O třetí květnové sobotě proběhl na Sázavě již v pořadí 59. ročník závodu Českého poháru vodáků. Počasí bylo slunečné, jen vody v řece bohužel pomálu. Nepříznivý stav vody přispěl také k menšímu počtu závodníků, kteří se již tradičně sešli na startu nad jezem v Týnci nad Sázavou.
Během plánování jarních vodáckých víkendů padlo oko na závody ČPV na Blanici. Blanici jsem ještě nejel, mohla by to být další pěkná říčka do deníčku a příjemně strávený víkend. Také jsem si tak říkal, že by nebylo špatné zkusit si ji projet naostro, pěkně s číslem a na branky, abych vyzkoušel, jak na tom jsem.
Vše začalo normálním tempem a normálním způsobem, jako celá léta před touto vydářenou akcí. Plánování, dohadování, posléze booking aut, shánění vleku a placení trajektu Ancona – Patras. Trajekt nás měl tentokrát dovézt k nejjižnější a pro nás dosud, po vodácké stránce neznámé destinaci – Peloponés.
Mocná kulisa hor, rozsáhlé pastviny, průzračná jezera i drsné ledovce. Tyrolsko je směsicí přírodních krás, pohostinnosti i ideálních podmínek pro sportování. Dovolená, kterou si užije každý. Nadšený turista, sportovec i rodina s dětmi.
Voda v řece může být studená, čistá, klidná, divoká. Může být krásná, špinavá i teplá. Může být i stojatá a smradlavá. Může být jaká chce. A tak je to správné, protože každý má rád něco jiného a voda v řece přece patří všem. Může být jaká chce, ale napřed tam musí nějaká zůstat.
S radostí oznamujeme, že v minulém týdnu vyrazil do vodáckých půjčoven, kempů, obchodů a infocenter druhý ročník letního vodáckého průvodce pojmenovaného NA VODU! Tento magazín je určen všem začínajícím vodákům, ale i všem těm, kdo chtějí načerpat inspiraci na letní vodáckou dovolenou nebo se jen dozvědět co se aktuálně děje na hlavních českých turistických řekách. Stejně jako každý rok, je i letos NA VODU! zcela ZDARMA, buď v papírové podobě na distribučních místech, nebo v tomto článku.
Tak nám zase teklo Labe – to zas pámbů nebyl doma… Po dvou letech se opět otevřely kohouty ve špindlmlýnské přehradě, a za ty dva roky se toho v údolí horního Labe stalo víc, než předtím za dvacet let. V přísně chráněné Labské soutěsce se proháněly bagry a obávaný herlíkovický jez s pověstí trhače raftů se dočkal kompletní přestavby.
Vodáci se dříve než voda odteče rozjeli nejen na české a moravské řeky, ale i za hranice. Od skautů z Ronova, kteří se vydali na Slovensko, jsme dostali zprávu, že Belá je oproti loňsku docela překopaná, plná větví, roští a stromů. Bobr nás upozorňuje na dvě zablokovaná místa.
Na podzim loňského roku jsem byl osloven s nabídkou stát se porotcem v soutěži Häglofs Seakayak Tour, kterou zorganizoval pro své zákazníky Rock Point a této nabídce jsem samozřejmě nedokázal odolat. Společně se mnou zasedli v porotě ještě Honza „Krab“ Krabec z Rock Pointu a horolezec Honza „ Tráva“ Trávníček. Věřte nebo ne dva vítěze soutěže jsme našli a předminulý pátek proběhlo i první seznámí se seakajaky, aby si svoji výhru ve Švédsku náležitě užili.
Kolem tisícovky dobrovolníků a méně odpadků – takový je výsledek desátého ročníku tradičního jarního úklidu řeky Sázavy. Podruhé se uklízelo od pramene do Pikovic, tedy přes 200 kilometrů. Organizaci nejdelšího, bezmála 90 km dlouhý úsek z Kácova do Pikovic si opět vzala za své společnost Posázaví.
Albánie je zemí, která se do hledáčku cestovatelů i milovníků outdoorových sportů, mezi něž bezpochyby patří i vodáci, dostala teprve nedávno. Válečné konflikty na Balkáně to dřív prostě neumožnily. Ukazuje se však, že právě díky těmto událostem si Albánie (a okolní země) zachovala neporušený původní ráz a i díky tomu se právem rychle stala vyhledávanou destinací. Nebál bych se říct – jednou z nejbližších exotických. Nás jako obvykle zajímá hlavně z pohledu vodáckého.
Taky už se tak těšíte na vodáckou sezónu jako já? Letos je to pro mě trochu nové. Tím, že jsem si řekla, že se budu mému kajaku trochu víc věnovat a že pojedu na většinu vypsaných vod (minimálně těch s oddílem), tak se tak trochu chvěju očekáváním.
V neděli jsem si dával Mži z Bdeněvsi do Plzně a na rekonstruovaném jezu Vochov jsem narazil na problém – souvislé oplocení pod jezem. Bohužel jsem nevzal foťák… Situace je následující:
Dnešním dnem začínáme sérii takzvaných štafetových rozhovorů, tedy rozhovorů, v nichž si dotazovaná osobnost na závěr sama vybere, kdo bude tázán příště a vymyslí si i nějakou otázku. Pro první rozhovor jsme si vybrali dobře známého Pavla Šálka známého pod přezdívkou Ešus.
I přes nepříznivou předpověď meteorologů na velikonoční prodloužený víkend zavítala na 24. ročník tisícovka vodaček a vodáků z celé ČR, bratrského Slovenska, z daleké Kanady – Vancouveru přiletěl určitě nejvzdálenější a zároveň nejstarší účastník a stále aktivní vodák 80-ti letý kamarád Jarda. Doubravu využila ke svému tréninku i reprezentace ČR ve sjezdu na divoké vodě.