Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Tohle tvrzení rozhodně potvrzuje i nejnovější mini projekt Michala Havelky – „České kanály“. Michal se na základě současné koronavirové situace, která na nějakou dobu zavřela hranice a zhatila tak veškeré plány na WW radovánky v zahraničí, rozhodl objet a krátce představit všechny slalomové tratě v České republice. První vlaštovkou projektu je kanál Roztoky pod Křivoklátem. Určitě mrkněte! Za nás super projekt, držíme Michalovi palce a doufáme, že se brzy dočkáme pokračování.
Sice moc nerozumíme tomu, proč Vítek Vaníček sestříhal video z Čertových proudů 2018 až v roce 2020, ale je to vlastně asi jedno. Videí z nejpopulárnější divoké vody v Česku není nikdy dost, takže se pohodlně usaďte, nechte se provézt všemi peřejemi a modlete se, aby Čerťáky byly i v letošním divokém roce. A kdo by si chtěl zavzpomínat, tak v roce 2018 okolo Čertových proudů zuřivě fotila i naše fotografka, takže se třeba najdete na nějaké z fotek v galeriích. Stejnak je ta karanténa a je houby co na práci, že…
Singlíř Honza Choutka a kajakář Tomáš Burian se v loňském vydali na jednu z nejkrásnějších řek v Norsku, řeku Glomåga, která teče až za polárním kruhem. Řeka získává vodu z okolních ledovců a cesta na ní je dost komplikovaná stejně jako převoz aut a vlastně i jako řeka sama. Zároveň je potřeba počítat s tím, že je to počin na více dnů a to vyžaduje další výbavu. Podívejte se ve videu, jestli ta námaha stojí za to…
Píše se rok 1988 a v Rakousku v Alpách už se smaží řeky a potoky všemožných obtížností. Podívejte se na delší video ze známých i méně známých toků (znáte třeba Bschlabser Bach?) a porovnejte, jak to vodáci zvládali tehdy a jak to zvládají dnes.
Posledním výletem Michala Havelky za hranice, předtím, než se zavřely, byla říčka Große Ohe tekoucí nedaleko známější Wolfsteiner Ohe. Michal nejprve okouknul spodní úsek, který je velmi těžký, ale neměl vodu a jsou v něm napadané stromy a pak si s kamarády splul horní, lehčí, ale moc pěkný úsek vhodný i pro méně zkušené. Bohužel se na závěr výletu Michal málem utopil, když se mu nepovedla lajna v jedné z větších peřejí a zůstal zaklíněný pod kamenem. Vše je zdokumentováno v jeho již třetím WWVlogu. Tak se mrkněte!
Deště v minulém týdnu přinesly vodu nejen do koryt řek v našich horách, ale v podstatě v celé republice. Využili toho i ve vodáckém oddílu Tapouch a vyrazili na Chrudimku z Trhové Kamenice do Travné. Akci přál vodní stav i počasí a video z ní je pohlazením po vodácké duši. Však se podívejte…
Někdo přes zimu staví sněhuláky nebo jezdí na vypuštěný Orlík, někdo si zaleze do dílny a vymýšlí lodě. A přesně to vymýšlení dělal v letošní zimě singlíř Honza Choutka, který postavil loď s pracovním názvem Hot Wings (odhadujeme, že název lodi dala křídla za kokpitem). Jak novinka funguje na vodě a co je vlastně zač vám ukáže video od Michala Havelky alias Portage.
Mezi českými vodáky je rakouská řeka Traun známá zejména v úseku nad Hallstattským jezerem, kde se jmenuje Koppentraun a tvoří tam oblíbený peřejnatý úsek. Řeka je ovšem splavná i poté, co proteče Hallstattským jezerem a doplout se po ní dá až do Dunaje. Podívejte se na video, jak taková plavba může vypadat. Vsadíme se, že mnozí z vás, si dají Traun na svůj list řek, které musí absolvovat.
Český kajakář a fotograf David „Vory“ Sodomka se vloni na podzim už podruhé vypravil do Pákistánu, kde mimo jiných řek splul i legendární kaňon Rondu na řece Indus. Vory tentokrát vyměnil fotoaparát za dron, na který hlavně natáčel. Podívejte se, jak vypadá jedna z nejnáročnějších řek na planetě a okolní krajina z ptačího pohledu Shlédnutím videa Voryho podpoříte v soutěži Short Film of the Year Awards 2020, která trvá až do prosince, kdy bude vybráno 10 nejlepších filmů.
Na Festivalu OBZORY 2019 (ročník 2020 už je naplánovaný na 7. – 8. listopadu) přednášel známý český expediční kajakář Jakub „Kajman“ Šedivý o svojí poslední velké expedici do Tádžikistánu na řeku Muksu a na festivalu byl požádán i o rozhovor na kameru. Žádosti vyhověl a vzniklo moc pěkné povídání o tom, jaké to je jezdit na velké kajakářské expedice. Přikládáme i odkaz na původní video, kdyby tady nefungovalo: youtu.be/EMjEfPbg0JY
V posledních dnech se to všude hemží splutími původním korytem Vltavy nebo Otavy, ale v zimě je pěkných možností k pádlování víc. Dobrým tipem jsou třeba ramena Dunaje na hranici Slovenska a Maďarska mezi obcemi Čunovo a Medveďov. O uplynulém víkendu do této oblasti vyrazil Patrik Skovajsa s partou a kromě pěkné přírody si užili i pár peřejí a zimní táboření. Komu by video nefungovalo, tady je přímý odkaz: youtu.be/B7S5vSvQYwg
Hitem letošní zimní vodácké sezony je bezpochyby splutí Vltava v původním korytě díky vypuštěně Orlické přehradě. Pokud se tam vypravíte, bylo by určitě dobré vědět něco málo také o historii míst, kterými bude plout. Přehledně tyto informace poskytuje video nazvané Vypuštěný Orlík: Údolí staré řeky odhalilo zmizelé příběhy. Kromě historických informací určitě potěší i působivé záběry z dronu. Komu by video nešlo správně přehrát, zde je přímý odkaz: youtu.be/s123A3_82h8
Pětiminutovou vzpomínku na sezonu 2019 sestříhal singlíř z Východních Čech Matouš Borecký. Poznáte některé řeky? Jako nápověda by mohlo posloužit, že se natáčelo v Česku, Norsku, Portugalsku, Rakousku… Komu by se video nepřehrávalo správně, tady je odkaz: vimeo.com/378288136
V minulém týdnu jsme upozorňovali na to, že hladina vodní nádrže Orlík bude celou zimu snížena kvůli stavebním pracem na přehradě. To znamená, že z vody se vynořuje původní koryto Vltavy včetně několika jezů (kolik jich je, záleží na aktuální výšce hladiny v přehradě). Nízká hladina Orlíku ale odkrývá i původní koryto řeky Otavy pod Pískem a nad Zvíkovem, kde se z vody vynořují jezy Smetiprach a Jistec a oba je možné si splout. Pokud nemáte čas vyrazit, prohlédněte si tento úsek Otavy alespoň z videa nebo z reportáže, kterou sepsal Chobotničák na svém webu. Připomínáme také reportáž ze splutí původní Otavy z roku 2015. Komu by nešlo video přehrát, ať použije přímý odkaz: youtu.be/S-e4FkGUkh4
Schválně. Zkuste si vzpomenout, jak a kde jste pádlovali, když vám bylo 8 respektive 10 let? No? To tihle bráchové z Polska jezdí od malička na divoké vodě a právě ve zmíněném věku (letos) sjeli Čertovy proudy. Mrkněte se ve videu, jak jim to šlo. Komu by nešlo přehrát, tak taky je přímý odkaz youtu.be/XSg1n1HexzI