Spodní úsek Mohelky je sjízdný téměř celoročně, lépe však na jaře a po deštích. Mohelka nepatří mezi známé říčky, ale díky tomu, že je dobře dostupná a je sjízdná poměrně často, určitě stojí za to se na ní vypravit.
Informace o řece
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Popis toku
Mohelka pramení v blízkosti Jablonce nad Nisou, je dlouhá cca 40 km a vlévá se do Jizery kousek nad Mnichovým Hradištěm. Tento průvodce popíše spodní úsek toku, z obce Trávníček k ústí do Jizery, což je asi 15 km. Řeka je vhodná pro znalé a lehce zkušenější vodáky, začátečníkům ji popravdě nedoporučuju.
Mohelka leží na pomezí Středočeského a Libereckého kraje, je tedy dobře dosažitelná např. z rychlostní silnice R10 (Praha – Liberec). Z dálnice sjedeme na 57. km, projedeme centrem Mnichova Hradiště po silnici č. 277 a pokračujeme dále (cca 5 km) až dojedeme na okraj Mohelnice nad Jizerou, kde se Mohelka vlévá do Jizery.
V Mohelnici není úplně dobrý přístup k řece a tak jsme jako výstupní místo zvolili plácek u stupně na ř. km 1, těsně nad Mohelnicí a tam nechali auto. Na nástupní místo pokračujeme dále po silnici č. 277 směřující na Český Dub. V Libíči odbočíme doprava směrem na Trávníček, kde se nachází i silniční most přes řeku, ale jako nástupní místo to moc vhodné není. Začali jsme tedy na okraji Trávníčku v místě, kde řeka teče těsně vedle silnice.
Podél popisovaného úseku vede komunikace č. 277 téměř pořád v těsné blízkosti řeky, není tedy problém začít či skončit plavbu na vámi zvolených místech.
V prvních čtyřech kilometrech z Trávníčku do Libíče (k ústí Ještědky) je Mohelka poměrně úzká, má asi 5 metrů a hodně meandruje. Na tomto úseku podjedeme dva silniční mosty a sjedeme tři stupně (jezy), které jsou nízké a bezproblémové. Eventuální přenášení je možné po obou březích, které jsou ale na většině míst strmé a zarostlé. Pokud se týká různých překážek v korytě, daly se v úseku do Libíče kmeny přes řeku až na jeden kupodivu podjet (stav duben 2012).
V úseku z Libíče se Mohelka lehce narovnává, proud je o něco málo rychlejší, přibývají peřejky, meandrů je o něco méně a tok se rozšiřuje na osm metrů. Po 1,5 km podjedeme mostek a v pravotočivé zatáčce na nás bude čekat kamenitý stupeň (zřejmě rozvalený jez), kterého si všimnete až těsně před ním. Proud je tu celkem rychlý, ale stupeň není náročný a tak stačí držet loď ve středu řečiště. Na ř. km 10 se nachází další jez, který neměl moc vody a tak jsme ho přenesli po pravé straně.
V dalších čtyřech kilometrech jsme třikrát přetahovali loď přes padlý kmen, ale řeka není tak rychlá a je poměrně přehledná, tudíž netřeba mít strach, že by vás spadlý kmen natolik zaskočil, abyste před ním nedokázali bezpečně zastavit.
Na ř. km 6 je koryto regulováno, proud je o něco rychlejší a v krátkém sledu tu číhají tři nízké sjízdné stupně. Pak se Mohelka opět uklidňuje a pomalu teče až k dalšímu jezu, který je nesjízdný. Veškerá voda se valí do náhonu, který je protržen a z něj se část vody vrací zpět do koryta. Je nutno přetáhnout jez vpravo.
Jez na ř. km 4 je po prohlédnutí také sjízdný, anebo lehce přenesitelný vlevo. Dále je už Mohelka klidná říčka s občasnými zákrutami. Plavbu zakončíme sjetím 0,8 m vysokého stupně, u kterého se nachází naše výstupní místo. Může se ale pokračovat dál. K ústí do Jizery je to tak jeden kilometr a po Jizeře tak pět kilometrů do Mnichova Hradiště. Obtížnost Jizery je v tu ZW.
Vodočet se nachází v obci Chocnějovice (na ř. km 3) a měl by ukazovat tak 55 cm, aby byl úsek od ústí Ještědky k ústí (ř. km 13) bezpečně sjízdný.
Centrum oblasti je Mnichovo Hradiště, o něco dále leží města Turnov a Mladá Boleslav. Nedaleko leží CHKO Český ráj, což je turisticky velmi atraktivní lokalita, kterou byste neměli vynechat.