Kapky

Kapky
Je rozhodnuto. Na vodu i nadále zcela bez alkoholu.

Je rozhodnuto. Na vodu i nadále zcela bez alkoholu.

Mnoho měsíců vířila českou politickou a vodáckou scénou debata o prolomení nulové tolerance alkoholu v krvi vodáků. Při včerejším hlasování (24. 9.) však poslanci návrh novely zákona definitivně zamítli a znamená to, že vodáci budou i nadále muset plout po řekách zcela střízliví. Podrobnosti přinesla řada médií, kupříkladu iRozhlas.

Kapky
Přehrada na Jizeře se stavět nebude. Definitivně!

Přehrada na Jizeře se stavět nebude. Definitivně!

Mnoho let se diskutovalo o výstavbě přehrady na jednom z nejpopulárnějších míst českých vodáků – na Jizeře ve Vilémově. Výstavba přehrady by znamenala zatopení populárního úseky Jizery a také části neméně populární říčky Mumlavy. Nyní však plány na výstavbu přehrady vzaly za své, protože Vilémov vypadl ze seznamu takzvaných hájených lokalit, tedy míst, kde se s výstavbou do budoucna počítá. Podrobněji o situaci informovaly Liberecké zprávy.

Kapky
Slalomový kanál v Troji bude nejméně měsíc a půl uzavřen

Slalomový kanál v Troji bude nejméně měsíc a půl uzavřen

Slalomový kanál v pražské Troji bude od 3. 10. 2019 do 17. 11. 2019 uzavřen z důvodu úprav a přestavby mimo provoz. Ukončení uzavření se může změnit. Úpravy by se měly týkat zejména spodní části kanálu od playspotu Tlama dál. O znovu otevření kanálu i provedených změnách budeme informovat.

Kapky
Prohlédněte si první kajak vyrobený 3D tiskem

Prohlédněte si první kajak vyrobený 3D tiskem

3D tisk je moderní technologií, která nachází ve světě stále větší uplatnění a asi bylo jen otázkou času, kdy někdo začne tisknout také plavidla. První kajak pocházející z 3D tiskárny má na svědomí Grass Roots Engineering a jedná se o jezerní kajak klasických tvarů. Kajak byl vytištěn po jednotlivých segmentech a ty jsou spojeny šrouby a silikonem. Loď se skládá celkem z 28 částí, její tisk trval 42 dnů a hmotnost je 26,3 kg. Z výroby kajaku a prvních testů vzniklo i zajímavé video. Co myslíte? Je v 3D tisku budoucnost vodáctví?

Kapky
Vodáci pozor, 13. ročník zamykání řeky Moravice bude!

Vodáci pozor, 13. ročník zamykání řeky Moravice bude!

Dobrá zpráva pro všechny vodáky – díky souhlasu ochranářů i Povodí Odry se 13. ročník zamykání Moravice v roce 2019 uskuteční! Přijeďte o víkendu 21. – 22. 9. k přehradní hrázi Kružberk. V sobotu voda poteče od 08:00 do 12:00 hod. V neděli od 07:00 do 11:00 hod. Moravici je možné sjíždět na jejím horním úseku od přehradní hráze Kružberk přes Jánské koupele a Zálužné do Podhradí u Vítkova, kde je možnost dalšího nástupního místa pro dolní úsek řeky. Na vodu v Podhradí se doporučuje nastupovat kolem 13:00 hod. Trasa z Podhradí dále pokračuje do Žimrovic případně až do Branky u Opavy. Každý účastník před zahájením splutí zaplatí startovné 30 Kč hotově při prezentaci. Prezentace bude probíhat v obou termínech od 07:00 – 11:00 hod pod přehradní nádrží Kružberk a od 11:00 – 15:00 v Podhradí u Vítkova. Příspěvkem 30 Kč pomáháte s chodem a organizací zamykání Moravice – likvidace každoroční hromady odpadků, záchranáři na jezech z řad profesionálů a zajištění mobilních toalet. Propozice akce naleznete na www.campanulavodaci.cz. Na zamykaní Moravice je i možnost půjčení lodí.

