Tipy pro sjíždění vody v kontaktních čočkách (PR)

Tipy pro sjíždění vody v kontaktních čočkách (PR)

Ať už divoká voda nebo olej, kontaktní čočky na vodu vypadají oproti brýlím jako ideální řešení. Pokud nosíte kontaktní čočky a chystáte se na sjíždění vod českých či zahraničních, určitě byste se ale pro nerušenou jízdu naplno měli předem připravit na některé situace obzvlášť, pokud má být výprava delší než týden.

Ať už divoká voda nebo olej, kontaktní čočky na vodu vypadají oproti brýlím jako ideální řešení. Pokud nosíte kontaktní čočky a chystáte se na sjíždění vod českých či zahraničních, určitě byste se ale pro nerušenou jízdu naplno měli předem připravit na některé situace obzvlášť, pokud má být výprava delší než týden.

A když už se z oka vyplaví čočky, finančně to bolí méně než ztráta brýlí za tisíce. Jeden pár čoček na den může vyjít jen na 30 Kč. Dnes se již dají sehnat opravdu levné kontaktní čočky. Buď tzv. jednodenní čočky, které se vyplatí při nošení jednou za čas, třeba právě na sportovní vyžití, nebo také čtrnáctidenní čočky na delší výpravu. Byly nám doporučeny například jedny z nejznámějších a nejkvalitnějších čoček, značka Acuvue od firmy Johnson&Johnson.

Zkušenosti čtenářů

Honza

PR je PR, ale zajímaly by mě zkušenosti nějakého brejlovce vodáka, který by mohl potvrdit, zda se vyplachují či nevyplachují z oka při eskymování (s otevřenýma očima na WW, ne s plaveckými brýlemi v zimě na bazénu). Brýle jsou na jarní vodě na prd, jednak kvůli riziku utopení a rozbití, ale hlavně kvůli tomu, že se při nízkých teplotách děsně zamlžují, takže i slepýš jako já vidí líp bez nich. Čočkám jsem v tomto směru nikdy moc nevěřil, ale mohu se zásadně mýlit, rád se nechám poučit – ale od divokovodního vodáka, ne od prodejce.

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

vvoda

jezdím s čočkama asi 10 let. ww4(vyzkoušeno i ve válci s rodeovkou). nikdy se mi nestalo že by se čočka vyplavila, jen se dostala pod víčko. Problém je první kontakt s vodou a okem, to čočka ještě nedrží na 100%. Hádám že je to kvůli přirozenému mazivu mezi okem a čočkou. voda v očích po prvním eskimáku je jak odmašťovadlo a čočky se přisajou. někdy mám problém naopak čočku vyndat. I tak hodně při jízdě zavírám oči, a dávám si pozor při kontaktu s vodou. Další problém jsou nečistoty a bakterie, které jsou ve vodě. Mohou se dostat pod čočku a způsobit zdravotní potíže. Lékaři doporučují, ihned po ukončení sportovní činosti čočky vyjmout, desinfikovat a použít oční kapky. Třeba já to ale nedělám:) doporučuji čočky denní

Zdeněk Besmák

Jezdím v čočkách a není žádný problém ani při eskymování ani při průjezdu velkým válcem. Mohu jen doporučit. Jednou jsem měl problém že se mi čočka srolovala pod víčko. Docela komická situace kdy dva kajakáři ve v pulzujícím vracáku na labíčku rovnaj čočku 🙂

Pár připomínek a doporučení
čím déle je před vodou čočka v oku tím lépe drží. já používám měsíční čočky a ty se mi nikdy ani nehnuli
Doporučuju mít s sebou jako pojistku vždy brýle, kdyby náhodou opravdu uplavala (já je sebou sice nevozím ale už pár let si říkám že bych měl :-))
Jednodenní čočky drží v oku nejméně.

Rado

Osobní zkušenost,
jezdit v čočkách těžší vodu je utopie a eskymák ani náhodou.Stačí trocha vody a čočka odplave někam pod víčko.V lepším případě se po zakroucení okem se vrátí na místo,ale v tom horším se přehne a zůstane nahoře pod víčkem a ukrutně dráždí oko,samozřejmě jde hrozně blbě vyndat.Nejvíce se mi osvědčily normální brýle s malými skly aby okolo nich mohl proudit vzduch vzadu na gumičky a před peřejí je zevnitř namažu roztokem proti mlžení potápěčských brýlí,mají to v každý potápěčský prodejně,roztok z optiky nefunguje.Vozím ho v přední kapsičce na vestě a mažu ho v pohodě v rukavicích.Takže žádnej problém.Kdo píše že se dá jezdit v čočkách tak asi v životě nedostal vlnou do obličeje.How domluvil jsem.

Terezka

Jezdím s čočkami řadu let. Z oka mi odplavala zatím pouze dvakrát – ˝naštěstí˝ vždy pouze jedna, ale např. zrovna při raftování na Sjoe (asi při flip-drillu) a nebylo to nic příjemného. Je fakt, že než vodák najede do bublajícího úseku a ví, že koupí vlnu čelem, asi by si měl předem zapamatovat lajnu a odtušit, kdy co dělat. Jo párkrát jsem jela naslepo, než jsem vymrkala vodu z očí. Že by se mi někam schovala pod víčko a nešla vylovit nebo srolovala se mi stalo opravdu výjimečně (asi už byly přenošené a špinavé :-D.
Ti, kdo jsou zvyklí je nosit běžně, s nimi na vodě, myslím, nebudou mít problém, pakliže mají správné zakřivení atd.
Vřele doporučuji dodržet určitou míru čistoty 🙂 (dlouhé daleké tripy). V oblastech, kde se písek dostával všude, jsem je raději nenosila vůbec…

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

David

Mám skoro 5 dioptrií a čočky mi změnili život hodně k lepšímu. Nahoře jsem četl komentář, pod který se musím podepsat, že s čočkami se člověk musí naučit pádlovat. Stává se, že vymetu váleček a nestihnu správně otočit hlavu či zavřít oči chrstne mi do ksichtu a to je pak věru zábava. Čočka je posunutá nebo je na oku film vody a nezbývá než pádlovat naslepo a snažit se opatrně mrkat a koulet očima než se zrak srovná s čočkou. A mezitím stihneš vymést kdejaký válec či trefit šutr. Je to fakt docela prdel. Takže čočky jsou super, ale už se těším až budou peníze na korekci zraku nějakou laserovou operací. Ještě musím napsat, že čočku jsem nikdy nevypláchl. PR je to na jednu stranu k ničemu, ale funguje, protože reakcí na článek je tu dost.

vašiks

Jezdím s brejlema už hodně dlouho (6 – bez brejlí nebo čoček nic nevidím). Používám jednodenní Ciba-vision. A nevím co je lepší/horší
Brejle se zamlží, ale dají se utřít – je tedy sice blbě, ale je vidět. Při hodně dlouhém úseku WW 5 se člověk předkloní a brjle se sami od sebe se ošplouchnou a vyčistí.
čočky, když mi pod ně cákne tak odplavou stranou a chvíli nevidím vůbec nic (na kontinuální WW 5) pak chvíli (někdy i minutu či déle) jedu naprosto poslepu. Fakt to není ideální (Naposledy mi na lipně na jezu šlouchlo do očí a vidět jsem začal až na škvírou – byla docela srdcovka jet za žlutým flekem předemnou).

Zkušení harcovníci (Pája) tvrdí, že měsíční čočky drží daleko lépe než jednodenní.

Sám čočky používám ve větší zimě (pytlíky na pádle) a nebo na lehké vodě, ale v létě na těžší vodě (LIPNO) preferuji brejle.

huddy

S čočkami jezdím od začátku mého působení v kajaku WW3-4 a musím říct, že je to fakt se naučit pádlovat s čočkami. Nebo prostě i sklopit hlavu. Někdy to ale nejde a najednou koulím očima jak chameleon, aby se mi čočka dostala na své místo. Je fakt, že se tam vždy dostala po malé chvilce,ale i tak jet s jedním okem zavřeným zvyšuje obtížnost vodního toku:-D. Pro jistotu radějí vozím náhradní pár v kapse sebou. Používám měsíční Air optix Aqua a nemůžu si je vynachválit. Bacha ale na to, jak to tu bylo už řečeno, na bordel v oku z vody. Hned čočku vytahnout jak je to možné a vyčistit oko,aby nebyl zánět. Nejlepší co ale je, jít na laserovou korekci oka. Nějak jsem si to propočítal a za deset let to je zpátky co bych dal za čočky+ roztoky. Tak hodně zdaru všem 🙂

Martin Škalda

měl jsem +6,5 dpt. na dálku a +8dpt. na blízko, tedy dost dna od jogurtu. Jezdil jsem s jednodenními čočkami a jednou se mi na Kukačce vypláchly obě najednou. Šel jsem na operaci, kde mi v očích vyměnili čočky a od té doby vše naprosto v pohodě. Ale cena 40.000 kč za obě oči. V případě, že máte k tomu ještě šedý zákal a pojišťovnu VZP, máte to zadarmo.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Přirozená reakce oka když na něj něco letí je zavřít se, ať máte čočky nebo ne. Takže si myslím, že tak trošku naslepo jezdí i lidi bez čoček, jen o tom nemluví. Nemyslím, že někdo skočí do vody a udrží otevřené oči. I s plaveckými brýlemi je to nepřirozené. Možná že by stálo za to nějak zjistit jak velký rozdíl je mezi tím, když dostanu vodou do oka bez čočky a s čočkou. Samozřejmě že když se čočka posune tak to rozdíl je…

Čobol Čobolskej

ja cocky zatial nemam ale napr. do WW3 už roky nosim slnečne okuliare. tie pohltia vždy ten najsilnejsi naraz vlny.

