Úspěchy českých slalomářů na domácí půdě. Takové bylo Mistrovství Evropy v Pražské Troji

Úspěchy českých slalomářů na domácí půdě. Takové bylo Mistrovství Evropy v Pražské Troji

V termínu 1.–3. června 2018 umělá slalomová dráha v Praze-Troji hostila Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Do Česka se ME vrátilo po 20 letech – naposledy bylo uspořádáno v roce 1998 v Roudnici nad Labem. Závodníci se utkali o tituly a medaile v pěti individuálních kategoriích a v pěti kategoriích družstev (muži K1, C1, C2, ženy K1, C1).

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Páteční program ME byl tradičně věnován kvalifikačním jízdám, boje o medaile pak vypukli o víkendu. Do semifinálových jízd postoupili všichni domácí adepti cenných kovů. Nejtěžší cestu měl mistr světa kategorie K1 Ondřej Tunka, který musel absolvovat dvě kvalifikační jízdy. V té první mu ke dvacátému postupovému místu chyběla jedna desetina vteřiny. „Nedovedu si představit, že bych vypadl už v kvalifikaci, tak moc jsem se těšil. Ráno jsem byl nervózní, hrozný bylo i čekání na druhou jízdu kvůli dešti. Snad jsem si nálož nervů vypotřeboval dnes, druhá jízda není nikdy příjemná, ale já mám raději semifinále než kvalifikace, takže se snad budu cítit líp,“ upíral Ondřej naděje k víkendu.

Naopak suverénně si vedli jeho reprezentační parťáci z K1. Jiří Prskavec kvalifikaci dokonce vyhrál. „Hlavní pro mě je pocit, že ta forma, kterou jsem měl při kvalifikačních závodech je ve mně stále. Je to jistota, že jsem dobře připraven, ale pro další vývoj to vůbec nic neznamená,“ řekl trojnásobný evropský šampion z let minulých.

Jako patnáctý postoupil Vít Přindiš, kterého v týdnu trápily bolesti zad. „Mám z jízdy dobrý pocit, vyšlo to, co jsme si řekli s trenérem. Jel jsem naplno, záda drží, nemělo by cenu jet na půl plynu,“ sdělil s vírou pro další boje.

Ondřej Tunka / F: Jan Homolka, Martin Hladík
Ondřej Tunka / F: Jan Homolka, Martin Hladík

Bez potíží se do semifinále prodrala druhým místem v kvalifikační jízdě v kategorii C1 Tereza Fišerová. „Nebyla to úplně povedená jízda, doufám, že můj výkon bude mít vzestupnou tendenci. Když jsem se ráno probudila, cítila jsem nervozitu, ale mívám větší. Před semifinále nechci nic říkat, nemám ráda plánování,“ usmála se. Z desátého místa ji doprovodila do semifinále jen šestnáctiletá Gabriela Satková při svém prvním velkém závodě v dospělé kategorii.

V kategorii C2 jasně postoupil z prvního místa Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem a těsně z devátého Ondřej Karlovský a Jakub Jáně, z druhé jízdy se do semifinále prodrali i Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm.

Odpoledne se toužené písmeno „Q“, tedy kvalifikován, objevilo u všech tří českých kajakářek. „Kolem sebe jsem slyšela, jak je prý trať lehká. A když jsem ráno viděla kluky, jak jedou, byla jsem překvapena. Hlídala jsem si tempo i postup, myslím, že moje kvalifikace dopadla dobře. Cíle si nedávám žádné, chci být prostě spokojena se svojí jízdou,“ vyznala se ze svých pocitů Kateřina Kudějová.

Ondřej Karlovský a Jakub Jáně / F: Jan Homolka, Martin Hladík
Ondřej Karlovský a Jakub Jáně / F: Jan Homolka, Martin Hladík

V C1 potkala Vítězslava Gebase nemilá povinnost kvalifikační opravy. „Udělal jsem moc chyb a to prostě v tak silné konkurenci nestačilo,“ řekl a reputaci si částečně napravil v jízdě druhé, z níž postoupil ze čtvrté z pěti postupových pozic. Postup na první pokus patřil Lukáši Rohanovi i Tomáši Rakovi.

