V minulém týdnu otřásla vodáckým světem zpráva, že se na nejpopulárnější řece Slovinska a zároveň jedné z nejpopulárnějších řek Evropy – Soče, chystá několikanásobné zdražení splavenek. Byli jsme velmi potěšeni, jak rychle se informace mezi našimi čtenáři šířila a kolik podpisů z řad českých vodáků přibylo do petice. Na facebookovém profilu Soča Valley se včera objevila zpráva, že pro letošek se ceny splavenek měnit nebudou, ale to bylo vcelku jasné od začátku. Případné zdražení by mělo platit až od roku 2020 a tak je stále třeba být ve střehu, podpořit petici a snažit se enormnímu zdražení zabránit. Situaci samozřejmě sledujeme a budeme i nadále přinášet nejaktuálnější informace.
Přírodní ledový palác ležící v tyrolském Zillertalu na ledovci Hintertux je jedinečným přírodním klenotem. Hned poté, co vstoupíte do ledového paláce, objevíte nádherný a naprosto unikátní svět ukrytý hluboko pod lyžařskými svahy. Ledové stalaktity, obrovské krystaly ledu a zmrzlé vodopády. Svou přirozenou ledovou krásou palác, kde je po celý rok konstantní teplota 0 °C, fascinuje jak dětské, tak dospělé návštěvníky. Šedesátiminutovou prohlídku ledového paláce si můžete užít v doprovodu zkušeného průvodce. Pro nás vodáky je tu navíc něco velmi speciálního – pokud byste si ledový palác rádi prohlédli z trochu jiné perspektivy, mezi novinky pro letošní sezónu patří vedle ledového plavání i prohlídky na padlleboardu nebo z kokpitu kajaku. Ledový palác je otevřen po celý rok a lze jej navštívit za jakéhokoliv počasí. Návštěvu můžete také snadno kombinovat s lyžováním na ledovci Hintertux nebo výletem na nedalekou panoramatickou terasu.
Klub cestovatelů Praha má bohatý přednáškový program. Na březen jsou v něm zařazeny hned dvě přednášky s vodáckou tematikou. Obě dvě přednese náš stálý spolupracovník Milan Pachlopnik. První přednáška se uskuteční 5. března a bude o 115 dnů dlouhém putování v kajaku po tzv. Pacific Inside Passage, které vede podél pobřeží Britské Kolumbie (Kanada) a Aljašky (U.S.A.). Druhá přednáška se uksteční 21. března a tématem bude dvouměsíční splutí řek Keele a Mackenzie. Upozorňujeme, že zájem o přednášky je veliký a je dobré si včas zakoupit vstupenky!
Poslanec Lukáš Bartoň z Pirátské strany a předseda Svazu Vodáků České Republiky (SVoČR) Libor Polák debatovali v pořadu Duel o tématu, které je v poslední době často diskutované – povolení alkoholu na vodě s určitou tolerancí – ANO nebo NE? Podívejte se na záznam pořadu.
V roce 2014 pobouřila vodáckou veřejnost napříč Evropou zpráva o tom, že by se v Rakousku v oblasti Tyrolska mělo začít s budováním rozsáhlého energetického projektu, který by znamenal výstavbu přehrad hned na několika populárních vodáckých tocích. Kdo si chce osvěžit paměť, ať se podívá na tehdejší článek, který vše přehledně shrnul. Asi nejsilněji probíhaly protesty na řece Sanna, kde proběhl tzv. Sannafest. Od těchto akcí veškerý humbuk okolo obřích projektů utichl a až před pár dny se v redakčním emailu objevila skvělá zprávy od Jany „Borůvky“ Mrskočové, které nám napsala, že přehrady na Sanně ani Ötzu se stavět nebudou a přidala i vysvětlení: Ahoj, v roce 2014 jsme se zúčastnili akce na záchranu rakouské řeky Sanny před výstavbou vodní elektrárny. Velký odpor proti tomuto projektu byl nejen ze strany raftových společností a ekologů, ale i ze strany místního obyvatelstva. O akci jste se mohli dočíst na webu Pádlera. Dále se ale ke mně žádné informace o budoucím projektu nedostaly. Letos se mi konečně podařilo zjistit šťastnou zprávu, když jsem se ptala na aktuální situaci rakouských vodáků žijících v Oetztalu. Projekt na Sanně byl již před léty zamítnut, jak kvůli nesplněnému ekonomickému předpokladu, tak i velkému odporu široké veřejnosti. Argumenty proti stavbě důkladně zpracovala rozsáhlá studie. Snížený průtok řeky by nezasáhl jen vodáky a vodní živočichy, zřejmě by negativně ovlivnil i hladiny spodních vod v okolí a neblahé účinky by se projevily i při povodních. Zajímavostí je třeba i to, že řeka přivádí do údolí čerstvý vítr, který rozfoukává průmyslové zplodiny, které by se jinak držely ve městě Landeck, jímž Sanna protéká. Více informací můžete nalézt v němčině na webových stránkách www.tiroler-raftingverband.at v sekci Umwelt und Natur, zde je také dostupná zmíněná podrobná studie. Druhá zpráva se týká původně plánované elektrárny na Oetzu. V tomto případě byl projekt zastaven z toho důvodu, že se zastavované území nachází v chráněné lokalitě Natura 2000 a tudíž jsou zamýšlené velké zásahy do přírodního bohatství nemyslitelné. Doufejme, že tyto dobré zprávy vydrží navždy a my se nebudeme muset bát o naše řeky.
Jedním z prvních závodů sezony 2019 bude Orlice Cup (www.orlicecup.cz), který proběhne v Chocni dne 13.4. Jedná již o tradiční závod tříčlenných týmů ve složení běh, mtb a kajak, který lze absolvovat i jako kajak-triatlon. Závod oplývá množstvím kategorií podle věku a nově také kategorií smíšených týmů – jakékoliv kombinace mužů a žen. Registrace je spuštěna zde: www.orlicecup.cz/registrace.
V uplynulém týdnu se na sociálních sítích začala šířit italská petice proti zdražování poplatků na řece Soče, která je velmi populární i mezi českými vodáky. Požádali jsme proto Matěje Sottnera, který je v Bovci i na Soče jako doma, o podrobněšjí vysvětlení situace.
Jednou z nejvýraznějších postav posledních let na české vodácké scéně je kajakář, fotograf a cestoval David Sodomka, známý jako Vory, který se zbavil veškerého majetku a už několik let objíždí svět s kajakem. V loňském roce se podíval i do takových destinací jako Tanzánie, Malawi nebo Pákistán. Před pár dny byl Vory hostem v cestovatelském pořadu Casablanca, kde rok 2018 hodnotil. Záznam pořadu je samozřejmě k dispozici online.
V místě bývalé trojské lávky, která se zřítila před více než rokem, i nadále jezdí přívoz a je tu přes řeku nataženo ocelové lano. Toto lano před rokem způsobilo vážnou nehodu, díky které došlo k provizornímu zabezpečení místa pomocí výstražného lana kus proti proudu a pomocí cedule „Překážka v řece“. V dnešních dnech, kdy je voda ve Vltavě vyšší než obvykle, je ale výstražné lano téměř neviditelné a ocelové lano je na tom úplně stejně. Pokud byste tedy tímto místem pluli, dávejte pozor, proud je tu rychlý a zastavení poměrně obtížné. Informaci včetně fotodokumentace přinesl HG Sport na svém facebookovém profilu.
Jsme mladý československý tým provozující penzion a raftingovou firmu v rakouských Alpách a hledáme mezi sebe posily! Hledáme člověka, na kterého by byl 100% spoleh a zároveň pohoďáka, který by se stal naším pomocníkem i kamarádem.
Na Štědrý den běželo v České televizi na kanálu ČT Sport několik pořadů shrnujících dění v určité sportovní disciplíně za uplynulý rok. Jedním z nich byl i pořad nazvaný Vodní sporty 2018, kde byly shrnuty úspěchy českých kanoistů, vodních slalomářů a veslařů a také ohlédnutí za anketou Kanoista roku. Hosty pořadu byli Martin Fuksa a Josef Dostál. Pokud jste pořad neviděli, je k dispozici v archivu ČT Sport.
Jablonecký kajakář Matěj Koudelka bude ve čtvrtek 17. 1. od 19.30 hodin vyrávět o expedici na jednu z nejznámějších expedičních řek světa – nepálskou Humlu Karnali. Tu splul společně s dvěma kamarády v listopadu 2018. Povídání proběhne v klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou. Řeč prý nebude jen o pádlování, ale také o přehradě, která by už letos měla vyrůst právě na Humle Karnali.
Od podzimu celý vodácký svět netrpělivě očekával novou loď od českého výrobce ZET Kayaks. Doposud se vědělo jen to, že kajak se bude jmenovat Cross a byly k vidění počítačové vizualizace. V minulém týdnu se první Crossy vylouply z pece a už byly i na vodě. Jak loď vypadá se můžete podívat na facebooku výrobce. Těšíte se na první svezení?
Pořad Casablanca Radia Wave je magazín o cestování, exotice, poznávání, outdoorových sportech a dobrodružství. Hostem se v tomto týdnu již po několikáté stal dobře známý divokovodní kajakář Jakub „Kajman“ Šedivý. Tentokrát se Kuba s posluchači podělil o své zážitky z mezinárodní výpravy do střední Asie na řeku Muksu, která se zavírá do několika nebezpečných kaňonů. „Už vloni v Kyrgyzstánu jsme se s kamarády dohadovali, že vyrazíme na Muksu. To je řeka opředená spoustou legend. Je v těžko dostupném regionu a jde o řeku, která táhne tím, kde je, jaké dobrodružství nabízí i obtížností. Evropských týmů na té řece opravdu nepádlovalo mnoho,“ říká Kuba. Kuba mimo jiné přiznal, že první noc nad hučící řekou ulehal ke spánku s obavami – nikdo totiž netušil, jaký je aktuální průtok. „Mrazy, tání, deště člověka donutí nechávat si velkou rezervu, ale jídlo jsme s sebou měli jen na pár dní,“ řekl Kuba. Pokud vás zajímá, jak celá výprava nakonec dopadla, celý záznam si můžete poslechnout zde. Po Novém roce se navíc můžete těšit na článek z této výpravy, který už pro nás Kajman do Pádlera 1/2019 chystá, tak si to určitě nenechte ujít!
Začátkem roku jsme vás informovali o rekonstrukci jezů v Městečku a Podělusích na velice oblíbené řece Sázavě. Podle posledních informací práce zdárně postupují. Jez v Podělusích ze všeho nejdříve prošel výstavbou sportovní propusti a břehových dlažeb na pravém břehu, následovala stavba pravé poloviny jezové konstrukce. Od června je umožněno přenášení lodí po pravém břehu přes nově vybudované schody a cestu. Vybudována je také nová sportovní propust, která vodákům umožní pohodlné splutí. Stavební práce nyní budou pokračovat na levé polovině jezu, a to až do dubna 2019. Celková rekonstrukce je plánována do října 2019. Na současnou podobu jezu Podělusy se můžete podívat zde.