Turistická řeka Ohře je obklopená magickou přírodou i množstvím památek

Turistická řeka Ohře je obklopená magickou přírodou i množstvím památek

Desítky let už vodáci vyráží na řeku Ohři, koneckonců o tom svědčí i píseň Ivana Mládka, kde zpívá o tom, jak „jel tuhle Ohři s Jendou Bendou“. I když je řeka spjata s vílou Ohře, která podle legendy nebyla úplně hodná, opak je na této řece pravdou.

Zvláště v poslední době, kdy je k vodákům více a více příznivější. Jezy se zesplavňují, přibývá dobře vybavených tábořišť a Ohře se na jaře pravidelně uklízí. A protože teče opravdu zajímavým krajem, stojí za to na ni vyrazit a ochutnat její vlny i okolí.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Na Ohři se většinou začíná v Tršnici u Chebu, kam je velmi dobré vlakové spojení a fungují tu dva kempy. Než vyplujete, můžete odtud navštívit Národní přírodní rezervaci SOOS s bahenními sopkami. Ideální pro děti, budou vám vyprávět, jak to tam hezky prdělo a smrdělo. Je zde i pěkně udělané pravěké muzeum. Z Tršnice poplujete příjemnými meandry tichou krajinou, jenom občas vám zamává cyklista z přilehlé cyklostezky, až doplujete do vesnice Nebanice, která je známá chovem koní a je zde i dobrá hospoda. O kus dál na levém břehu uvidíte zámek Mostov a zanedlouho vás čeká jez v Kynšperku nad Ohří. Ten pohodlně obeplujete levým ramenem, kde je malá šlajsna. Zde také můžete využít přespání ve vodáckém tábořišti se sprchou, splachovacími záchody a občerstvením. Pravidelně se zde koncem srpna koná festival Folková Ohře a neopomeňte návštěvu pivovaru Kynšperský zajíc.

Několik kilometrů po proudu je rozbořený jez v Šabině a u něj přírodní tábořiště Hogan. Kus pravého nefalšovaného voleje zažijete v Černém Mlýně před jezem smrťákem, kde je nedávno udělaná šlajsna pro vodáky u levého břehu. Pak vás vlny donesou až do Sokolova, kde funguje dobře vybavené vodácké tábořiště. Odtud můžete navštívit pivovar Permon nebo si zapůjčit koloběžku a objevit vodní nádrž Medard nebo vystoupat do kopců Slavkovského lesa na Rozhlednu Krudum či zříceninu tajemného kostela sv. Mikuláše ze 13. století.

Desítky let už vodáci vyráží na řeku Ohři / F: Jitka Pražáková
Desítky let už vodáci vyráží na řeku Ohři / F: Jitka Pražáková

Další zastávkou na plavbě může být Královské Poříčí, kde je nejenom tábořiště, ale i Statek Bernard s muzeem řeky Ohře. Pozor na stupeň v Královském Poříčí, je potřeba dostatek vody a znalostí na jeho splutí. Řeka vás dále zavede do překrásného města Loket. Tři jezy a dvě tábořiště jsou zde zárukou příjemných chvil. Poslední jez nyní prochází rekonstrukcí a je potřeba se řídit navigačními cedulemi! Návštěva hradu Loket by neměla chybět ve vašich plánech. Pokud dáváte přednost přírodě, vyrazte do Slavkovského lesa. Pivaři si přijdou na své v minipivovaru Svatý Florian.

Lokte vás čeká jeden z nejhezčích úseků na Ohři. Poplujete tichou krajinou CHKO Slavkovský les, krásnými peřejemi a skalním městem Svatošské skály, u kterých je i výborná hospoda. Před Karlovými Vary na pravém břehu je velké tábořiště s fotbalovým hřištěm a to je i dobré výchozí místo pro návštěvu lázeňského města. Mimo ochutnání léčivých pramenů vás potěší návštěva rozhledny Diana a určitě byste neměli vynechat posezení v hospůdce Ohře v loděnici na pravém břehu řeky. Pro milovníky přírodního táboření je zhruba pět kilometrů za městem na levém břehu lesní tábořiště Hubertus. Zařízení tábořiště je sice skromnější, o to víc však romantické. Když k tomu připočteme ještě cvičnou peřej Hubertus, tak určitě srdce skalního vodáka zaplesá. Pokud si věci převážíte autem, čeká vás komplikace, protože do tohoto tábořiště je vjezd autům zakázán. Musíte ho nechat na druhém břehu a přeplavit se na loďce.

Podél řeky Ohře si můžete udělat i hezkou projížďku na kole / F: Jitka Pražáková
Podél řeky Ohře si můžete udělat i hezkou projížďku na kole / F: Jitka Pražáková

O pět kilometrů dále je již tábořiště plně vybavené a to u kultovní vodácké hospody U DvořákůDubině. Odtud můžete navštívit geologický úkaz Skalky skřítků. Při plavbě tišiny střídají hezké peřejnaté úseky, jeden takový vás čeká i v Kyselce, kde se rekonstruují původní lázeňské domy, které jsou vidět hned z řeky a stojí za to na chvíli zastavit a podívat se, zda je otevřený zdejší pramen. Pokud ne, určitě jej nahradí místní hospoda.

Peřej v Kyselce vás postupně donese až do Radošova, kde je kvalitní kemp, a pokud budete pokračovat dál, musíte překonat dnes již jediný nebezpečný jez na turistickém úseku řeky Ohře. Radošovský zabiják je sice za malé vody hodný, ale stejně ho raději přeneste po levém břehu! Předzvěstí jezu je zrekonstruovaný dřevěný krytý most.

Radošova je to už jenom kousek do Vojkovic, kde je pěkné tábořiště a hlavně blízká vlaková zastávka. Nedaleko odtud je Jakubův mlýn s příjemnou hospodou a jezem s šikmou šlajsnou. Zanedlouho připlujete do Stráže nad Ohří. Pro milovníky historie odtud do kopců vede stezka na Horní hrad – Hauenštejn s přilehlým arboretem. Řeka je tu stále peřejnatá, proudící údolím mezi Krušnými horami a Doupovskými vrchy.

Na Ohři se většinou začíná v Tršnici u Chebu, kam je velmi dobré vlakové spojení / F: Jitka Pražáková
Na Ohři se většinou začíná v Tršnici u Chebu, kam je velmi dobré vlakové spojení / F: Jitka Pražáková

Ukončit plavbu máte možnost v OkounověPerštejně, Klášterci nad Ohří nebo v Kadani. Všechna tři místa mají co nabídnout i z hlediska historického, ať už je to hrad, nebo zámek. V Perštejně najdete tábořiště U Včelky s ochutnávkou medu a medoviny, v Klášterci pak zrekonstruované lázně Evženie s loděnicí vedle, kde je občerstvení a možnost přespání. Velmi dobře vybavený kemp je U Jezu. Pokud se rozhodnete pádlovat do Kadaně, počítejte v závěru se vzdutím řeky u Kadaňského stupně.

Ohře je přívětivá řeka vůči vodákům. V první části z Tršnic u Chebu do Lokte je spíše klidná a meandrující, v druhé části pak peřejnatá. Zejména v období, kdy jsou nižší stavy vody v řece, je horní úsek splavný vždy i pro rafty a vhodný pro rodiny s dětmi a začátečníky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: