Pro nás vodáky (nejen) severomoraváky je Moravice úžasná řeka. Nejedni jsme na ní začínali. Pro její obtížnost WW I až WW II, rozmanitost i krásné okolí je přímo dělaná na to, aby se na ní začátečníci mohli učit a zkušení vodáci se na ní nenudili. Moravice pramení v Hrubém Jeseníku a na jejím 105,1 km dlouhém toku se nacházejí dvě přehrady – Slezská Harta a Kružberk. U Opavy ústí do řeky Opavy.
Informace o řece
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Popis toku
Tato část Moravice je známá široké vodácké veřejnosti díky pravidelnému nadlepšování vody z přehrady Kružberk. Obtížnost úseku pod Kružberkem je WW I a nasedá se na něj hned pod hrází. Doporučuji si před vyplutím vyšlápnout i na hráz, ze které je impozantní pohled do údolí řeky i na jezero, které přehrada vytváří.
Hned od začátku voda teče svižně. Moravice je v těchto místech více sevřená mezi skalami, ale každou chvíli jsou okolo ní chaty nebo celé chatové osady a břehy lemují pečlivě udržované trávníky. Hned po kilometru plavby přichází první jez, který je splavný po spádové desce nebo ho lze obnést po levém břehu. Během organizovaných splutí zde bývá postavena záchrana.
V Jánských Koupelích se na říčním kilometru 39 nachází problematický jez. Řeka se tu dělí na dvě ramena, přičemž v tom levém je nesjízdné stavidlo a v pravém je kolmý stupeň, který lze za vodního stavu 10 – 12 m3/s splout. Při vyšší vodě se zde ale začíná tvořit nebezpečný válec a je lepší přenést lodě po ostrově.
Za dvěma ostrými pravotočivými zatáčkami čeká výraznější peřej a poté je plavba víceméně poklidná ale pořád zábavná a ve svižném proudu. Na říčním kilometru 31,9 (u Hanzlova mlýna) čeká další výraznější a svižná peřej a pak už zbývá jen kousek do Podhradí, kde potkáme po pravé ruce kemp a pak už připlouváme do vesnice, kde se nachází i nesjízdný a velmi nebezpečný jez o čemž svědčí několik křížků na břehu. V Podhradí je možné vysednout nebo nasednout. Pokud zde vysedáte je ideální učinit tak ještě před oploceným areálem úpravny vody. Pokud zde nasedáte, pak dejte na vodu až pod nesjízdným jezem nebo o kousek níž u silničního mostu. Pokud tudy jen proplouváte, tak jez přeneste po levém břehu.
Obtížnost z Podhradí je obdobná jako na úseku z Kružberku a voda pořád svižně teče. První jez přichází po asi kilometru a půl plavby a je pohodový a nijak velký. V těchto místech už je Moravice znatelně širší, krajina více otevřená, řeku lemují louky a pastviny, skály a občas chatové osady. Poklidné úseky se střídají s těmi svižnějšími, jsou tu peřeje, ostrůvky s vegetací, občas i padlý strom. Další menší jez, nebo spíše stupeň, pak čeká na kilometru 22,9.
Na říčním kilometru 18,7 pak přichází vyšší, ale sjízdný jez Albrechtický mlýn. Odtud na vodáky čeká dalších pár kilometrů svižné a občasnými peřejemi protkané plavby až k areálu bývalých papíren v Žimrovicích, které signalizují, že za nedlouho přijde sjízdný Žimrovický jez, k němuž přiléhá pěkný přírodní areál, nad nímž se v dáli vypíná silueta zámku Hradec nad Moravicí. Během organizovaných splutí tu bývá stánek s občerstvením. Proplutí Hradce nad Moravicí znamená několik stupňů s válci a stejně je tomu i při proplutí obce Branky u Opavy. Kdo to to tu nezná, ani si nevšimne, že přeplul z obce do obce.
V centru Branky u Opavy je nesjízdný jez, který se případně musí přenášet, takže je lepší zastavit kus nad ním a plavbu ukončit.
Kdo by chtěl plout dál do Opavy, kde se Moravice vlévá do stejnojmenné řeky, ten se musí připravit na dalších 8 kilometrů plavby a další dva nesjízdné jezy.
S aktualizací průvodce nám pravidelně pomáhá Sportovní-klub.cz.