Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Vodácké kouzlo řeky Sázavy v době dřevěných pramic…
28. 1. 2019
Jiří Červinka
Sedím u Sázavy pod Zbořeným Kostelcem a vzpomínám. Řeka podle svých zvyklostí tiše plyne a výmluvně mlčí. Tohle místo mi připomíná plno zážitků – od nočních oslav na zdejších hradbách až po dávné výpravy pod plátěné stany.
Ale o tom dnes psát nehodlám. Hledím na řeku a myšlenky se toulají k jednomu dnes už neopakovatelnému zážitku z vodácké doby dřevěné. Tou dobou chybělo ještě osm let do sametové revoluce.
Dnes, v době půjčoven s miliony plastových lodí, si už málokdo umí představit, že dostat se na vodu nebyla na začátku osmdesátých let žádná legrace. Pokud člověk neměl vlastní plavidlo, moc možností neměl. Půjčovny lodí žádné nebyly a kdo loď měl, ten ji bedlivě strážil, protože tehdejší dřevěné i drahocenné laminátové kánoe byly snadno zranitelné. A tak naše parta středoškoláků a jejich dospělých kamarádů měla sice chuť, ale jen málo šancí, jak se na vodu dostat. A přece, v jedné loděnici odpočívaly starší, ale ještě vcelku zachovalé dřevěné pramice! Co kdybychom si je půjčili a vyrazili na Sázavu? Ujednáno, provedeno!
Pramice byly vždycky základem pro dětské vodácké oddíly. Je na nich dostatečná legrace, aby se vyplatilo pádlovat mnoho hodin a užít si pár peřejí a šlajsen na českých řekách. Na pramicích vyrůstalo mnoho budoucích vodáckých mistrů. Ač neohrabané, přesto vychovaly mnoho z pozdějších skvělých slalomářů, kterými byla česká vodácká škola proslulá.
Dlužno říct, že vodácká doba dřevěná tehdy už byla na ústupu a dostupné už byly laminátové vodácké pramičky. Ale to nám nijak nevadilo. Cestu s námi absolvoval výborný vodák, fotograf a kamarád Pepa, proto ji máme moc pěkně zdokumentovanou. Vzpomínky nechme plynout podle fotografií, které ty chvíle krásně připomínají.
Článek vznikl na základě skvělých fotografií Josefa Přecha. Společné vzpomínky na Sázavu osmdesátých let do popisků upravil Jirka Červinka, někdejší šéfredaktor Světa outdooru.
Článek vznikl na základě skvělých fotografií Josefa Přecha. Společné vzpomínky na Sázavu osmdesátých let do popisků upravil Jirka Červinka, někdejší šéfredaktor Světa outdooru.
Boží!! 🙂
Jen u popisků fotek nejsou komletkní popisky. Škoda 🙁
Rocky C1
Ahoj, pravda na drevenych pramicich zacilal v minulosti kde kdo ale v Nymbuce jsme si je museli samy na zacatku 60let vyrabet. Krome vetsich lodi na sjezdy Hronu,luznice a Vltavy, zrodila se tam Mini pramicka. Obratna a bytelna lod, ne jako byli dreveny cestaky. A takze nani se dalo ledacos si risknout. A Velikonocni Sazavsky Svoridla v ty dobe byla akce naco se muselo trenovat aby ses neutopil. Zadny pred sjezd s mobilem ani hazecka. Ani plembak, nafukovaci plovaci vesta! 🙂 Spani s mokrejma vecma ve stohu! Rozhodne ne hrdinove spis blbinci ale jak jsem uz napsal my uz davno trenovali celej rok. Jizda stoleti!
Rocky C1
Dalsi v rade vzpominek je Svratka. Na drevene ale bitelne pramici valime jezy a drive nez jsme u konce nasi plavby zaplatujem lod hrebikama, Plankama z plotu a asfaltem narubanm ze sinice! 😀 Lod na konci plavby skoncila na taboraku. Nestala zato platit zeleznicarum za dovoz z5. A brzo jsme staveli dalsi lod.
Václav Nohejl
Jako kluk jsme měli tři pramice, Které byly na ůvazišti stará plavba v Libni. Sami jsme je s tátou postavili. Třímetrová byla na moje toulání mezi Hlávkovým a trojskyým jezem a to bylo každý den..Ostatní na ryby, kterých see tenkrát dalo chytit (hafo). Moc râd na tu dobu vzpomínám. Děkuju P. Červinkovi za připomínku.
Boží!! 🙂
Jen u popisků fotek nejsou komletkní popisky. Škoda 🙁