Úspěšný rok 2016 pro kanoepolo v Čechách – první ročník Českého poháru a exhibice na Hameráku

Úspěšný rok 2016 pro kanoepolo v Čechách – první ročník Českého poháru a exhibice na Hameráku

Letošní rok byl pro české kanoepolo velmi úspěšný. Jak jsme již informovali v časopisu Pádler, Petru Ježdíkovi se podařilo uspořádat první ročník Českého poháru, ženská reprezentace vybojovala 11. místo na MS v Syrakusách a hráči oddílu Kanoepola Praha uspořádali mnoho propagačních akcí – jednou z nich bylo i Hammerpolo na Ratmírovském rybníku.

První říjnový víkend patřil už po 56. tradičně populární vodácké akci Hamerák. Letos poprvé bylo možné kromě tradičního sjiždění potoka přímo na hladině Ratmírovského rybníka také vyzkoušet kanoepolo.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Kanoepolo, nebo také Kajakpolo, jak by se sport měl správně nazývat, jelikož se přece jen hraje na kajacích, představuje dynamický sport propojující vodní pólo, házenou a lehce také řecko-římský zápas, leč hráči místo do rukou svého soupeře tlačí do protihráčova kajaku při obranné fázi hry či mohou strkat do ramene hráčů pokud jsou v držení míče. Kombinace pohybu na obratných lodích a taktiky týmového míčového sportu se dvěma brankami tak vytváří komplexní sport, jež je velmi divácky atraktivní.

Kanoepolo na Hameráku

Hráči největšího českého klubu KP Praha, kteří zavítali na pověstný Ratmírovský rybník chtěli především rozšířit povědomí o tomto neobvyklém sportu, ale také vzbudit zájem širší vodácké veřejnosti. Není také náhoda, že stříbrný se v letošním ročníku závodu Hamerák umístil Vojtěch Neumann, který je jedním z nejlepších českých hráčů kanoepola.

Dle slov hlavního organizátora Jakuba Rozsypala: “Snažíme se ukázat, že je možné propojit pádlování s výhodami týmového sportu. Máme za sebou několik akcí, kde jsme předváděli kanoepolo širší veřejnosti např. na Lipně v rámci pouštění tamních Čertových proudů, ale letos jsme poprvé konečně přijeli také na slavný Hamerák, což jsme měli v plánu již několik let. Doufáme, že příští ročník nezůstane pouze u exhibice, ale že se nám podaří uskutečnit celý turnaj, nejlépe pak v rámci nově vzniklého Českého poháru pořádaného Českou asociací kanoepola (ČAK).”

Akce v letošním roce

V historicky kanoepolově nejnabitějším roce 2016 se toho vedle již zmiňované exhibice pojmenované Hammerpolo, konal již čtrnáctý ročník tradičního Mezinárodního turnaje v Praze, dále také předváděcí akce na Náplavce v rámci výstavy Lodě na vodě. Celé léto se v loděnici Kotva Braník pořádaly příměstské dětské kempy Sport Joy a první zářijový víkend se uskutečnilo 3. Juniorské mistrovství České republiky v kanoepolu s rekordní účastí 55 juniorů ve věku 8-15 let.

Největší novinkou tohoto kalendářního roku bylo zavedení Českého Poháru v kanoepolu, který měl hned tři části. Celý pohár odstartoval již v dubnu v Chomutově, kde se kanoepolo hraje již řadu let, avšak s velice odlišným vybavením a pravidly. Následovala další edice v jihočeském Týnu nad Vltavou, kde bylo dokonce kanoepolo tak vřele přijato, že si jej vyžádali i na tradiční srpnové oslavy Vltavy. Poslední část se odehrála na jablonecké přehradě, kde se kanoepolo praktikuje již delší dobu. Vítězem se po  napínavém finále mezi teamy z Prahy Dej nám bůra a týmem Brno nakonec po prodloužení stal brněnský team, který si odnesli putovní trofej “hrneček”.

Úspěchy na mezinárodní scéně

Na mezinárodní scéně se podařilo reprezentaci žen ukořistit pěkné jedenácté místo na Mistrovství světa v italských Syrakusách. České hráčky mají na světové úrovni dobré renomé poté co se Kateřině Boušové a Dominice Adamcové podařilo získat trofej pro nejlepší tým v nejvyšší německé lize v roce 2015.

V mužské kategorii se týmům KSV Glauchau a VMW Berlín podařilo postoupit do nejvyšší německé ligy (V Německu mají dokonce ligy čtyři) i s českými hráči. V příštím ročníku tedy doufejme, že se budeme moct těšit na čtyři české hráče, které budou nastupovat jak v dresu německých týmů také za mužskou reprezentaci, pro kterou by měl stejně jako pro ženy být vrcholem Mistrovství Evropy ve francouzském Saint-Omer.

Plány na další rok

Ohlédnutí za letošním rokem přináší doufejme pozitivní ohlasy a je vidět, že z „bandy idiotů“ se přeci jen stává vcelku seriózně organizovaná skupina rozvíjející kanoepolo v českých zemích. V roce 2017 má ČAK mimo jiné v plánu pokračovat v organizaci Českého poháru s cílem zavedení stabilní ligové soutěže.

Rozjednaná je spolupráce s loděnicemi SC80 Chomutov, TJ Delfín Jablonec NN, RK Týn nad Vltavou a zatím nespecifikovanými nadšenci z Olomouce, Ostravy, Brna, Plzně a Pelhřimova. Samozřejmě pokud kdokoli další projeví zájem, rádi uspořádáme pohárové kolo i jinde. Ve všech případech ČAK nabízí kompletní vybavení pro celý turnaj, hostující loděnice poskytuje vodní plochu stojatou nebo minimálně tekoucí s rozměry alespoň 50×35 m s hloubkou alespoň 1m, louku nebo prostor pro kemp cca 100 lidí a ideálně alespoň jednu zásuvku na 220V.

Hostující loděnice by měla postavit minimálně jeden tým na svém hřišti a ide álně přijet i na jiné edice do jiných loděnic aby celá akce měla trochu smysl. Soutěž o pohár bude probíhat alespoň jednou za měsíc od prvního dubnového víkendu 2017. Podle počtu přihlášených bude turnaj probíhat buďto pouze v sobotu, nebo celý víkend. Podrobnosti sledujte na www.kanoepolo.cz, případně se nestyďte kontaktovat někoho z KP Praha.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: