Honza Bašta je mezi českými vodáky zavedenou firmou a nejspíš na něj narazíte pod přezdívkou Chobotnice nebo Chobotničák. Proč jsem si vybral pro rozhovor právě jeho? Protože se mi zdálo, že jeho stavění lodí, styl, jakým se vydává na vodácké výpravy, i názory na vodáckou scénu prostě stojí za zveřejnění. Pojďme tedy Chobotničáka poznat společně…
Tomáš Ščepka, autor myšlenky PET kajak projektu, je rodák z Bratislavy, na vodě jezdí již přes 20 let. Začínal na sjezdovém kajaku, dalších 10 let reprezentoval Slovensko v raftingu na divoké vodě, ale rád má jakékoliv pádlování – od ježdění norských fjordů na mořském kajaku po divoké řeky v Gruzii. Hodně toho napádloval i v pražské Troji, na Trnávce, v Českém Vrbném, na Čerťákách… Například letos byl poprvé na Cetině v Chorvatsku nebo Prielomu Hornádu ve Slovenském Ráji. Bydlí při Dunaji a Dunaj je jeho srdcovkou.
Když jsem loni v létě s partou vodáků nastupoval do lodi pod znojemskou přehradou, abych zahájil čtyřdenní plavbu po řece Dyji, netušil jsem, jaké příjemné chvíle pohody a klidu mě budou čekat. Při poznávání řeky Dyje nás provázel David Gros, vedoucí zdejšího vodáckého oddílu a šéf Vodáckého centra Znojmo, kde jsme si půjčili lodě a vybavení na vodu. Při smáčení pádla na prvních říčních kilometrech s historickými dominantami města Znojma za zády jsem začal Davidovi klást otázky…
S Tomášem Rakem jsem se setkal těsně před jeho odletem na soustředění ve Spojených Arabských Emirátech. Když jsme po hodině a čtvrt rozhovor ukončili a já si veškeré sdělené informace začal sumírovat v hlavě, bylo mi jasné, že tohle bude oříšek sepsat. Když je totiž někdo vrcholový vodní slalomář, malíř, podnikatel… Však si to přečtěte.
S Cedníkem jsem se potkal v loňském roce, když mě požádal o pomoc při tvorbě Vodácké příručky. Během pár chvil bylo jasné, že s tímhle člověkem se bude spolupracovat na výbornou a že to není spolupráce poslední. Na rozhovor jsme se sešli v jeho pracovně a bylo to jedno z těch setkání, která jsou příjemná od začátku až do konce. Kdyby nemusel odejít na zápočty, žvanili bychom klidně celý den…
Olympionik, dvojnásobný Mistr světa a několikanásobný Mistr Evropy. Obrovský suverén s nevídanou touhou bojovat a vítězit a zároveň charismatický sympaťák, který život profesionálního sportovce bere s pokorou. Pětadvacetiletý rodák z Nymburka slaví obrovské úspěchy na poli rychlostní kanoistiky a v posledních letech si tak podmanil celou fandovskou obec. Poznat Martina rozhodně stojí za to!
Dělat rozhovor s Fantomasem, to jde prostě samo. Nejen, že je to legrace, člověk si navíc díky jeho barvitému vyprávění udělá taky reálný obrázek o tom, jaké to je, být guidem. Mluví z něj víc než dvacetiletá zkušenost i opravdový zápal pro tohle zaměstnání. Ideální kombinace.
Vášnivý cestoval a vodák, který nepohrdne žádným plavidlem, na kterém se může dostat do divoké přírody za dobrodružstvím. Zároveň také cestovatel, rybář a v neposlední řadě ředitel cestovní kanceláře Adventura. To vše je Petr Novotný zvaný Gándhí, kterého jsme dnes vyzpovídali v krátkém rozhovoru.
Kdo z vodácké obce by neznal jméno Martina Satková? Všestranná a velice úspěšná závodnice. Vodě se věnuje od osmi let, úspěšně kombinuje vodní slalom a sjezd na divoké vodě, a to jak v kategorii C1, tak i K1. Letošní rok Martina hodnotí jako svůj nejlepší – stala se Mistryní světa dospělých ve sjezdu na divoké vodě a ze šampionátu si odvezla neuvěřitelných sedm medailí (pětkrát zlatá, stříbro, bronz). Jak Martina sama říká, kanoistika je její život, hobby a radost. Co dalšího na sebe Martina práskla?
Pokaždé když mám přichystat další díl Štafetového rozhovoru, těším se na nové osobnosti, které budu moci poznat. Tentokrát jsem měla možnost setkat se s Jardou Koplíkem, bývalým vodním slalomářem a sjezdařem. Jak Jarda Koplík vnímá současnou podobu vodního slalomu, jeho pohled na závodní kariéru syna Tomáše, na koho nebo co z oblasti vodáckého sportu nejraději vzpomíná… To a spoustu dalšího se dočtete v následujícím štafetovém rozhovoru. A pokud Vás zajímá, komu Jarda předal štafetu, dozvíte se to na konci článku. Určitě se máme na co těšit!
Mnoho lidí každoročně řeší otázku, zda vzít na vodu i svoje děti. Časté jsou otázky od kolika let je to vhodné, co všechno by mělo mít dítě zajištěno a podobné. My jsme se zeptali majitelky cestovní kanceláře Povoda a půjčovny lodí Samba Aničky Holubové, která je sama matkou a děti na vodu bere.
Balkán byl díky válečným konfliktům dlouhou dobu zapovězenou částí Evropy. Před pár lety se ale situace obrátila a Balkán se stal velmi populární mezi cestovateli a taky mezi vodáky. Pojďte si přečíst rozhovor s Violou Kašíkovou, průvodkyní cestovní kanceláře Povoda. Víla, jak Viole všichni říkají, je totiž protřelou znalkyní právě Balkánu a jeho řek.
„Můžu Vám něco říct na Borka? Když se jezdily mixy, tak nám jako juniorům zakazovali stát na břehu, protože oni si tak sprostě nadávali… A Borek jezdil s Lídou Sirotkovou, která měla přezdívku Kulička. Spolu vyhráli mistrovství světa ve Spittale a on se tam proslavil tím, jaký je hrozný slušňák. Protože když tam trénovali sjezd, Kulička udělala nějakou chybu, převrátili se a vyplavali. Borek na ní byl naštvanej, a tak jí honil po lese a křičel na ní: ‚Ty hloupá, ty hloupá…‘ a to bylo nejhorší, jak jí nadával.“
Vodácká sezona se nezadržitelně blíží a je nejvyšší čas začít plánovat, jak ji strávíme. Na internetu najde člověk spoustu informací, ale proč se na nějaké tipy nezeptat třeba lidí, kteří se ježděním na vodu živí? My jsme to udělali za vás. Popovídali jsme si s Tomášem Potfajem, průvodcem vodácké cestovky Povoda, a dostali jsme hned několik výborných tipů na krásné řeky „za humny“.
Někteří z Vás to možná znají. Člověk dostane přezdívku a ta ho pak provází celý život. Borek Janoušek o tom ví své. Ačkoliv jeho skutečné jméno je Gabriel, takřka nikdo mu tak neřekne. Přezdívku Borek dostal již v dětství od své sestry, která jeho skutečné jméno nedokázala vyslovit. Štafetu Borkovi předal jeho dobrý přítel Zdeněk Valenta a naše setkání bylo velice příjemné. Borek je nejen nadšeným vodákem, ale také vášnivým horolezcem a výborným lyžařem. Neuvěřitelná vitalita a obrovská životní energie z něho vyzařuje na hony daleko. Nechte se jeho milým povídáním rozesmát, ale i dojmout, stejně jako já.