V souboji olympijských šampionů zvítězil Josef Dostál. Je KANOISTOU ROKU

Dva zlatí z Paříže, ale KANOISTOU ROKU může být jen jeden. V českém souboji olympijských vítězů se z titulu KANOISTA ROKU 2024 radoval kajakář Josef Dostál před kanoistou Martinem Fuksou. Mezi českými posádkami a týmy zvítězil deblkajak Jakub Špicar a Daniel Havel. Nejlepší závodnicí do 23 let je slalomářka Gabriela Satková a juniorkou se stala mistryně světa v této kategorii ve slalomu Klára Mrázková.

V pondělí 21. 10. 2024 se v Praze ve WPP Campusu uskutečnilo slavnostní vyhlášení ankety Kanoista roku 2024. Ačkoliv je Česká republika teprve druhou zemí v historii, která dokázala na jedněch olympijských hrách ovládnout mužský kilometr mezi kanoisty i kajakáři, zvítězit v anketě o nejlepšího kanoistu naší země mohl jen jeden. Kanoistou roku 2024 byl vyhlášen olympijský šampion a mistr světa z letošního roku Josef Dostál.

Kanoistou roku 2024 byl vyhlášen Josef Dostál / F: Barbora Reichová / kanoe.cz

Rok 2024 byl pro Dostála bezpochyby vrcholem jeho kariéry. Po čtyřech olympijských medailích, které získal na předchozích olympijských hrách, si v Paříži připsal kov nejcennější – zlato v závodě K1 na 1000 metrů. Tento triumf řadí Dostála mezi ikony českého sportu. Kromě olympijského zlata přidal také titul světového šampiona na neolympijské pětistovce. V Samarkandu navíc získal bronzovou medaili v závodě K2 mix na 500 metrů, kde závodil společně se svojí snoubenkou Anežkou Paloudovou.

Druhý v hlavní kategorii skončil další olympijský vítěz, rychlostní kanoista Martin Fuksa. I on letos zažil svůj vrcholný moment. Svým naprosto suverénním výkonem v Paříži ukončil čekání na cenný kov z olympiády a zaslouženě triumfoval. Kromě zlata z Paříže přidal Fuksa v sezóně 2024 do své bohaté medailové sbírky z MS a ME dvě stříbrné medaile a jednu bronzovou. Na mistrovství starého kontinentu skončil druhý na C1 1000 m a třetí na C1 500 m. Na stejné trati bral stříbro i na mistrovství světa.

Kanoista Martin Fuksa obsadil druhou příčku a spolu s bratrem byli také druzí v soutěži týmů a posádek. / Kanoistou roku 2024 byl vyhlášen Josef Dostál / F: Barbora Reichová / kanoe.cz
Kanoista Martin Fuksa obsadil druhou příčku a spolu s bratrem byli také druzí v soutěži týmů a posádek. / F: Barbora Reichová / kanoe.cz

Na třetí příčce se umístila slalomářka Gabriela Satková, která prožila výjimečnou sezónu. V nabité české konkurenci se probojovala na OH, kde nechyběla ve finále. Stala se mistryní světa do 23 let a kromě světového titulu si ze sezóny odnáší i stříbrnou medaili z mistrovství Evropy. Na čtvrté a páté pozici se seřadili čtvrtý z olympiády, slalomář Lukáš Rohan, a nejlepší česká závodnice v rychlostní kanoistice letošní sezony Anežka Paloudová, jež se dokázala v těžké evropské konkurenci kvalifikovat na olympijské hry.

Večerem tradičně provázel Tomáš Budka. / F: Jiří Hodic

Další oceněné kategorie

Mezi týmy a posádkami zvítězili sedmí z Paříže a čtvrtí z ME – deblkajakáři Jakub Špicar a Daniel Havel, následovaní finalisty z olympijských her, bratry Martinem a Petrem Fuksovými (C2) a mixovým deblkajakem Josef Dostál a Anežka Paloudová, kteří z MS přivezli bronz.

Mezi týmy a posádkami zvítězili deblkajakáři Jakub Špicar a Daniel Havel. / F: Barbora Reichová / kanoe.cz

V kategorii závodníků do 23 let byla nejúspěšnější Gabriela Satková, světová šampionka na kanoi ve vodním slalomu. Druhá skončila mistryně světa do 23 let v rychlostní kanoistice Barbora Betlachová, jež letos získala devět mezinárodních medailí a jako historicky první česká kajakářka vybojovala titul mistryně světa do 23 let na K1 500 m. Třetí místo obsadil slalomář a vicemistr světa do 23 let Jakub Krejčí.

V kategorii závodníků do 23 let byla nejúspěšnější Gabriela Satková. / F: Barbora Reichová / kanoe.cz

Mezi juniory triumfovala mistryně světa i mistryně Evropy v „kajakcross – time trial“ Klára Mrázková, před juniorskou evropskou šampionkou Valentýnou Kočířovou a medailistou z MSJ v Liptovském Mikuláši Michalem Kopečkem.

Osobností vodní turistiky se stal Jiří Oliverius. Jako vášnivý vodák začínal v oddíle POLDI Kladno. V 90. letech významně přispěl k záchraně kladenského vodáckého oddílu. Stal se jeho předsedou, kterým je dodnes. Je dlouholetým členem výboru sekce turistiky ČSK a hlavním organizátorem legendárního závodu Českého poháru vodáků – Střela, který se koná už přes padesát let. Jiří Oliverius je vášnivý outdoorový nadšenec, jeho srdce však vždy patřilo divoké vodě.

Osobností vodní turistiky byl vyhlášen Jiří Oliverius / F: Jiří Hodic

Osobností maratonu byla zvolena Kateřina Mílová, sedmá žena z MS 2024, která pro český tým vyjela místenku na následující Světové hry. Mezi sjezdaři byl pro letošní sezonu oceněn mistr světa dospělých a mistr Evropy do 23 let Matěj Vaněk.