Bee

Já osobně nedám na čočky při sportu dopustit – při svých 3,75 dioptriích zásadně na sport (ať již voda, lyže, lezení, squash,…) beru čočky. Ještě se mi nestalo, že by se mi z oka vypláchly (ať na bazénu nebo v terénu) nebo že by se mi pod ně dostala nějaká špína a měla jsem kvůli tomu problémy. Možná mám za těch víc než 20let nošení čoček (paní doktorko, dál nečtěte) již oči zvyklé na ne vždy úplně ideální hygienické podmínky (na vodě, v horách). Poslední cca rok jsem se polepšila a na cestách používám antibakteriální gel na ruce než s čočkama manipuluji – 200ml cca za 200Kč, neparfemovaný a pořád ho ještě půlku mám. Čočky používám měsíční. Záleží ale na každém, jak mu co vyhovuje (můj přítel by naopak čočku do oka nedal), já jsem v brýlích jednou zkoušela hrát squash a jednou lozit na stěně a obojí dopadlo katastrofálně.

huddy

Naprostý souhlas. Ale já už se rozhodl, jdu na laser. chci se ráno probudit a vidět 😀

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Bubák

Mám -5 dioptrií na obou očích a čočky můžu jen doporučit. V současné době používám tzv. „měsíční“ čočky. V podstatě se celý měsíc nemusím o nic starat, spím v nich a to že je mám pocítím ke konci nošení nebo při přetažení oka (18 hod čučení do monitoru a pod.) Na vodu jezdím od mala, poslední 2 roky intenzivně na kajaku do ww4. A nedokážu si představit, že bych měl při ježdění brýle. Čočky mě nijak neomezují, pod vodou se klidně podívám a čočky drží. Jednou se mi stalo, že mi vlna čočku vypláchla, ale to byl přímý zásah proudem vody do otevřeného oka a to se běžně nestává. Pro běžné použití jsou nejšetrnější čočky jednodenní (ráno tam a večer ven) nebo pak ty měsíční prvního do oka a zaměsíc z oka ven). Všechno co je mezi tím musíte většinou na noc vyndat, dát do roztoku a ráno zase nasadit = opruz! V současné době nosí měsíční čočky i moje 14-ti letá dcera a nedá na ně dopustit.
Bubák

Čante

Ahoj, mám -3,25 a na druhém oku -3,5 dioptrie. Jezdím na kajaku, jezdím cca do obtížnosti ww5. Bez brýlí jezdit nejde (nerozpoznám dost dobře rozhraní – hlavně v těžší vodě), a s brýlemi se jezdit bojím (taky vlastním jenom jedny brýle). Proto jsem se rozhodla pro čočky. Základem je ovšem „naučit se pádlovat s čočkama“. Rozhodně není pravda, že se čočky neposunují a nevypadávají z oka – že je to jen „otázka správné velikost“ – jak to píší v článku(z vlastní zkušenosti). Vyzkoušela jsem různé průměry čoček a zakřivení (ne vždy je v sortimentu výrobce čoček doktorem naměřená hodnota),a když si to prostě napálíte do vlny, která je větší než sedící kajakář, tak dostanete pecku, že se vám čočka protočí. Člověk, který psal ten článek, jezdil asi spíš turistiku, nebo rozhodně ne na kajaku. Jediná obrana proti vypadnutí čočky je prostě „naučit se pádlovat s čočkama“ – tzn. naučit se bohužel před vjetím do vln, padnutím do válce a před seskokem ze stupně (či nějakého pádu) zavřít oči. Stává se ale dost běžně, že jedete něco, kde je vlna za vlnou a pak občas oko nestihnete zavřít, a čočka se vám protočí. Buď skončí přehnutá daleko pod víčkem (pekelně dráždí) anebo ji dostanete její hranou přesně do středu vašeho oka, a to je pak mazec. Všechno je vidět pěkně dvakrát, takže, když víte, že se máte trefit mezi 2 šutry a proboha trochu víc vpravo, protože vlevo je hustý válec, tak se modlíte, abyste si z těch čtyř šutrů vybrali ten pravý. ještě se dají koupit diotrické „plavecké“ brýle, ale s těma zkušenost nemám. Myslím, že jsou dosti drahé. Já nosím čočky, a prostě se snažím zavírat oči a odhadnout okamžik jejich znovuotevření. Chce to jen trochu cviku. Ale občas si člověk užije dost srandy :). M.

honza

Jezdím s čočkami už od začátku, co jsem z turistiky přesedlal na WW a kajak. Je to asi určitě individuální, ale já jsem nikdy neměl problém, že by se mi čočka na kajaku vypláchla nebo nějak výrazněji posunula a to oči téměř nezavírám a jezdím WW4. Jak už tu někdo říkal, důležitý je první kontakt s vodou – ten čočky „omyje“, takže pár vteřin vidím jen mlhu, ale pak se to usadí a dál je to ok včetně eskymáků, bublání ve válci nebo projíždění velkých vln.

Čante

No, jak tak čtu všechny vaše komentáře, tak je fakt, že si vybavuju, že mi kontaktolog řekl, že mám hodně suché oči. Tím pádem asi čočky nedokážou přilnout k oku tak, jak by měly a proto mi pořád i mimo vodu dělají problém, musím používat „zvlhčovací kapky“ (viz. můj předchozí příspěvek).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: