Podzimní deště dopřály vodákům dostatek vody v korytech populárních řek na severu republiky. To vše navíc v sobotu, takže se do českých hor, i přes probíhající epidemii koronaviru, vypravilo mnoho vodáků. Splutí Mumlavy, Jizery a Jizerky natočil Michal Havelka alias Portage, tak se pokochejte!
Vyplul jsem až odpoledne z Háje ve Slezsku, k večeru jsem našel super flek na přespání. Rozdělal jsem si oheň a udělal těsto na bramboráky. Vždycky si vymyslím nějakou činnost, abych se pak u ohně nenudil. Ráno jsem se konečně vyškrábal k „poli“ divizen, které míjím už delší dobu. Nádhera a ještě jsem tam objevil plody záhadné rostliny štětince laločnatého. Moje další videa najdete na YouTube kanálu Paddling Tramp.
Nedávno jsme tu měli Salzu na sjezdovém kajaku, předtím tu byla Salza na paddleboardech, takže teď přidáváme na doplnění repertoáru Salzu na packraftech. Kameru a střih má na svědomí Martin Žilka alias PhotoMartini a je to, jako obvykle, veliká nádhera.
Jak vypadal slalomový kanál v Troji v roce 1959, tedy před více než 60 lety? A jak tehdy vypadal vodní slalom na něm? Na to se můžete podívat díky tomuhle parádnímu videu z archivu Jaroslava Pollerta st.
Jednou z hlavních „peřejí“ na Čertových proudech je bezpochyby propust jezu v Loučovicích zvaná nejčastěji Okno nebo také Brána. Ačkoliv se nejedná o nejtěžší záležitost, dobrý průjezd je poměrně náročné zvládnout. Nad tím, jak by to mělo správně vypadat, se zamyslela partička okolo packraft.guru a o svoje poznatky a závěry se s námi dělí ve videu.
Rakouskou řeku Salzu bude znát určitě většina českých vodáků velmi dobře. Napadlo by vás ale někdy vyrazit na tuhle řeku ve sjezdovém kajaku? Petr Smítka to zkusil a natočil. Podívejte se ve videu, jak si s nástrahami řeky poradil.
Pěkné video včera pořídili vodáci ze Vsetína a blízkého okolí. Jedou na něm horní úsek Vsetínské Bečvy z Velkých Karlovic do Vsetína za hodně vysoké vody, která přišla díky velkým dešťům v Beskydech.
Na začátku léta se slovenský fotograf Martin Žilka alias PhotoMartini vydal s partičkou kamarádů prozkoumat klasické slovinské řeky Sávu Dolinku, Sávu Bohinjku, Soču a Koritnici. Partičce vyšlo vše od vodních stavů po počasí a z akce vznikl pěkný krátký film s hodně zajímavými záběry. Podívejte se na něj!
Věříme, že mnoho našich čtenářů v roce 1985 už taky jezdilo na vodu. Ale určitě se najdou i tací, co v té době ještě zdaleka nebyli na světě. Ať patříte do jedné, druhé nebo úplně jiné skupiny, podívejte se na zajímavé „retro“ video z vodáckého splutí Lužnice v létě roku 1985. Je to parádní podívaná.
Rakouskou říčku Möll bude asi většina českých vodáků znát, protože je to přece jenom jedna z absolutních klasik. Většina vodáků také bude znát řeku hlavně v úseku pod přehradou, většinou ze slalomové dráhy Flattachu do kempu Campanula. Málokdo už ale zná úsek nad přehradou, který je podle videa od Ladislava Jehláře, i podle jeho komentáře, hezčí a kontinuálnější než úsek klasický. Tak kdy si vyrazíte doplnit vodácké vzdělání?
O řece Salze jen málokterý vodák ještě neslyšel. Ne nadarmo bývá považována za perlu mezi rakouskými řekami a zároveň je často označována jako „řeka učitelka“. Po celém toku Salzu obklopuje nádherná příroda, ale vodácky nejzajímavější je ve své dolní části, od Wildaplenu, kde nabízí velmi krásnou soutěskou. Na své si zde přijdou úplní začátečníci, ale i ostřílení vodáci. Salza je zároveň velmi oblíbenou cílovou destinací paddleboardistů, a jak takový paddleboardový trip na Salzu může vypadat, mrkněte ve videu od Honzy Rychtoně, který sem vyrazil společně s Tambo teamem.
Belá je považována za jednu z nejhezčích divokovodních řek na Slovensku. Teče v okrese Liptovský Mikuláš a protéká krásnou přírodou Vysokých Tater. Jezy na Belé nenajdeme, plavbu ale stěžují nízké lávky a padlé stromy, často viditelné až v poslední chvíli. Řeka je tedy vhodná spíše pro zkušenější vodáky, a to zejména na svém horním úseku. Řeku je možné sjíždět od 20. 4. do 30. 9. od silničního mostu v Podbanském k Liptovskému Hrádku. A jak to na takové Belé vypadá, můžete mrknout ve videu od Láďi Jehláře.
Řeka je nevyzpytatelný vodní živel a kde kdo už sám na vlastní kůži vyzkoušel, že umí pěkně trestat. A to se netýká jen nás, vodáků, ale také třeba nepozorných zvířat, která kolem ní žijí. V tomto případě byly matka příroda i šťastná náhoda přívětivé a seslaly topícímu se jelenovi hrdinu v podobě divokovodního italského kajakáře Fabrizio „Gass“ Capizzo. Ve videu můžete vidět jeho skvělou záchrannou akci na řece Candigliano poblíž San Marina, během které se podařilo zachránit jelena před utopením.
Zřejmě jen málo z vás si o posledním květnovém víkendu nechalo uniknout volné splutí na jednom z nejlepších kanálů v České republice. Sobotní počasí vyšlo nádherně, slunko svítilo a pádlerů se na vodě sešlo mraky. Kdo nebyl, sám se může přesvedčit na videu od Michala Havelky. Oproti tomu neděle přinesla ochlazení a s tím spojený úbytek pádlujících. Nicméně víkend to byl super a plný výživného ježdění. A pokud vám to uteklo, nezoufejte, další volné ježdění na Trnávce je naplánováno již na 20. a 21. června. Tak vyražte!
Vnitrozemská delta Dunaje, která se nachází na slovensko-maďarských hranicích blízko Bratislavy, si žije svým vlastním životem. Téměř uzavřený ramenní systém obklopuje husté rákosí či neprůchodné porosty topolů. Obživu místní bohaté fauně i floře v průběhu měnícího se ročního období přinášejí životodárné záplavy. V hejnech hnízdícího vodního ptactva lze zahlédnout vzácné volavky bílé a purpurové, elegantní černé čápy, plaché kvakoše noční nebo majestátní orly mořské. Působivé video a fotografie z prostředí tohoto jedinečného přírodního fenoménu a vodního systému zachytil fotograf Martin Zilka. Kromě videa mrkněte na více fotografií a celý článek z pádlování po deltě Dunaje.