Řeka Salza – jen málokterý vodák o ní ještě neslyšel. Nachází se v severním Štýrsku a dělí svým tokem pohoří Hochschwab a Göstlingské alpy. Pramení nedaleko poutního místa Mariazell pod horou Ulreichsberg ve výšce asi 1800 m n. m. Dlouhá je 80 km a ústí do řeky Enns. Průzračnou vodu jako je zde, dnes už najdete málokde.
Salza – perla mezi rakouskými řekami
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieOd pramene až po Gusswerk má Salza podobu spíše potoku, tedy je pro vodáky nezajímavá. Od vesnice Gusswerk až po soutok s Enns (Enží) čeká na vodáky 60 km nezapomenutelných zážitků.
Gusswerk – přehrada Prescenyklause (Klausgraben)
WW I–II (15 km)
Za vesnicí Gusswerk začíná první, méně známý úsek. Sjízdný do června, nebo za většího stavu vody (po deštích). Salza nejprve kopíruje silnici, ale po pár kilometrech se odpojí a klikatí se nádherným kaňonem. V kaňonu je spousta míst, kde voda naráží na podemleté skály a pozor je třeba dávat také na spadané stromy.
Salza je nádherná řeka určená pro širokou vodáckou veřejnost. Na své si přijde začátečník i profi vodák. Je třeba však nepodceňovat vybavení ani stav vody. Na Salze působíme jako guidi na raftech již mnoho let a bohužel neustále potkáváme (většinou Čechy) bez přileb, bez vest, bez neoprénů, jezdící za povodňového stavu. Právě v těchto případech se stávají fatální nehody. Proto prosíme, nepodceňujte tuto řeku a jděte ostatním příkladem!
Vhodné vybavení: PŘILBA, Neopren long john, neoprénová nebo špric bunda, VESTA, neoprénové boty, házečka, první pomoc.
Podrobný plán Salzy: www.black-sheeps.eu/salzaStav vody: www.ennskraft.at/system/web/pegelwerte.aspx?stelle=5&menuonr=50406231
POZOR! Stav je měřen ve Wildalpenu. Před soutěskou přitéká do Salzy spousta dalších řek, a proto je tento stav čistě orientační a neměla by podle něj být posuzována splavnost celé řeky. Při pochybách se poraďte s místními vodáky!
Prescenyklause – přehrada, ústí do Enns (tzv. Salzaline)
Další úsek začíná pod přehradou Prescenyklause. Pokud se člověk rozhodne sjet tuto část řeky, až po soutok s řekou Enns, tak si od června 2018 musí zakoupit parkovací lístek v jednom z partnerských míst Salzaline, jako je například Pension Black Sheeps Adventures ve Wildalpenu (česky a slovensky mluvící majitelé) www.black-sheeps.eu. Tyto lístky opravňuj k parkování na parkovištích a zastavení na místech určených pouze k vyložení a naložení lodí označených logem Salzaline. Musí být položené viditelně pod čelním sklem a každý lístek musí obsahovat číslo SPZ. Na parkovištích budou lístky kontrolovány. Vybrané poplatky budou investovány do rozvoje infrastruktury, vybudování záchodů, sprch, odpočinkových míst kolem Salzy, ale také na udržování nástupních a výstupních míst. Salzaline je firma, která má v pronájmu pozemky kolem Salzy především od ÖBF (lesy rakouska) a vylučuje tím možnost koupě pozemků soukromými subjekty do osobního vlastnictví, což by mohlo znamenat i znemožnění přístupu k řece pro širokou veřejnost.
Prescenyklause – Wildalpen
WW I–III (16 km)
Prvních deset kilometrů teče řeka širším údolím s menším spádem, posledních šest kilometrů od nástupiště Brunn se koryto řeky zužuje a řeka se mění. Za menší vody čekejte množství kamenů, za větší vody velké vlny. Jízda končí po přítoku Hinterwildalpenbachu v jednom z Wildalpenských kempů. Jako perlička na závěr je Heliwelli – surfovací válec, kde jsou každoročně pořádány závody v kajak rodeu. A kdo by pořád neměl dost, může si sjet slalomovou trať ve Wildalpenu.
Wildalpen – ústí do Enns
WW II–III+ (22 km)
Nejoblíbenější a také nejsplavovanější část Salzy začíná v jednom z Wildalpenských kempů. Během trasy se nabízí nesčetné množství nástupních a výstupních míst. První (lehčí) část je ideální na rozpádlování. Po asi šesti kilometrech v místě zvaném Fachwerk vtéká do Salzy potok Lassing. Poslední peřej před Lawinenschwall (lavinová peřej) je možné sjet vlevo (za malého stavu vody těžko přístupné) a sjet si „Moosrutsche“ (mechovou skluzavku). Pěkným zpestřením je pak samotná peřej Lawinenschwall, doporučujeme prohlédnout (zastavit na písečné pláži vlevo). Peřej je sjízdná ze všech stran a pozor je třeba dávat na prostřední kameny. Po pár kilometrech následuje další nástupní/výstupní místo – Petrus.
Další příjemnou zastávkou je pětimetrový skokánek u vodopádů Wasserlochklamm, jež nabízí možnost ochladit se skokem do studené Salzy. V dalších kilometrech se začíná Salza zařezávat hlouběji do okolní krajiny a poslední výstupní místo před Palfauskou soutěskou je Erzhalden, Čechy hojně nazývané jako Schody. Zde platí nepsané pravidlo tří schodů – pokud z vody trčí pouze tři schody a méně, nedoporučuje se vjíždět do soutěsky.
Soutěska je bezpochyby nejkrásnější místo na Salze, je potřeba však přidat na pozornosti. Skály jsou podemleté, občas se někde zasekne strom,… Prvním možným výstupním místem za soutěskou je Saggraben. Pro ty, kteří ještě nemají dost, se zde nabízí možnost pokračovat dále až po soutok s řekou Enns. Řeka kvůli přehradě na soutoku již ubývá na obtížnosti a rychlosti, ale nabízí nezapomenutelná panoramata. Většina vodáků vysedá v Saggrabenu, takže tento úsek je zaručená romantika. Další výstup je kemp Weiberlauf, nebo pak poslední výstupní možnost – soutok s Enns (před mostem na přehradě vpravo).
Možnosti ubytování
Kühbachau 1708924 WildalpenTel.: +420 774304303 nebo +43 650 6346967 Email: in**@bl**********.eu
Článek je čistá reklama, pisatel by to měl přiznat v úvodu článku..
Myslím, že každý se zde dozví co potřebuje, co se mu nelíbí (reklama) může přeskočit a že si sem autor vloží reklamu je logické, když za ni zaplatí… 🙂