Když se zeptáte Budějčáků na Mlýnskou stoku, tak Vám určitě každý odpoví, že si kolem ní můžete udělat krátkou procházku parkem Na Sadech. Avšak když se zeptáte na detaily, odkud a kam teče a za jakým účelem byla zbudována, už tolik uspokojivých odpovědí nedostanete.
Informace o řece
Mapa oblasti
Mapa oblasti
Popis toku
Mlýnská stoka, jinak původní rameno Malše bylo v průběhu historie mnohokrát překládáno a upravováno. Hlavním smyslem těchto úprav bylo zpočátku napájení hradebního příkopu. Již od založení města Českých Budějovic v roce 1265 králem Přemyslem Otakarem II. byl tento tok významným obranným prvkem v systému městských hradeb, které Mlýnská stoka svým tokem obepínala a byla tak přirozenou vodní překážkou v jinak rovinatém terénu. Později byla voda v tomto kanálu využita k pohonu Špitálského mlýna a Zadního mlýna v Panské ulici. Odtud dodnes nese své pojmenování. Nejzásadnější úpravou, která je dnes při splutí Mlýnské stoky nejatraktivnější, bylo její zakrytí v oblasti Senovážného náměstí v padesátých a v šedesátých letech minulého století. Vytvořil se tak tunel, při jehož proplouvání je potřeba použít baterku. (V posledních několika letech se uvažuje v rámci revitalizace tohoto vodního toku opětovné odkrytí Mlýnské stoky na Senovážném náměstí).
Délka celé Mlýnské stoky je pouze 3,4 km a je sjízdná i na otevřených lodích téměř celoročně. Již několik let se tu každoročně scházejí vodáci na tzv. Štěpánskou jízdu po Mlýnské stoce. Ta startuje vždy 26. prosince na 2. Svátek vánoční, nebo-li na Sv. Štěpána u hradidla v Mladém ve 13 hodin a 13 minut. Obtížnost celého toku je dána nejen mírným spádem řečiště, ale i šířkou (cca 4 – 7 metrů) a hloubkou koryta (0,3 – 0,7 m), takže obtížnost ZW B zvládne i trochu zkušenější začátečník a celé splutí trvá 1 až 1,5 hod.
Protože se jedná o tzv. „městský terén“ lze plavbu zahájit i ukončit kdekoliv, (tedy mimo tunel a vysokou navigaci v městských sadech). Možnosti nákupu, občerstvení a první pomoci je přímo ve městě. Jinak České Budějovice jsou velmi atraktivní z historického hlediska díky své městské památkové rezervaci. Stačí zmínit Černou Věž, náměstí Přemysla Otakara II, muzeum koněspřežné železnice, nebo nejznámější budějovickou hospodu Masné krámy.
Ubytování lze zajistit nejlépe v areálu SK vodní slalom v Českém Vrbném.