TRÉNINK: Zimní pohádka aneb co se dá trénovat přes zimu

TRÉNINK: Zimní pohádka aneb co se dá trénovat přes zimu

Bylo nebylo, propádloval ses ke konci další sezóny. Vybavení číhá ve skříni na nečekané oblevy a ty pomalu plánuješ, jaká bude další sezona. Každým dnem bez kajaku se tvé cíle zvyšují. Vzpomínky se jemně mění a ty nepříjemné mizí úplně. To, že jsi vyplaval na Kamenici pod Tobogánem, protože jsi nemohl nahmatat lagunku, se noří do zapomnění a jasným cílem se stává Kamenice horní, kde s hmatáním lagunek věru problém nebude. Během zimy se formuje příští sezóna a uvidíš, že bude stačit několik drobných změn, aby byla lepší než ta minulá.

A spali až do jarního tání

Mezi sezónami musí být jasný předěl. Dej si pauzu od pádlování, přestaň se dívat na kajakářská videa, vypni upozorňování na vodní stavy, poznávej kamarády i bez helmy a žij měsíc, jako bys nikdy nepádloval. Tělo i mozek si musí odpočinout od kajaku. Pomůže ti to překonávat špatné stereotypy a uvolní se mysl pro trénink nových věcí. Je ještě spousta krásných dní, které strávíš na kole nebo turistikou. Vnímej tělo i z jiné polohy než jako pádlující kajakář.

Tenhle měsíc uteče jako víkend na vodě. A pak přichází čas začít zase pořádně krmit naší největší závislost. První věcí, kterou nezanedbej, je zhodnocení uplynulé sezóny (tím nemyslím vydařený večírek s promítáním fotek, který je též nezbytnou součástí zimní přípravy kajakáře). Vytáhni tréninkový deník, zápisník sjetých řek nebo si vezmi čistý papír a zkus sepsat řeky, které si sjel a kolikrát jsi byl trénovat na kanále. Ke každé položce přidej svůj pocit. Buď k sobě upřímný. Bagatelizace problému nebo shazování vlastního výkonu je velkou brzdou v dalším rozletu.

Podívej se na uplynulý rok a uvědom si, že v tom dalším zvládneš nejvíce o 10–15 % více. Přehnaná očekávání přinášejí frustraci z nesplněných cílů. Je příjemné na konci měsíce vidět, že jsi byl osmkrát na kanále, jak jsi plánoval. Zatímco stejný počet tréninků při plánu 16 je depresivní. Při prohlížení zápisků si uvědomíš, co bylo špatně. Někdy je to kondice, jindy špatná technika, občas materiál. Zima je ideální čas to napravit.

Jedna z variant nácviku přenosu rotace na loď. Přítomnost někoho zkušeného, kdo upozorní na chyby, není na škodu / F: Jirka Klán
Jedna z variant nácviku přenosu rotace na loď. Přítomnost někoho zkušeného, kdo upozorní na chyby, není na škodu / F: Jirka Klán

Mnohokrát jsem se setkal s tím, že dobrý kajakář odjede na týdenní zájezd a nemá svůj den, pak druhý den, nakonec jeho týden připomíná výkony Františka Venclovského. Na vině není špatná kondice nebo technika, ale týden lyžování následovaný týdnem v práci a odjezd na jarní Korsiku.

S předstihem se ti podaří naplánovat delší výlety, tak aby tě rozvíjely, nikoli vyčerpávaly. Každá akce potřebuje přípravu, nejenom materiální, ale i duševní a fyzickou. Před delším výjezdem naplánuj víkend na kanále s partou účastníků zájezdu. Rozpádluješ se, zjistíš, že půlka kamarádů pořád vozí jen autolékárničku a máš minimálně týden na to, s tím něco udělat. Ale dost řečí, jdeme pádlovat!

Zkušenosti čtenářů

Cerv

Tak ten uvod je top 🙂

Peet

Tak už jenom aby nám otevřeli bazény…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: