V sobotu 29. 8. bojovali vodní slalomáři pod lipenskou přehradou v rámci 5. Českého poháru Skupiny ČEZ o tituly mistrů a mistryň České republiky.
Navzdory všem komplikacím, které provázely řadu vodáckých akcí v letošním roce se i letos podařilo uspořádat legendární Hiko Devils Extreme Race a celé vodácké Lipno, které je tradičně tuzemským vodáckým svátkem. Na nejoblíbenější český závod v extrémním pádlování se už po 14. sjedou kajakáři ze všech koutů světa, aby poměřili svoje síly. Jestli o tuhle show nechcete přijít, doražte i vy. A na co se můžete těšit? Na pádlování od rána do večera, legendární REPRESENT Helltrain Shuttle, turnaj v páce a noci plné tance, hudby a zábavy. Termín akce je 28. – 30. 8. 2020.
To, co se našim kajakářům povedlo v loňském roce na světové scéně, je neskutečné. Vít Přindiš a Jiří Prskavec si mezi sebou „rozdělili“ všechny tituly, které ve slalomářské sezóně mohli získat. Nejprve se Přindiš stal evropským šampionem, Prskavec na něj navázal, když se stal vítězem celkového hodnocení světového poháru a nakonec i mistrem světa.
Na start kvalifikace rankingového závodu Australian Open, který vodním slalomářům odstartoval letošní důležitou olympijskou sezónu, se v pátek 21. 2. postavilo 29 českých závodníků a do víkendových semifinálových bojů postoupily téměř všechny české lodě.
Slalom na divoké vodě se dá nazvat královskou disciplínou mezi pádlovacími sporty. Odvážní muži a ženy, kteří se ladně proplétají mezi brankami v divokých peřejích. Sport, ve kterém pořád přetrvává kamarádství a určitá dávka nonkonformity a rebelství. Lukáš Pollert, Štěpánka Hilgertová, Vávra Hradilek, Kača Kudějová či Jirka Prskavec – to jsou jména úspěšných slalomářů, která jsou povědomá i neznalcům divoké vody. Pojďme se teď podívat na to, kdy a jak je nejlepší se slalomem na divoké vodě začít, aby z vašich ratolestí jednou třeba vyrostli neméně úspěšní a populární sportovci.
Kdo z vodácké veřejnosti by jméno Dana Stacha neznal. Bývalý český reprezentant ve vodním slalomu od vody nikdy neodešel a vedle práce pro vědeckou redakci České televize, komentování různorodých sportovních akcí pod hlavičkou MaD speakers, dlouhých běhů i jiných sportovních aktivit a oddaným drbáním kocoura Pana Rozárky si i dnes najde chvíli času na trénink s kamarády v pražské Troji.
Právě to, že se Amálka narodila do slavné vodácké rodiny, ji zásadně ovlivnilo a formovalo. Přestože ji rodina nikdy do ničeho netlačila, možnost bojovat ve vodnímu slalomu o stupně vítězů přemohla lásku ke koním a zlákala mladou reprezentantku, která se tak jízdě na kajaku věnuje již deset let.
Milan Bílý byl prvním člověkem, který mi před zahájením rozhovoru řekl, že by se na to nejradši vykašlal, že vlastně není moc o čem povídat. Musel jsem ho trochu přemluvit, protože moc dobře vím, že v jeho případě by byla škoda nepředat pár slov dál. Milan je totiž (mimo jiného) excelentní trenér vodního slalomu, dlouholetý pedagog na FTVS UK v Praze a rukama mu už prošlo tolik sportovců a studentů, že to ani sám nesvede spočítat. Pojďte se s ním seznámit.
V roce 2017 ve Francii došlo k opětovnému spojení dvou kanoistických disciplín – slalom a sjezd, letos se závod uskutečnil ve Španělsku na olympijském kanále. Mistrovství světa ve slalomu a sjezdu na divoké vodě bylo oficiálně zahájeno v neděli (22. 9.) a i letos byl závod důležitý z hlediska olympiády, protože každá země zde vyjížděla kvóty pro nadcházející Olympijské hry.
Mistrovství světa ve slalomu a sjezdu na divoké vodě bylo oficiálně zahájeno v neděli (22. 9.). O dva dny později ve španělském městě la Seu d´ Urgell vystartoval na umělé slalomové trati v olympijském parku del Segre první závodník a šampionát vyvrcholil v neděli 29. září.
Ve dnech 6. – 8. září se v pražské Troji konalo finále Světového poháru ve vodním slalomu.
V německém Markkleebergu během uplynulého víkendu (30. 8. – 1. 9.) pokračoval Světový pohár ve vodním slalomu čtvrtým z pěti podniků tohoto roku. V pátečních kvalifikacích se představil kompletní český tým. Nejlépe si vedl kajakář Jiří Prskavec, který vyhrál kvalifikaci. Jako čtvrtí dojeli v kvalifikaci singlkanoisté Lukáš Rohan a Tereza Fišerová.
Deset jednotlivých závodů Českého poháru roku 2019 bylo zakončeno tento víkend (24. – 25. 8.) závodem pod Lipenskou přehradou. Do celkového součtu se počítaly tři nejlepší sprintové výsledky a stejný počet výsledků z dlouhého sjezdu – tedy šest nejvydařenějších závodů. V neděli se pod Lipnem dokonce jednalo o Mistrovství České republiky v dlouhém sjezdu, které dokonale prověřilo zdatnosti všech špičkových závodníků.
Konec prázdnin se blíží a s ním samozřejmě také tradiční Hiko Devils Extreme Race – nejoblíbenější český závod v extrémním pádlování. Už po 13. se na Čertovy proudy sjedou kajakáři ze všech koutů světa, aby předvedli, co umí. Jestli o tuhle show nechcete přijít, doražte i vy. A na co se můžete těšit? Na pádlování od rána do večera, legendární Helltrain shuttle, turnaj v páce a noci plné tance, hudby a zábavy. Termín akce je 23. – 25. 8. 2019.
Kompletní česká reprezentace vodních slalomářů, vrcholné sportovní výkony, bohatý program, otevřená relax a foodtrucková zóna. V uplynulém víkendu proběhl první ze dvou letošních vrcholných mezinárodních akcí ve vodním slalomu v Praze – Troji.