Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Dávno jsou pryč časy, kdy vodáci jezdili na vodu v šusťácích, vlněných svetrech, polystyrenových vestách nebo dokonce oblecích a k ochraně před studenou vodou používali třeba igelitové pytlíky nebo šikovně nastříhané kusy plastového ubrusu. Dnes už tato doba přešla z kategorie retro do kategorie „pravěk“.
Ovšem jak v redakci sledujeme trendy a nové směry v oblékání, a to nejen na vodu, ale i na další outdoorové aktivity, zjišťujeme, že začíná být pryč i doba neoprenů, které byly jeden čas považovány za top vodácké oblečení. Ano, stále mají své využití, ale už jich na vodě prostě nepotkáte tolik. Dnešní době vládnou suché bundy, kalhoty nebo dokonce celotělové suché obleky. Nechci se tady ale rozepisovat o svrchních částech oblečení, nýbrž o tom, co si oblékáme pod ně, protože i tady je patrný vývoj a progres a výsledný komfort při pádlování dnes vychází právě z toho, co si obléknete jako první, v případě chladných období jako první a druhou vrstvu.
Určitě si mnoho z vás vzpomene na první úžasné kousky takzvaného funkčního prádla, které slibovaly na svoji dobu až kosmické vlastnosti – nesají vodu, odvádí vlhkost, rychle uschnou, dýchají, ochlazují, zahřejí a to všechno ideálně zároveň. Většina těchto oděvů ovšem měla jednu obrovskou nevýhodu a sice materiál, kterým bylo nějaké umělé vlákno. To už po pár použitích začíná silně zapáchat (některé značky tím byly vyloženě pověstné), s čímž si ale někteří výrobci dokázali poradit přidáním třeba stříbra, jež má antibakteriální funkci. Postupem času se ale začal ukazovat i další nešvar, a tím je nízká ekologičnost takových obleků. Přece jenom se pořád jedná o „kus plastu“ a jak víme, plast je v dnešní době strašákem číslo jedna pro celou naší planetu.
Jako řešení se nabídly různé více či méně ekologické materiály, z nichž asi nejlépe uspěla vlna, respektive merino vlna. Ta dokázala, že příroda to pořád umí líp než člověk a ukázalo se, že tento materiál je velmi vhodný pro použití jako první až druhá vrstva funkčního oblečení. Nevýhodou vlny je a byla vyšší cena a pak je tu opět otázka ekologie, protože k získávání vlny je třeba chovat a stříhat ovce, což údajně znamená velikou produkci CO2 a tak dále…
Příroda má ale v zásobě i další trumfy, a tak se před nedávnem vylouplo na svět také funkční prádlo a oblečení z bambusu.
Jak známo, bambus je pozoruhodná rostlina, která neuvěřitelně rychle roste (jsou zaznamenány i přírůstky 2,5 metru za den!), její kořeny jsou tak silné, že se rostlina používá k zpevnění erozních svahů a je velice houževnatá, takže její sklizeň neznamená další pěstování od píky, bambus si prostě roste vesele dál. To jsou obrovská plus. Bambus navíc obsahuje přírodní složku, tzv. bamboo khun, která sama o sobě likviduje bakterie, čímž bambus chrání, ale pro pěstování to znamená, že není potřeba použití pesticidů, hnojiv ani jiných chemických pomocníků, tedy se jedná o bio produkt. A to je dnes sakra IN. Z bambusu se pro textilní produkci využívá bambusová viskóza, které je v tkanině okolo 95 % a zbylých (pouhých) 5 % tvoří elastan. Výše zmíněný bamboo khun se navíc při zpracování z vláken nevytrácí a jeho funkce tedy přetrvává i když už je z vlákna utkaná tkanina a z tkaniny pak ušité třeba triko nebo kalhoty. Účinek této látky tak nadále přetrvává a zajišťuje, že prádlo je antibakteriální (dokáže eliminovat až 70 % bakterií) a také antistatické. Pro nás vodáky je důležité hlavně to slovo antibakteriální, protože neustálé používání a skladování vodáckého oblečení ve vlhku je pro bujení bakterií, a s tím souvisejících zápachů, přímo učebnicové. No ruku na srdce, kdo má po pár dnech na vodě voňavé věci? S bambusovými věcmi to jde, právě díky bamboo khun. Samozřejmě to bambus neustojí věčně, ale i několik dní je lepších než smrádeček hned po první řece. Bambusové prádlo splňuje i další kritéria, jež od funkčního oblečení už zcela přirozeně očekáváme. Tedy je rychle suché, dokáže odvádět vlhkost od povrchu těla (tím je zajištěn tepelný komfort), nedráždí pokožku, je antialergické a samozřejmě je velmi příjemné na dotyk.
Taky se vám zdá, že se jedná o skvělý materiál? Tak ještě jedno plus na závěr. Bambusové oblečení/prádlo nevyžaduje žádnou extra složitou údržbu. Prostě jej hodíte do pračky, přidáte běžný prací prostředek na jemné prádlo, nemusíte řešit ani třídění dle barev a vyperte ho až na 40 stupňů. Žádné speciální přípravky na ten či onen typ tkaniny nebo materiálu nejsou potřeba.
Takže, kdy se převlékneš do bambusu Ty? Nebuď ovce, buď bambus!
Funkční oblečení z bambusu Pichincha wear
A pozor. Píšeme se Pichincha, čteme se Pičinča!
Pichincha wearje mladá česká značka pocházející z Českého Krumlova, která se zabývá výrobou a prodejem funkčního prádla z bambusové viskózy v poměru 95 % bambus a 5 % elastan. Specializuje se především na spodní vrstvu, která je důležitá pro dostatečný tepelný komfort při jakékoliv sportovní aktivitě. „Dlouho mě nebavilo, že na českém trhu nemohu najít výrobky, které jsou z přírodního materiálu, ekologické, vyráběné v Čechách, padnou mi jak ulité a budou barevné. Náhodou jsem se dostala k bambusové viskóze, která mě překvapila tím, jak je hedvábně jemná, příjemná, hebká na dotek, lesklá a pružná. Funkčnost bambusové viskózy splňovala vše, co potřebuji při svých horských dobrodružstvích. Netrvalo to dlouho a navrhla jsem si své první triko z bambusu. Musím říct, že to nebyla jednoduchá cesta, ale stálo to za to a v roce 2015 jsem začala během svého cestování zažívat zážitky ve svém vlastním funkčním triku z bambusu. Překvapilo mě, jak začalo reagovat mé okolí, kterému dodnes děkuji, že mě přivedlo k tomu, založit značku Pichincha wear,“ říká o začátcích firmy její zakladatelka a Mezinárodní horská průvodkyně s licencí U.I.M.L.A. Hana Benešová.