Freya Hoffmeister v květnu 2015 dokončila čtyři roky trvající plavbu kolem Jižní Ameriky, při které urazila celkem přes 27 000 kilometrů bez doprovodného plavidla. Většinu cesty zvládla sama, druhou etapu s ní jel její partner Peter, kterého poznala na své předchozí plavbě kolem Austrálie. Kromě části Panamského průplavu, kde kvůli velkým lodím nemohla na kajaku jet, obeplula celý kontinent.
Když jsem dostala za úkol udělat rozhovor s Lubošem Hilgertem nejstarším, měla jsem z toho upřímnou radost. To jsem ale ještě netušila, že bude takový problém najít termín pro osobní setkání. Luboš Hilgert je totiž, navzdory svému věku, neuvěřitelně činný.
Jarní extrémní závod Orlice Cup 2017 se kvapem blíží, letošní termín tohoto závodu je stanoven na 29.4.2017. Závodí se ve třech kategoriích: běh, horské kolo a kajak buď v tříčlenných týmech nebo jako jednotlivec. Nejúspěšnějším jednotivcem, tzv. Orlice Manem, se vloni stal Leoš Roušavý, se kterým Vám přinášíme rozhovor.
V posledních letech se výrazně přihlásil o pozici české slalomářské kajakářské jedničky a svoji formu v této kategorii potvrdil na letošních Olympijských hrách v Riu de Janeiru. Nebýt smolného šťouchu ve finálové jízdě porazil by všechny takříkajíc o parník. I se štouchem ale udržel medailové umístění a dostal se na bronzovou příčku. Jak Jířa Prskavec finálovou jízdu a celou olympiádu prožíval? Na to odpovídá v našem krátkém rozhovoru.
I když člověk trénuje na klidné vodě, může být velmi úspěšným třeba v raftingu na divoké vodě. Živoucím důkazem je Michaela Kratochvílová, která je členkou týmu Tomi Remont Prostějov, se kterým se už několikrát stala mistryní světa v raftingu. Jak vypadá trénink a jak se dá kombinovat sport s běžným životem? To se dozvíte v rozhovoru, který Michaela poskytla Českému rozhlasu.
Když Kača Hošková předala štafetu Zdeňkovi Grossmannovi, bylo nám v redakci jasné, že tentokrát to nebudeme mít tak lehké. Nebude stačit napsat zprávu skrz Facebook a vše domluvit, ale bude třeba zapátrat, aby bylo možné rozhovor se Zdeňkem Grossmannem udělat. I když to chvíli trvalo, povedlo se a výsledek za to čekání určitě stojí.
Ondra Tunka předal štafetu naší úspěšné singlířce slalomářce Kateřině Hoškové a jak je zvykem položil jí i jednu otázku. Jak se Katka s našimi otázkami vypořádala? To už se dočtete sami.
Jméno Tomo Andrassy asi není třeba dlouze představovat. Pohybuje se už několik let po boku našich známých kajakářů Zajíce a Honzy Koláře a zdatně jim, ještě s bratrem Palem, sekunduje na těch nejtěžších řekách po celém světě. Mimo to je Tomo známý svojí hyperaktivitou a neustálým vymýšlením pitomin, které už si na vodě užil kdekdo. Dělat rozhovor s takovým živlem je vyloženě radost…
Honza Choutka před přibližně měsícem předal štafetu Ondřeji Tunkovi, který po sobě těsně po předání štafety dal výrazně vědět na MS ve slalomu, když se probojoval až do finále. To mu sice nevyšlo úplně podle představ, ale na to, že byl letos prvním rokem v seniorské reprezentaci, to byl velmi pěkný výkon. Pojďme se s tímto mladým reprezentantem seznámit podrobněji.
Štafetu od Vildy Klepače dostal v naší sérii rozhovorů Honza Choutka. Mladý singlíř z východních Čech, který se pomalu ale jistě dostává na výsluní české divokovodní scény.
Do druhého rozhovoru byl Pavlem „Ešusem“ Šálkem vybrán Mirek Vladyka, s kterým se nám ale bohužel nepodařilo spojit. Jako druhou variantu proto Ešus vybral českého rodeistu Vildu Klepače. Pro ty kdo Vildu neznají… Vilda začal pádlovat v turistickém oddíle Bohemka. V současnosti už ale členem není a věnuje se freestylu na singlkanoi. A důvod proč vybral Ešus do štafetového rozhovoru právě Vildu? Ten zná podle Ešuse nejlépe on sám.
Dnešním dnem začínáme sérii takzvaných štafetových rozhovorů, tedy rozhovorů, v nichž si dotazovaná osobnost na závěr sama vybere, kdo bude tázán příště a vymyslí si i nějakou otázku. Pro první rozhovor jsme si vybrali dobře známého Pavla Šálka známého pod přezdívkou Ešus.
Termín na rozhovor s medailistou z olympiády jsme hledali obtížně, tak nakonec pomohl Skype. A i přes něj bylo slyšet, že už ho poolympijský kolotoč dost zmáhá, a dalo práci ho trochu rozpovídat.
Málokdo z vodáků mohl neznat brněnského patriota a náruživého vodáckého průkopníka Honzu Černohlávka. Celý život zasvětil vodákům a řece Svratce, a snad jen tu a tam v zimě si odskočil na lyže. Málokdy se neusmíval, málokdy nesršel dobrou náladou, málokdy někoho zarmoutil. Až teď, kdy na stole leží zpráva, že 18. června ve věku nedožitých 84 let Honza zemřel.
„Praotec Noe stavěl loď na kopci,“ říkal Werichův klaun v jedné ze známých předscén. „Loď na kopci? To je přece blbost, stavět loď na kopci,“ smál se Horníčkův klaun. „Všichni blbí se mu taky tehdy smáli,“ trumfoval Werich. „Ovšem, když loď, tak jedině na kopci!“ uzavřel Horníček debatu slavným výrokem.