka). Na následujících kilometrech až do Dobré jako byste se zcela vzdálili od civilizace, jen krásná příroda a průzračná voda.

Pod Dobrou přijde opět změna, řeka vstupuje do dalšího, tentokrát břidlicového kaňonu, zvaného Profil Morávky (viz www.beskydy-info.cz/). Průměrná obtížnost tohoto úseku je WW II, jsou tu i delší klidné pasáže, ale za přiměřeného stavu některá místa mívají obtížnost až WW III-. Nechcete-li pokračovat po soutoku po Ostravici, vysedněte před silničním mostem ve Frýdku-Místku u pravého břehu. Máte-li jen jedno auto, lze využít autobus, který jezdí z Frýdku-Místku poměrně často nedaleko od popsaného výstupního místa.

Vodní stav lze posoudit podle vypouštění z přehrady Morávka a dále je dobré porovnat, kolik vody vypouští VD Šance na Ostravici s tím, jaký je průtok ve Frýdku-Místku. Podle toho můžeme případně odhadnout, jestli není voda odkloněna Žermanickým přivaděčem. Ubytování je možné přímo v Morávce, brzy zjara je přímo nad kaňonem výborný lyžařský svah.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: