Léto se blíží a vodácká sezona se pomalu rozjíždí. Láká vás divoká voda za hranicemi naší republiky? Chtěli byste z vodní hladiny prozkoumat nové a nevídané krajiny? Pro velký zážitek nemusíte jezdit daleko, v Evropě není nouze o sjezdy divoké řeky světového formátu. A nádherných jezer i pobřežních tras je v Evropě také požehnaně.
1. Norsko, řeka Sjoa
Norská řeka Sjoa láká na své divoké peřeje a okouzlující kaňon vodáky z celého světa. Severská krajina je divoká a tyrkysová řeka Sjoa, jejíž pramen je v národním parku Jotunheimen, se vine pod dechberoucími horskými masivy, skrze průzračná jezírka, kaňony a soutěskami a dokonce i kolem několika vodopádů.
Nejsilnější je řeka před průtokem vesnicí Heidal. Právě zde se od května do října setkávají vodáci napumpovaní adrenalinem z očekávaného divokého a romantického sjezdu.
Výhoda této severské velekrásky je ale mimo jiné v tom, že je vhodná pro vodáky všech úrovní. Od rodin a začátečníků až po ty nejzkušenější, všichni si zde najdou úsek odpovídající jejich levelu.
Naplánujte si let do Norska přes Flymeto.com a užijte si divoké peřeje nezkrotného severu.
Z Osla je vesnička Heidal vzdálená necelých 300 km.
Pokud vás lákají spíše klidné kajakové výlety vydejte se prozkoumat norské fjordy. Nedaleko Bergenu je překrásný Nærøyfjord, mezi kajakáři je ale velmi populární také Geirangerfjord, nebo Vestfjorden, který je hned za hranicemi hlavního města.
2. Jezera v Irsku
Jelikož má Irsko více než 12 000 jezer, rozsáhlou síť říčních kanálů a nádherné pobřeží, jedná se vskutku o kajakářský ráj.
Oblast Fermanagh Lakeland v Severním Irsku je pro prozkoumávání malebné irské krajiny z vodní hladiny ideální start. Nejpopulárnější je mezi milovníky vodních sportů jezero Lough Erne.
Cesta do Irska ale většinou začíná v Dublinu, kam jsou z Prahy přímé lety. Zpáteční letenky Praha – Dublin seženete v akci přibližně za 1 500 Kč. Nedaleko hlavního města je kouzelný ostrůvek Dalkey, který je domovem velké kolonie tuleňů. Možná právě tam je tedy ideální vaše vodácké dobrodružství napříč Irskem zahájit.
Další kajakářsky zajímavé je jezero Lough Gill na jihozápadně země, na kterém je dvacet ostrůvků, které můžete díky kajaku obeplout a navštívit.
Vnitrozemské jezero Lough Derg je druhé největší irské jezero, na kterém je celkem 21 tratí, v celkové délce 160 km. No a jestliže hledáte něco vskutku magického, navštivte jezero Lough Hyne. Voda v jezeře je slaná, hladina jezera s přílivem a odlivem kolísá a vyskytuje se zde světélkující plankton. Počkejte tedy na západ slunce a projeďte se po jezeře až s přicházejícím soumrakem, pod pádly se vám bude rozsvěcet celý planktonní vesmír.
Kromě jezer je v Irsku kajakářsky oblíbená také například řeka Barrow, nebo řeka Blackwater. Vyjmenovat všechny vodní hladiny a kajakářsky zajímavá místa v zemi by vydalo na celou knihu. Irsko je skutečně vodáckým rájem. Nejlepší je proto půjčit si auto a objet všechna místa, která vás zajímají, po vlastní ose.
3. Řeka Noce, Itálie
Na severovýchodě Itálie v regionu Trentino-Alto Adige, nedaleko hranic Rakouska a Švýcarska, je dokonale fotogenická krajina. Dolomity jsou překrásné v kterémkoliv ročním období. Ale zatímco v zimě je zde ráj lyžařů a milovníků sněžných sportů, v létě se do Val di Sole (neboli Slunečného údolí) sjíždějí vodáci a nadšenci do raftingu a kajakingu ze všech koutů Evropy. A není se čemu divit, řeku Noce nominovalo National Geographic jako jednu z deseti nejlepších řek světa pro rafting na divoké vodě.
Řeka Noce je napájená ledovcem a má ve svém arzenálu úsek peřejí obtížnosti WW IV–V, které celé léto hlasitě hučí a burácí mezi velkolepými soutěskami Mostizzolo.
Noce ale není jen pro profíky a adrenalinové nadšence. Klidnější úseky na jejím 28 kilometrů dlouhém splavném toku najdou i začátečníci a ti, kteří se přílišnému adrenalinu raději vyhýbají. Řeka je mírnější například mezi Fucine a Mezzana a od bodu Piano do Dimara.
Vzhledem k aktuální situaci a neustále se měnícím opatřením, doporučujeme si před cestou do zahraničí prostudovat praktické informace a podmínky vstupu do země. Aktuálně se do Itálie cestuje volně s EU certifikátem a příjezdovým formulářem.
4. Horní tok Rýnu, Švýcarsko
Švýcarsko je další z hojně vyhledávaných destinací mezi milovníky raftingu na divoké vodě. V Alpách je mnoho zajímavých řek, ale dnes si posvítíme na úsek Vorderrhein – pramenný tok řeky Rýn od Ilanzu po Reichenau, který rozhodně patří na první příčky žebříčku každého dobrodružného vodáka.
Rýn se tudy klikatí mezi dramatickými stěnami kaňonu Ruinaulty, známého také jako „Švýcarský Grand Canyon“, bílé útesy jsou zde vysoké a téměř vertikálně svislé, skály přechází v suťové svahy a propadají se do hlubokých propastí a krajinu domalovávají zelenkavé mokřady.
5. Pobřeží okolo města Lagos, Portugalsko
Celé pobřeží portugalského Algarve je bohaté na skryté pláže, rozeklané útesy, zlaté skály větrem, vodou a erozí vymleté do prapodivných tvarů, jeskyně a oblouky a skalní brány pod kterými můžete proplouvat a cítit se jako by vás krajina unášela rovnou do pohádky. Lagos je impozantní a rozhodně si zaslouží pozornost každého vodáka a přírodu milujícího cestovatele. Když je moře klidné, dá se v oblasti také jezdit na stand up paddle.
Do Lagos se dostanete snadno z Lisabonu, kam létají z Prahy přímé lety a nebo z Fara, tam se ale létá s přestupem.
Už víte jaké bude vaše příští vodácké dobrodružství? Kromě výše zmíněné pětice top evropských vodáckých dobrodružství je ještě spousta míst, o kterých dnes nepadla řeč. Jsou to například jezera jako italské Lago di Garda, chorvatská řeka Zrmanja, smaragdově zelenkavá slovinská řeka Soča a nebo proslulá soutěska Ardeche ve Francii. Za mimoevropské dobrodružství pak stojí za zmínku brazilský ostrov Ilha Grande, o kterém jsme psali nedávno.