Na krátký rozhovor, který nakonec nebyl až tak krátký, jsem ulovil Pavla Šálka, zvaného Ešus, který je místopředsedou Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), organizace, která už několik let velmi úspěšně hájí práva vodáků na českých řekách. Pojďte Ešuse poznat nejen jako „pana místopředsedu“, ale taky jako vodáka.
Když se řekne Nouria Newman, asi by člověk jen těžko hledal vodáka, kterému se pod tímto jménem něco nevybaví. Drobná Francouzka už pěkných pár let udivuje svět divoké vody tím, co dokáže, a neustále jede bomby, dál a dál. Kdybychom se podívali jen na uplynulý rok – o Nourii byl natočen celovečerní film Wild Waters. Když se člověk podívá na výsledky nejrůznějších kategorií v anketě Whitewater Awards, najde v nich Nourii na předních příčkách skoro všude, kde na předních příčkách může být. K tomu četné závodní úspěchy… A připomínám, to je jen loňský rok!
V neděli 30. dubna zemřel ve věku nedožitých 88 let legendární vodák a tvůrce vodáckých kilometráží Branislav „Brunďa“ Davídek. Připomeňme si ho v rozhovoru, který jsme s Brunďou dělali v roce 2017. Přinášíme jej v neupravené podobě.
Jirka Kronika je dlouholetým předsedou vodáckého oddílu TJ Slovan Jindřichův Hradec, no vlastně je i člověkem, který založení oddílu pamatuje, protože byl jeho přímým účastníkem a jedním z iniciátorů. Kdo by to nevěděl, tak tento oddíl byl po dobu 40 let pořadatelem vodáckého turistického závodu pro mládež na Hamerském potoce. Za tuto svoji dlouholetou činnost byl Jirka v roce 2022 vyhlášen osobností vodní turistiky v rámci ankety Kanoista roku. Já jsem se s Jirkou potkal v jedno slunné páteční odpoledne přímo v Jindřichově Hradci a trochu jsme si jeho vodáckou kariéru zrekapitulovali.
25. února tohoto roku zemřel Miloslav „Milo“ Duffek, československý emigrant, který proslul nejen příběhem svojí emigrace, kvůli které se dobrovolně vzdal titulu mistra světa, ale také revolučním přístupem k vodnímu slalomu.
Jednou ze skutečných hvězd českého sjezdu na divoké vodě je Ondra Rolenc přezdívaný Rolda, který už dlouhá léta pravidelně získává medaile na tuzemských závodech i na podnicích evropského a světového významu. Na singl i debl kánoi. Když na letošním MS v Treignacu prohlásil, že už to možná bylo naposledy, řekl jsem si, že by bylo dobré se s ním potkat a vyzpovídat ho. Ukázalo se (naštěstí), že s tím koncem kariéry to není vůbec tak žhavé, ale k tomu se dostaneme…
V říjnu 2022 vydalo nakladatelství Klika vodáckou knihu Jiřího Červinky s názvem Mistři divoké vody. Obsahuje deset komentovaných rozhovorů a k tomu deset krátkých vodáckých příběhů. Připomíná úspěchy našich vodáků na MS na divoké vodě v 50.–70. letech dvacátého století. Přináší také unikátní fotografie z doby černobílých peřejí a válců.
Míra Kodada – muž, který miluje divokou vodu natolik, až se stal držitelem českého rekordu v nejvyšším sjetém vodopádu. Přitom začínal na klidných vodách v jihočeské Majdaleně. Na vrcholu své kariéry se být necítí; pádlovat prý člověk může i ve stáří, stačí udržovat se v kondici a nevyjít ze cviku. Míra je akční člověk, pádler, táta na plný úvazek a v neposlední řadě ambasador BUSHMAN. Už více než tři roky pojí své jméno s českou značkou oblečení, vyráběného z přírodních materiálů, a doplňků, které dělají příjemnější náročné, i ty běžné, každodenní expedice….
Vladimír Cvrček, skautskou přezdívkou Vezír (1939), prošel radostnou, ale i strastiplnou vodáckou a skautskou cestou, kterou poznamenaly zejména politické režimy. S oddílem absolvoval několik zahraničních expedic, například do Polska, Slovenska a Maďarska, a byl i u porevoluční obnovy skautingu. Je stále aktivním členem náčelnictva Junáka a dlouho byl hlavním kapitánem vodních skautů.
Úspěšně kombinuje kánoi s kajakem, patří k nejúspěšnějším reprezentantkám ve sjezdu na divoké vodě. Byť věkem stále patří do kategorii do 23 let, vozí medaile i ze seniorských šampionátů. Tu nejcennější vybojovala Marie Němcová ve sprintu na letošním mistrovství světa v Treignacu a přidala stříbro z klasického závodu. V celkovém hodnocení Světového poháru ovládla kategorii singlkanoistek a skončila druhá mezi kajakářkami. Na konci srpna pak absolvovala mistrovství Evropy do 23 let v Banja Luce, kde vybojovala čtyři zlaté medaile, včetně individuálního titulu. A i když ji sjezd ze začátku vlastně moc nebavil, teď by ho za nic nevyměnila.
Letos jsou to už tři desítky let, co se vodákům u nás, ale i v dalších zemích po celém světě, dostávají do rukou česká pádla značky TNP. V bezprostřední blízkosti vodáckého areálu Lídy Polesné v Českých Budějovicích je vyrábí od roku 1992 firma Laminex. Generace zakladatelů v posledních letech postupně předala otěže výroby i vývoje generaci mladší, a tak nám na pár zvídavých otázek odpověděli stávající jednatelé firmy, Radek a Honza Němcovi.
Ve čtvrtek 16. června proběhla volba nového předsedy Českého svazu kanoistiky. Jediným kandidátem na tuto pozici byl Stanislav Ježek, bývalý úspěšný český reprezentant ve vodním slalomu. Ten u pomyslného kormidla střídá Jana Boháče, který svaz vedl dvě volební období, tedy osm let. Předsedu i expředsedu jsme pro vás krátce vyzpovídali.
Lenka se okolo vody pohybuje přes dvacet let. Celou dobu pod křídly vodácké půjčovny Bisport, která působí na Sázavě. V posledních letech také jako členka výboru Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS), organizace, která bojuje za české vodáky a jejich práva na řekách. Pojďte se s Lenkou seznámit trochu blíž…
Když se na podzim loňského roku objevila na vodáckých webech zpráva, že se mění šéftrenér české reprezentace ve vodním slalomu, našlo se mnoho vodáků, kteří vlastně ani pořádně netušili, že taková funkce existuje nebo kdo jí vykonává. Možná to bylo tím, že tuhle funkci zastával skoro 30 let stejný člověk, možná tím, že ve „světle reflektorů“ se hřejí spíše sportovci a jejich trenéři. Každopádně tím člověkem byl Jirka Pultera, kterého jsme pro vás vyzpovídali.
Rychlejší rozhovor jsem snad v životě nedělal. Sešli jsme se s Martinem na necelou hodinku, během které na mě vysypal všechno, co jsem potřeboval vědět, a oba jsme pádili zase dál. Kromě vodáckých aktivit v Praze na Štvanici a jejich zákulisí jsme pohovořili třeba o Martinově působení ve vodním slalomu. Až se mi nechce věřit, že se toho za pětapadesát minut stihlo navykládat tolik. Pojďte si to přečíst.