Mimo víkendové boje o medaile tak z českých vodáků zůstala pouze Kateřina Havlíčková v C1.

Sobota 2. června – Dvě zlata, dvě stříbra a dva bronzy, taková byla sobotní česká bilance

Kompletní sbírku medailí získala Česká republika během prvního finálového dne ME ve vodním slalomu, a potvrdila tak pověst velmoci v tomto sportu.

Titul mistrů Evropy v kategorii C2 vybojovali Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, pro které je to první a zároveň poslední „velká“ zlatá medaile v kariéře. „Dali jsme do toho závodu všechno. Vyšlo nám to podle plánu. Chtěli jsme končit na vrcholu a to se povedlo. Bohužel trošku dřív, než jsme chtěli,“ řekl v cíli šťastný Marek Šindler, který tak popsal předčasné ukončení své závodnické kariéry.

Bronzovou medaili vybojovala další česká posádka Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

Závod hlídek C2 / F: Jan Homolka, Martin Hladík
Závod hlídek C2 / F: Jan Homolka, Martin Hladík

V kategorii C1 žen se na české lodě nalepila smůla. Tereza Fišerová si v semifinále svoji jízdou pojistila v pohodě postup, ale dodatečně ji sbor rozhodčích přiřkl penalizaci ve výši 50 vteřin a bylo po nadějích. Titul evropské šampionky vybojovala Rakušanka Wolffhardtová, Britku Franklinovou porazila o půl vteřiny. „Je to úžasné, stále nemohu uvěřit tomu, že jsem evropská šampionka. Myslím, že mi bude trvat ještě několik hodin, než mi to opravdu dojde. Je mi vždy velkou ctí závodit tady v Praze, protože zdejší fanoušci opravdu každého závodníka povzbuzují a vytvářejí tu neuvěřitelnou atmosféru. Díky, Praho! Díky, Česko!“ byla unešena z výhry i z báječného prostředí.

Kategorie K1 byla tradičně nejnabitější a nejsledovanější soutěží vodních slalomářů. Titul evropského šampiona si do Slovinska odváží legenda tohoto sportu Petr Kauzer. „Jsem opravdu šťastný, protože v Praze závodím už 17 let, a doteď jsem tu nikdy nevyhrál. Jsem spokojený s jízdou, kterou jsem ve finále předvedl. Porazit Čechy doma je opravdu náročné,“ řekl šťastný vítěz.

Stříbro a bronz zůstaly doma. Stříbrný Vít Přindiš laboroval v tomto týdnu s bolestmi zad. „Musím říct, že po uvolnění akutní blokády, záda drží. Cítím se dobře. Během dne jsem cvičil, bylo to z tohoto pohledu v pohodě. Byl jsem v dobré výchozí pozici, ukázal jsem dobrou jízdu ve finále, byl jsem v klidu, to v semifinále jsem byl nervóznější,“ hodnotil své vystoupení.

Prskavci / F: Jan Homolka, Martin Hladík
Prskavci / F: Jan Homolka, Martin Hladík

Svůj bronz hodnotil Jiří Prskavec takto: „Zajel jsem jízdu, jakou jsem si představoval, ale bohužel tam zase byl jeden jemný dotek. Stalo se mi to tak na deseti posledních velkých akcích. Táhne se to se mnou od olympiády, kdy jsem nesjel finále čistě. Dnes jsem si myslel, že čistě jedu, ale až dole jsem zjistil, že jsem lehce líznul. Třeba to letos ještě načisto zvládnu.“

Závěr sobotního programu obstaraly tříčlenné hlídky. Česko vybojovalo zlato v K1 (Přindiš, Tunka, Prskavec), zlato v C2 berou Němci a v C1 ženy Velké Británie. Čeští deblkanoisté do medailové sbírky doplnili v hlídce další stříbro.

Neděle 3. června – ME ve vodním slalomu v Praze končí. Doma zůstává devět medailí

Během druhého finálového dne se rozdělovaly dvě sady individuálních a dvě sady týmových medailí. Ani při nich nepřišla Česká republika zkrátka. Singlkanoista Tomáš Rak vybojoval bronzovou medaili, stejné hodnoty měly i medaile ženského družstva v kategorii K1 a mužského v C1.

Singlkanoista Tomáš Rak / F: Jan Homolka, Martin Hladík
Singlkanoista Tomáš Rak / F: Jan Homolka, Martin Hladík

Jednotným znakem hodnocení všech medailistů a hlavních hrdinů evropského šampionátu byla chvála celé organizace a zejména divácké kulisy, která provázela celé mistrovství. „Praha je úžasná, fanoušci fandí nám všem, závodit tady je opravdu nezapomenutelné,“ chrlila ze sebe dojmy po zlatém závodě Ricarda Funková, vítězka kategorie K1, která porazila obhájkyni titulu z Tacenu 2017 Corrinu Kühnelovou. „Jsem spokojená i s druhým místem. Závodit v Praze je vždycky skvělé, fanoušci jsou velmi blízko trati, hlasitě povzbuzují a tlačí nás k těm nejlepším výkonům,“ chválila se stříbrem na krku.

Z české dvojice si lépe vedla zkušená Kateřina Kudějová. „Měla jsem hrozně vytuhlé ruce, neudělala jsem nějakou chybu, ztrácela jsem postupně a tak to dopadlo. Sil mám dost, předevčírem jsem se nevyspala, museli jsme řešit doma jeden problém a to se na mém výkonu promítlo,“ vysvětlila Kudějová. Pro mladičkou Barboru Valíkovou byla už samotná účast velkou zkušeností a také velkým příslibem do budoucna.

V kategorii C1 vládli Britové a pro český vodní slalom je potěšitelné, že jejich hegemonii narušil na třetím místě Tomáš Rak a na pátém Lukáš Rohan. „Hodně mě hnaly dopředu zaplněné tribuny. Soupeře jsem nijak nevnímal, jen jsem registroval, že nebudu první,“ bral třetí místo s radostí, ale i pragmaticky Tomáš Rak. „Je to pro mě velká zkušenost a zážitek závodit v takovém prostředí,“ doplnil jej Rohan.

Lukáš Rohan / F: Jan Homolka, Martin Hladík
Lukáš Rohan / F: Jan Homolka, Martin Hladík

Nečekaným šampionem se stal Ryan Westley, který postoupil do finále až jako osmý. „Nemůžu tomu uvěřit. Snažil jsem se zajet co nejlépe a to se mi podařilo. Opravdu jsem to nečekal. Praha je nejlepším místem na konání závodů, vedle olympijských her,“ chválil závody v Troji.

Závod hlídek v kategorii K1 vyhrály Němky před Rakouskem a Českou republikou ve složení Valíková, Vojtová a Kudějová. Mezi muži v C1 kralovali Francouzi, Česko dodrželo nedělní „tradici“ doby bronzové, o což se postarali Gebas, Rak a Rohan.

Celkem se v Praze Troji za celé ME rozdělilo deset sad medailí. Nejúspěšnější zemí šampionátu se stalo Německo se třemi zlatými, nejvíce cenných kovů ale vybojovali Češi – celkem devět, z toho dvě zlaté.

Pořadí zemí podle medailí: Německo 3 – 1 – 1, Česko 2 – 2 – 5, Velká Británie 2 – 2 – 1, Rakousko 1 – 2 – 0, Francie 1 – 1 – 1, Slovinsko 1 – 0 – 1, Polsko a Slovensko 0 – 1 – 0, Španělsko 0 – 0 – 1.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Oficiální stránky: www.slalomtroja.cz

Live stream: www.youtube.com/user/slalomtroja

Výsledky: siwidata.com/canoelive/#/live/eca/1373

Kanoe.cz: www.kanoe.cz

Zkušenosti čtenářů

Vachťák

Velké gratulace všem.Určitě by stály za zmínku na Pádleru i úspěchy sjezdařů na MS ve Švýcarsku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: