Kdyby vás snad napadlo vzít si dlouhý jezerní kajak, pak není potřeba zrovna tekoucí voda. I klidná zákoutí přehradních jezer a zátoky klidných dolních toků řek mají svá kouzla. Pak třeba Kampa s Čertovkou v Praze.
Začněme třeba z Českého Vrbného, přes Hlubokou a nádrže Kořensko a Hněvkovice se dostaneme na přehradní jezero Orlík.
Od Troje je to pro mořské kajaky do Mělníka jednodenní plavba. Kánoe na to potřebují spíše dva dny. Hned u pražské ZOO nás čeká trojská peřej, za vyšší vody (průtoku kolem 300 kubíků) jsou tam pěkné vlny, které otevřenou kánoi i zalijí. Ale peřej je krátká a od soutoku s plavebním kanálem je to zase „volej“.
Mineme Roztoky a je tu plavební komora Klecany. Jez se dá, nechceme-li čekat, přenést po obou březích. Pod ním pokračují historická místa, na pravém břehu Levý Hradec – starověké hradiště –, Žalov a za chvíli jsme u lávky v Řeži, kde je možné se občerstvit. Jak je to teď, netuším, ale naposledy byl místní řízek ten nejlepší.
Pak je to jen něco přes kilometr k jezu Miřejovice, který překonáme po pravém břehu kolem slalomového kanálu Veltrusy. Máme-li štěstí a teče voda, můžeme si kanál prohlédnout, ale na otevřené kánoi je jen pro ty nejlepší. Hned pod kanálem se můžeme ubytovat v kempu Obora, kde je i restaurace. A pro první den toho máme dost.
Soutok vypadá nenápadně, a tak nezapomeneme odbočit vlevo, vpravo bychom pluli proti proudu Labe, a po několika stovkách metrů skončíme v přístavu. A neobvyklý výlet po posledních kilometrech nejdelší české řeky je za námi.
foto: Dušan Festa, Ondra Műller a HYDROarchiv
Modřanský jez má vlevo retardérku. Jen už si nepomatuju, jak moc je sjízdná pro seakayaky. Pomatuju si totiž, že je dost úzká a myslím do zatáčky. Rovněž bych si za vyšší vody překontroloval, že ústí až za vývarem, bo ten tam může být opravdu nekonečně dlouhý a silný.
…jinak inspiratviní článek, úsek čb mělník mě láká už dlouho a po přečtení stále více…