V neděli 31. března se sjedou opět vodáci v Sedlčanech na oblíbené splutí Mastníku. Splouvaný úsek ze Sedlčan do Radiče je dlouhý 10 km a jeho obtížnost je klasifikována do WW I. Na jeho splutí pořadatelé zajistili navýšení vody z nádrže na Sedleckém potoce. Voda má téct od 8 do 11 hodin.
Jako malý capart jsem s vodou začínal v klubu vodáků Starý Kolín, který se specializuje na, pro mnoho lidí neznámou nebo zapomenutou, jízdu na pramicích. V pubertě jsem se nechal zmámit voláním divoké vody a klub jsem opustil, nicméně citové vazby zůstaly a tak jsem se letos, po několika letech, opět vrátil do své mateřské loděnice ve Starém Kolíně.
V sobotu 30. března se budete opět moci svézt na Chrudimce v úseku Seč I – Mezisvětí. Skauti z Ronova – pořadatelé této akce zajistili navýšení vodního stavu o 9 m³ z VD Seč I. Voda poteče od 11:00 do 15:00. Start splutí je pod přehradou, cíl u mostu v Mezisvětí.
V sobotu 16. března se uskuteční další ročník hudebně-cestovatelské přehlídky JARNÍ OZVĚNY v DK-K TRIO v Ostravě Hrabůvce v 15 – 23 hodin. Letošní program bude tradičně laděn vodácky. Uvidíte a uslyšíte spoustu zajímavého z dalekých i blízkých zemí.
Je příjemné červencové odpoledne, když naše skupina doráží do kempu Grubhof na okraji Loferu, který slouží jako základna pro vodáky při splutích Saalachu. Za sebou máme pohodovou pádlovačku na Tiroler (Kössener) Ache a teď bychom rádi strávili dva dny právě na Saalachu.
Vodácký den v Chocni se stal již tradiční brzkou jarní akcí a tradice nebude porušena ani letos. 13. ročník Vodáckého dne v Chocni se uskuteční v sobotu 9.3. a nebude chybět tradiční závod, promítání filmů a vodácký ples.
V posledním čísle tištěného Hydromagazínu vyšly dva průvodci po ne úplně známých říčkách Železných Hor, a to Ležák a Krounka, pro úplnost nabízí divokou vodu ještě Žejbro tekoucí mezi nimi. Nedaleko nich teče ještě méně známý Okrouhlický potok ústící zleva do Chrudimky zhruba uprostřed jejího posledního úseku divoké vody mezi přehradou Křižanovice II (Práčov) a městečkem Slatiňany.
Pro ty, kteří ještě nemají jasno kam letos na vodu, tu máme typ – Francii. V [url=http://www.hydromagazin.cz/clanek/5-hydro-608-divoke-reky-francie/ newwindow]6. čísle Hydra 2008[/url], byly řeky Francie hlavním tématem. Podívejte se, jaké řeky vám v jednom z uvedených článků tenkrát nabídl Rosťák. Pokud zjistíte, že od té doby došlo na popisovaných řekách ke změnám, neváhejte a uveďte je do komentářů.
Tato norská řeka není zdaleka tak známá jako její jižnější kolegyně, ale je neméně zajímavá. Popisovaný úsek je vhodný pro většinu z nás a nabízí vodu téměř po celý rok. Využijeme ji ke splutí, pokud se při našem putování po Norsku chceme například podívat až na jedinečné Lofoty, navštívit známé přístavní město Narvik se zajímavými válečnými dějinami, nebo nás dokonce láká nejsevernější mys Evropy – Nordkapp.
V souvislosti se zrušením letošní akce v Litickém oblouku jsme se o Divokou Orlici začali trochu víc zajímat. Loňská hromadná akce byla sice přelidněná, ale řeka samotná je nádherná a bylo by škoda se na ni nevypravit. Proto jsme v průběhu celého týdne bedlivě sledovali vodočet, který v těchto dnech jarního tání dělal vodákům radost a víkendová akce nás opravdu nezklamala.
Začátek prosince přinesl první sníh, a protože nejsem zas tak velký fanda různých mikulášských, vánočních, nebo novoročních sjezdů, tak mi kromě pár hodin strávených eskymováním v bazénu zbývají hlavně vzpomínky na právě skončenou sezonu. Letos mezi všemi sjetými řekami zvítězila na plné čáře slovinská Soča, na kterou jsme se vydali poprvé, a protože nás svou krásou naprosto uchvátila, tak se na ni určitě budeme chtít i vrátit.
Už třetí ročník této akce se konal 26. prosince 2012, v den kdy každý rok vyjíždíme na Šumavu na lyže. Letos jsme si zavzpomínali na doby, kdy jsme jezdili s dětmi na jarní prázdniny s lodí na střeše a v lodi jsme měli lyže. Doba od těch časů pokročila a tak jsme si sice vzali vodácké vybavení, ale loď jsme nevezli. Tu nám zapůjčil pořadatel.
Už 11. ročník Doubravy se jel letos na šesti kilometrovém úseku z Ronova do Žlebů. Na poslední plavbu roku nám počasí přálo, teplota byla +4°C a voda měla 2°C.
Řeka Aries pramení v plošně rozsáhlém a částečně krasovém pohoří Muntii Apuseni v severozápadním Rumunsku. Vzniká spojením dvou horských říček Aries Mare a Mic a vlévá se do řeky Mureš. Pokud se týká výše zmíněných zdrojnic, jsou sjízdné (Aries Mare), obtížnější, ale vodu mají jen na jaře, eventuálně po vydatných deštích.
Jednou k tomu muselo dojít. Díky strašáku globálního oteplování je každý ročník Vánoční Sázavy mrazivější a řeka zamrzlejší, jen optimismus některých důvěřivců stále nezamrzá. A letos, na už 22. splutí Sázavy, bylo množství zamrzlých úseků řeky výrazně vyšší, než úseků alespoň trochu splavných.