Navazujeme dnes na minulý díl, ve kterém jsme si představili vodáky objevující se v dílech zahraničních autorů a dnes si představíme vodáky v dílech autorů tuzemských.
Ve Štorchových knihách putují po českých řekách, se svými loděmi naloženými zbožím, především kupci.
V nejslavnější knize Hoši od Bobří řeky (1933 – 1937) se ale Rikitanovi chlapci po proudu přeci jenom krátce vydávají, a to na voru z naplaveného dřeva – kmenů stromů spojených „houžvemi“. Nic přitom nedbají na varování tajemného démona, který jim v táboře ve Sluneční zátoce zanechává vzkaz: „Neodvažujte se spustit vor na vodu! Zelená příšera.“
U řeky je jako doma i Jirka Dražan, hlavní hrdina knížky Přístav volá (1934). Prozkoumává přístavní čtvrť a s kamarádem Láďou Vilemínem společně žijí „Modrým životem“ novodobých šlechticů.
V povídce Boj na Čertovce (vyšla ve 22. čísle Časopisu Vpřed, v roce 1947) vyplouvají členové slavného pražského oddílu Dvojka, s rozsvícenou lucernou, na tradiční noční plavbu po rameni Vltavy: „Blížíme se k nejsilnějšímu proudu. Sráží nás mezi kořeny stromů, rve nás dolů, dolů, ale zachytáváme se za jakési schůdky, chvíli si oddychujeme a znovu do toho, znovu do pekla.“
www.databazeknih.cz/knihy/velka-plavba
Pokračování příště… Sjíždění řek v komiksech