Cestou přes zasněžené Švýcarsko se nám ani nemohlo zdát, že na La Gardě bude báječné počasí a báječné zážitky, které uspokojí vášně seakajakářů po mrazivém počasí a všedním pádlování na tuzemských hladinách. Kajaky jsme zabalili do fólie, abychom je zachránili od nové vrstvy slaného gelcoatu z dálnic a s občasným dolepováním a zalepováním jsme dorazili k největšímu jezeru Itálie.
Dne 1.12.12 proběhl na Orlické přehradě křest lodě Elefteria HV z dílny Standy Klokočníka. Podle rodící se tradice, předcházela křtu v pátek večer oslava, kterou svou hudební produkcí obohatili kajakáři z Napajedel. Ve větším hudebním rozletu jim zuby nehty bránila teroristická nehudební skupina „Kajakářova pomsta“ ve složení Dušan Mariner Festa a autor těchto řádků. Ze Standova proslulého kuchařského umění jsme ochutnávali jednak bezvadného lososa na grilu a také řadu vynikajících uzenin.
Timo Palo a Audun Tholfsen, dva polární dobrodruzi podnikli expedici, při které chtěli zjistit, zda je možné dostat se ze Severního pólu na Špicberky bez podpory, na lyžích a kajaku.
Staré známé HYDRO vám jistě nemusíme představovat. Váš oblíbený vodácký dvouměsíčník vychází jako obvykle. Letošní třetí číslo ale navíc obsahuje rozsáhlou přílohu určenou začínajícím vodákům. To ale ještě není všechno HYDRO Speciál totiž dostávají jako dárek nejen všichni čtenáři HYDROmagazínu, HYDRO Speciál je také zcela volně k dispozici všem, kdo se na vodu chystají poprvé, podruhé nebo i potřetí a chtějí se dozvědět nebo si připomenout ty nejzákladnější vodácké znalosti a bezpečnostní zásady na vodě.
Stejně tak, jako vloni, i letos vychází první letní HYDRO 3/07 spolu s rozsáhlou přílohu určenou začínajícím vodákům. HYDRO Speciál, připomínající méně zkušeným i ostříleným vodákům základní zásady bezpečného pádlování, dostávají zdarma jako dárek nejen všichni čtenáři HYDROmagazínu, ale je také volně k dispozici všem, kdo mají zájem o ty nejzákladnější vodácké znalosti.
Lundy je ostrov, který leží v Bristolském kanálu, asi 20 kilometrů severozápadně od pobřeží severního Devonu. Jelikož jsme suchozemci, tak každý ostrov pro nás zavání romantikou a vyvolává v nás potřebu jej poznat. Lundy jsme se rozhodli navštívit v rámci naší cesty kolem Británie. Navíc jsme jej chtěli využít jako zkratku do Walesu. Tedy přejet z pevniny na něj (20 km) a z něj na sever na pevninu (55 km).
Každý, kdo se rozhoduje vyjet na nějakou expedici nebo cestu, k tomu má různé důvody. Někdy to může být objevování nových území, to už ale v poslední době jde těžko, objevování místní fauny a flory, setkávání s lidmi, touha po nových zážitcích nebo poznání sama sebe. Pro nás a naši výpravu to bylo od každého výše uvedeného důvodu trošku. Ale už během plánování a příprav jsme zjistili, že to, co bude nejvíce utvářet charakter naší cesty, budou lidé…
Jedná se o velmi extrémní seakajakářský závod na 106 Km. Pro mnohé lidi je tento maraton naprosto nepředstavitelný, ale přesto se mezi přihlášenými najde stále více lidí, kteří nemají vlastní kajak ani čas na trénink. Ti nejlepší pádleři dojíždí do cíle zhruba za 12 hodin.
Naše cesta kolem Británie začala v neděli prvního dubna. Dát dohromady celou expedici a k tomu chodit do práce a ještě se stěhovat z bytu se ukázalo jako velmi náročné na čas i energii. V práci jsme skončili v pátek, byt předali v sobotu, mezitím si sbalili lodě, večer se zúčastnili rozlučkové párty, a v neděli v doprovodu několika přátel vyrazili.
Tak, expedice byla ohlášena, volno na ni zařízeno a přípravy mohly začít. Mnoho lidí, se mě během těch pěti měsíců ptalo, co vlastně připravujeme, proč na to potřebujeme tolik času. Někteří si mysleli, že se snad cvičně jednou týdně balíme a vybalujeme. Kéž by to bylo tak jednoduché. Ani jeden z nás si vlastně neuměl představit, co budeme během těch pěti měsíců dělat. Vždyť předtím jsme se vždy jen sbalili a vyrazili.
Název je trochu dlouhý, možná i krkolomný, ale smysl má. Hned vysvětlím. homeSEAhome je název naší expedice, během které chceme obeplout pevninu Velké Británie na mořských kajacích. Česká proto, že jsme Češi, byť žijeme už mnoho let tady na Ostrovech. Známá proto, že o jiné jsme zatím neslyšeli ani na googlu nenašli. A druhá, protože první objel Británii Petr Major, který dopádloval z Doveru až k ostrovu Skye.
Než jsme si začali s pádlováním, tak jsme do Cornwallu jezdili pravidelně alespoň jednou ročně. Přece jen to od nás z východního Londýna nějaký kousek je. Podstata našich návštěv bylo hlavně lezení na krásných útesech vystupujících z vod oceánu, a když bylo špatné počasí, tak turistika, neboť Cornwall toho má mnoho, co nabídnout. Je to tajemný kraj starých šachet na měď a malebných rybářských přístavů. Je plný barev a lemují ho již zmiňované vysoké žulové útesy. Romantika.
Možná pro někoho z vás je, nabalit si věci na tejden, s tím vším sednout do seekajaku a vyrazit napospas dálavám, příliš velké sousto. Možná vám poradím, jak plavbu po moři opatrně ochutnat a zjistit, zda je to pro vás to pravé a nepokazit si dovolenou. Nejvíc našinců v létě vyrazí na Jadran.
Na sobotu 9. dubna zorganizoval Vodácký oddíl KVT Pardubice první ročník Čištění Chrudimky v úseku Chrudim – Pardubice, což je úctyhodných 22 kilometrů. Tato akce se konala u příležitosti 39. otevírání vodácké sezony na Chrudimce. V Chrudimi na Střelnici se sešlo přes 150 vodáků.
Turecko? To je turecké hospodářství, jak praví klasik, a taky pádlování. Do Turecka jsme vyrazili na Vánoce roku 2009. Jeli jsme cestovat, poznat nový kraj a zvyky, lézt a také pádlovat. To jsme sice dělali jen dva dny, ale stálo to zato. Zvolili jsme jen dva dny, neboť to bylo v době, kdy jsme s mořskými kajaky teprve začínali.