Na první pohled mne název oblasti zaskočil. Thailand, Thajsko, asi se mi zaměnilo „Y“ za I“. Vše na pravou míru uvedla až mapa, kde byl současně s německým názvem okolí název na moravské straně – Slavonicko. A jsme z Thajska doma. Thayaland, příhraniční region Dyje.
Na českomoravském pomezí, nedaleko Slavonic u Kadolce, je historický hraniční kámen Čechy/Morava. Oblast, kterou protéká Moravská Dyje, je vodácky takřka nepolíbená. Co by tu také kdo hledal, ptáte se? A máte pravdu: vodopádové potoky tu nenajdeme, ani řeky s velkým průtokem. Moravská Dyje je nenápadná říčka s malým spádem, tekoucí zvlněnou krajinou Slavonicka, jihovýchodním cípem České Kanady. Přesto její úsek pod Dačicemi bývá sjízdný překvapivě často a pokud zrovna není suché léto, tak vlastně celoročně. Na březích řeky se mezi loukami a poli objeví lesíky a pod Starým Hobzím se řeka prodírá lesnatým údolím mezi téměř 600 m vysokými vršky. Klidný tok řeky přeruší jen několik jezů a pod nimi se mezi kameny občas objeví nějaká ta peřejka. Převážná většina jsou šikmé jezy s odtékající vodou, za nízkého a středního stavu sjízdné (jen pozor, za VV vždy prohlédnout!) nebo lehce přetáhnutelná. Plavba zatím z donucení končí v obci Písečné. Nějaké dva kilometry odtud je státní hranice, Rakousko a Schengenský prostor.
Tyto skutečnosti mohou omezit počet dní plavby na minimum. Je tedy otázka, zda se nová vodácká oblast opravdu objeví, či nikoliv. Nebo jestli s velkou reklamou zahájí činnost na české straně a skončí suchem na straně rakouské. Přejme si tu první možnost.
Text a foto: Vojta Jančar
Článek vyšel v HYDROmagazínu 5/07
Pekny clanek s tematem ktere rozhodne stoji za pripomenuti. hodilo by se pridat aktualizaci „2 roky pote aneb Dyje bez hranic“ o tom jak to tedy nakonec dopadlo…