Moravice – říčka vsazená do malebné přírody

Moravice – říčka vsazená do malebné přírody

Moravice je nevelká řeka, která pramení v Hrubém Jeseníku. Teče na jihovýchod, poté na severovýchod a vlévá se do řeky Opavy v blízkosti stejnojmenného města. Moravice je sjízdná v délce asi 100 km, ale horní tok je splavný jen na jaře při tání sněhové pokrývky. Plavba na středním úseku, kde se také nacházejí dvě přehrady, je zakázána a v tomto průvodci popíšu spodní úsek, jehož sjízdnost záleží na vypouštění vody z přehrady.

Informace o řece

Země
Česká republika
Kraj
Moravskoslezský kraj
Název řeky
Moravice
Délka plavby
2 dny
Délka úseku v km
32
Obtížnost
WW I, WW II
Sjízdné
na jaře a po deštích, při organizovaném splutí/pouštění vody
Název vodočtu
Podhradí
Nízká voda
180 cm
Střední voda
200 cm
Vysoká voda
220 cm
Úsek
Kružberk – Žimrovice

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Popis toku

Optimální vodní stav se pohybuje okolo 10 až 12 m³/sec., ale párkrát do roka se tu pořádá vodácká akce, při které je požadované množství vody z přehrady vypouštěno.

Z Kružberka až do Žimrovic protéká Moravice zalesněným údolím, relativně opuštěnou krajinou s příjemně rychlým proudem a obtížností do WW I. Koryto je v celém úseku přehledné a jestli začneme v Kružberku, tak asi po 3 kilometrech přijedeme k prvnímu splavu v blízkosti obce Jánské koupele. Přenášet jej ale není třeba, je bezpečně sjízdný.

Během plavby po Moravici vás čeká několik jezů
Během plavby po Moravici vás čeká několik jezů

Asi po 10 kilometrech nenáročného plutí narazíme na jediný na tomto úseku nesjízdný jez, který přehrazuje řeku v Podhradí. Je vysoký něco málo přes čtyři metry, nedoporučuju jej jezdit a můžeme jej bez větších problémů přenést po levé straně řeky. Na raftech by asi sjet tento jez zas takový problém nebyl, ale i pomníčky na břehu by měly ve vodácích vzbuzovat alespoň trochu respektu k vodnímu živlu.

V dalších kilometrech by plavba měla probíhat bez problémů a z lodi se můžeme kochat malebnou přírodou. Mezi Podhradím a Žimrovicemi je ještě jeden sjízdný jez v blízkosti Albrechtického mlýna a taktéž ve vesnici Žimrovice, kde jsme zakončili plavbu, je sjízdný jez vysoký jeden metr. Řeka je celý úsek poměrně klidná, menší peřejky ale přibývají ke konci úseku v blízkosti Žimrovic. Pokud se týká času, který při jetí tohoto úseku na řece strávíme, musíme počítat určitě s jedním celým dnem.

Papírenský kanál
Papírenský kanál

Do Kružberku se automobilem dostaneme nejlépe po silnici první třídy č. 46 spojující Olomouc a Opavu. Z ní odbočíme doprava v Hořejších Kunčicích. Po 3 kilometrech se vydáme po malé silničce doleva, projedeme Starou Lublicí a dojedeme do Kružberku, kde most na této silnici kříží Moravici a kde je vhodný začátek plavby. Vzhledem k tomu, že Moravice v této své části protéká přírodním parkem, je přístup k silnici možný jen v úseku Mokřínky a Zálužné, který silnice č. 443 kopíruje. Další křížení řeky je v Podhradí a dále Moravice vstupuje do lesnatého údolí, z něhož vystupuje až v Žimrovicích, kde je možno skončit plavbu. Dalším výstupním místem je o pár kilometrů dále Hradec nad Moravicí, eventuálně můžeme doplout až do Opavy a pokračovat po ní (obtížnost ZW, sjízdná celoročně).

Jezy jsou vhodné spíš pro zkušenější vodáky
Jezy jsou vhodné spíš pro zkušenější vodáky

Pokud budete chtít na Moravici strávit více dní, je možné se ubytovat v kempu v Podhradí, jste-li dobrodružnější a méně komfortuchtiví, není problém tábořit v blízkosti řeky prakticky kdekoliv. Osvěžit se a rozmazlit svůj žaludek různými pochutinami je možno hlavně v Podhradí, ale také i v Kružberku, v obci Zálužné a v Hradci nad Moravicí.

Peřeje u Žimrovic
Peřeje u Žimrovic

Za zmínku také stojí asi čtyřkilometrový kanál vybudovaný na konci 19. století, jenž byl vybudován za účelem plavby dřeva do Žimrovických papíren. Ojedinělé vodní dílo obsahuje i tři vodní tunely a dva akvadukty. Kanál se používal až do roku 1966 a dnes je zapsán mezi státní technické památky Moravskoslezského kraje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: