Jeden z našich stálých autorů, Stanislav Chládek, kterému bude letos již 79 let, ale stále je plný energie pro pádlování a cestování, má připraveny fotografie a rukopis pro vydání unikátní publikace. Ta spojuje jeho cestovatelské a odborné poznatky o málo známé oblasti i kultuře Aleutských ostrovů a přilehlé oblasti jižní Aljašky. Obdobná kniha, navíc od autora českého původu, dosud u nás nevyšla. Na vydání knihy byla založena sbírka, přispět můžete na těchto stránkách.
Úspěch mladého a nadějného českého vodáka a filmaře Vojty Lukeše už asi zaznamenal každý. A pokud ne, tak vězte, že Vojta v loňském roce vyhrál celosvětovou soutěž vodáckých videí Short Film Of the Year Awards. Vojtův úspěch se dostal i za hranice vodáckého světa. V nedávné době s ním navíc vyšel krátký rozhovor o tom, jak vítězný snímek vznikal, co Vojta plánuje do budoucna a jak naloží s vyhraným finančním obnosem.
Podle nové vyhlášky Ministerstva dopravy (MD) č. 46/2015, §2, odstavec 6 je nutné mít pro splutí jezů na nesledovaných vodních tocích souhlas majitele jezu. Pokud tento mít nebudete hrozí vám pokuta až 200 000 Kč. Myslíte si, že se jedná o předčasný apríl? Bohužel, je to realita. Podrobnosti o celé problematice zpracoval na serveru raft.cz Petr Ptáček, který se, nejen touto, legislativní problematikou ovlivňující vodáky dlouhodobě zabývá. Pokud se chcete zapojit do boje proti tomuto nařízení, připojte se například k následující facebookové stránce.
Původní plán na vypnutí vody na Lipně se změnil a místo, aby se voda zastavila v pondělí teče dál. Dnes v 7 hodin se navíc stavidla otevřela ještě víc a do koryta Vltavy začalo proudit 20 vteřinových kubíků, jak dokazuje online vodočet. Z malých čerťáků jsou tedy rázem ty plnohodnotné.
Čeští slalomáři se připravují na nadcházející olympijskou sezónu v Austrálii a ukazují, že boj o jediné místo v české olympijské reprezentaci bude ještě dramatický. V závodě v rámci Mistrovství Oceánie se totiž všichni čeští reprezentanti umístili v na prvních pěti místech. Zlato získal olympijský medailista z OH v Londýně Vavřinec Hradilek, třetí místo obsadil Vít Přindiš následován Ondrou Tunkou na čtvrtém a Jiřím Prskavcem na pátem místě.
Korsickou říčku Tavignano není asi třeba vodákům představovat. Jednak je to jedna z nejznámějších řek na Korsice, a také je to řeka, na které už pěknou řádku let probíhá tradiční jarní vodácké setkání pořádané magazínem Kayak Session. Kdo by čekal, že této řece hrozí stavba přehrady, mýlil by se. Přehrada na Tavignanu už dávno stojí. Nyní jí ale ohrožuje jiný druh lidské činnosti. Na březích řeky se totiž plánuje skládka! Pokud chcete podpořit záchranu Tavignana před skládkou, podepiště elektronickou petici. Před jejím vyplněním si ještě přečtěte návod od Kayak Session, který se snaží o co největší odpor z řad vodáků.
V sobotu 23.4. proběhne v okolí Chocně třetí ročník závodu Orlice Cup, jarního extrémního závodu tříčlenných týmů v disciplínách běh, MTB a kajak. Závod lze absolvovat také jako jednotlivec. Jen do konce února se lze registrovat a zaplatit startovné na Orlice Cup 2016 v nejnižší sazbě! Více informací hledejte na oficiálních stránkách závodu.
Vodní nádrž Lipno I. aktuálně vypouští do koryta řeky Vltavy 6 kubíků vody a je tedy možné vyrazit na splutí populárního úseku od lipenské přehrady po vlakovou zastávku Čertova stěna. Jak vypadají Čerťáky za 6 kubíků si přečtěte v článku od Honzy Choutky, aktuální stav vody pak můžete sledovat na webu Povodí Vltavy. Odstávka turbín a s ní spojené pouštění vody má trvat do 22.2.2016.
Zdá se, že dobám, kdy bylo možné surfovat na vlně či objevovat zaplavené vesnice v původním korytě Orlické přehrady, opět na nějakou dobu odzvonilo. Dle serveru idnes.cz se hladina v přehradě zvedla oproti letnímu stavu o 9 metrů a dosáhla tak hranice 348 metrů nad mořem, což je běžná výška podle manipulačního řádu. Přehrada také začala upouštět vodu. Oproti loňskému roku má být letos prioritou udržet v přehradách co nejvíce vody a upouštět ji pomalu.
Skrz vodácké facebookové stránky se šíří informace o vykradené loděnici a ukradeném kajaku Železný Mág. Mám prosbu. Vykradli nám loděnici. Odcizili nový žlutý kajak „Mág“ Fotky v příloze. Pokud byste náhodou narazili na inzerát nabízející kajak Mág žluté barvy za výrazně nízkou cenu. Dejte mě prosím vědět. Pořizovací cena je 14 500,-Kč. Děkuji Zip – zi*@sk***.cz.
ČKAIT (Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě) pořádá každoročně vyhlášení nejlepších projektů za uplnulé období. Součástí ankety je i Cena ČKAIT veřejnosti, ve které se o svoji pozici pere i projekt umělého slalomového kanálu v Roudnici nad Labem (Vodní elektrárna Roudnice nad Labem – Vědomice). .
Kajakář Jirka Oliva vyplul před devíti měsíci na cestu kolem Evropy, příznačně nazvanou Kayak Around Europe, kterou chce zvládnout na seakajaku za tři roky. Start jeho cesty byl v Praze a po řekách se Jirka postupně dostal až do moře a po něm do Turecka. O tom, jak zatím jeho cesta probíhala, co mu přináší a jaké jsou jeho plány čtěte rozhovor na aktuálně.cz. Podrobné zápisky pak hledejte na jeho blogu.
Oddíl RK Stran, který se stará o provoz na kanále Trnávka v Želivi na svém webu zveřejnil rozpis akcí pro veřejnost na letošní rok. Podívejte se tedy, kdy akce jsou a zapiště si je do kalendáře, jako jsme to už udělali my. Mimo závodu Trnava-X-race vodáky čekají dva veřejné termíny, takže legrace bude letos hodně.
Na Facebooku aktuálně koluje tato zpráva: Jo a ještě prosím tě mohl bys někde vyvěsit zprávu o sifonu na Jizeře? Znovu se otevřel sifon v pravém rameni ostrova. Není to už ten velký strašák, ale je tam, sice do něj neteče půlka vody, ale když v posledním válci blbě vyplaveš, může tě nacucnout. Je to spíš za menší vody, za větší se zakryje, takže nejnebezpečnější bude cca do 35 kubíků. Není to důvod ostrov nosit, dá se v pohodě jet, jen aby se vědělo že je tam určité nebezpečí. Dávejte (nejen) na Jizeře pozor, až zase poteče! Pokud narazíte i na další potíže na řekách, dejte nám o nich do redakce vědět. Vystavíme je na webu pro všechny ostatní pádlery.
I když člověk trénuje na klidné vodě, může být velmi úspěšným třeba v raftingu na divoké vodě. Živoucím důkazem je Michaela Kratochvílová, která je členkou týmu Tomi Remont Prostějov, se kterým se už několikrát stala mistryní světa v raftingu. Jak vypadá trénink a jak se dá kombinovat sport s běžným životem? To se dozvíte v rozhovoru, který Michaela poskytla Českému rozhlasu.