Kapky
Výrobna lodí Železný a ZET Kayaks soutěží v Adapterra Awards

Výrobna lodí Železný a ZET Kayaks soutěží v Adapterra Awards

Už když jsme byli v roce 2016 navštívit čerstvě dokončenou výrobní halu v Jílovišti u Prahy bylo jasné, že tady vzniklo něco víc, než jen výrobna plastových lodí. Nová výrobní hala firmy Železný (a ZET Kayaks) je unikátní tím, že zadržuje dešťovou vodu v retenční nádrži. Umožňuje pomalé zasakování vody a poskytuje místo pro život mokřadním rostlinám. Výparem vody z nádrže ochlazuje okolní prostředí, které je tak v letních vedrech snesitelnější. Současně je nádrž využívána jako koupací biotop. Použitá voda z umyvadel sprch a toalet je navíc dále čištěna v kořenové čistírně odpadních vod a znovu využívána ke splachování a závlaze zelené střechy. K ochlazování vzduchu v kancelářích slouží vzduch nasávaný mezi keři a ochlazovaný v podzemním vedení. K vytápění je využito odpadní teplo z výrobního procesu.

Kapky
Policie kontrolovala alkohol u vodáků na Jizeře

Policie kontrolovala alkohol u vodáků na Jizeře

V neděli 28. 7. kontrolovali policisté v rámci akce VODA 2019 alkohol u vodáků na Jizeře v okolí Malé Skály. Ani v jednom případně nebyl z dechu vodáků alkohol zjištěn. Mimo vodáků byli kontrolování také účastníci cykslostezky. Podrobnější zprávu přinesl online deník GENUS.

Kapky
O úspěchu Pavlíny Zástěrové píše i RedBull

O úspěchu Pavlíny Zástěrové píše i RedBull

V červnu letošního roku se česká kajakářka Pavlína Zástěrová stala vicemistryní světa v extrémním kajakingu v U.S.A. na řece Payette a tento úspěch je rozhodně zatím největší v jejím životě. Možná proto si ji všimli i v RedBullu, kde s ní připravili pěkný rozhovor.

Kapky
Startuje prodej vstupenek na Světový pohár ve vodním slalomu v Praze – Troji

Startuje prodej vstupenek na Světový pohár ve vodním slalomu v Praze – Troji

O víkendu potvrdili juniorští reprezentanti, že ve vodním slalomu patříme k absolutní světové špičce. Se ziskem celkově 18 medailí se Česká republika stala nejúspěšnější reprezentací mládežnického mistrovství světa v Krakově. Už v září budou mít možnost fanoušci vidět čerstvé mistry světa, jako je například Amálie Hilgertová, přímo v Praze – Troji. Startuje prodej vstupenek na Světový pohár ve vodním slalomu a mistrovství světa v extrémním slalom krosu CSLX.

Kapky
Na co si dát pozor ve Francii v sezoně 2019

Na co si dát pozor ve Francii v sezoně 2019

foto: David Sodomka Ahoj, posílám aktuální info z Francie, třeba se bude někomu hodit. Guisanne spodní úsek – pozor přestavba jezu – určitě přenést! Voda teče úplně novým vybagrovaným korytem. Kamenitý jez suchý a s bagry. Zbytek OK. Guil – od hradu až do přehrady čisto (jen obvyklé přenášky v Guardian Angel Gorge, případně u Tripple Stepu). Pozor asi v polovině mezi Tripple Stepem a peřejí Schodiště se řeka dělí na 2 ramena. Voda teče o dost více levým ramenem, na konci je ale nové nepříjemné zablokování, které jde seskákat mezi kameny, ale nic příjemného. Pravé rameno suché, ale OK. Romanche úsek z La Grave – POZOR. Úvodní peřej pod mostem (dříve WW IV-V) je nyní zasypána kameny ze stavby. Těsně pod ní je nová přehrada s otevřenými stavidly. Pod tím je most, kde by se dalo teoreticky nasednout, ale následující zatáčka vede jiným korytem než dříve, je to zablokováno stromy. Celý tento úsek je nejetelný nebo WW V-VI. Nový nástup je až cca kilometr pod La Grave – přímo pod kabelem lanovky a vedle tlusté bílé trubky přes levý přítok. Dále už vše čisté a raftované místní cestovkou až k tunelu. Clareé – POZOR. Po dešti se utrhl velký kus svahu nad údolím. Spací místa jsou z poloviny zasypány cca 4m vysokou kamennou lavinou. Druhá polovina jich zůstala bez poškození. V některých místech je řeka zcela zasypána lavinou a původní koryto neexistuje. Teče nově mezi keři a lesem. Řeka prakticky nesjízdná a to zůstane po celou letošní sezónu. Možná i tu příští, pokud to jarní tání výrazně neodnese. Každopádně se mohou objevit nečekáné komplikace. Durance Gorge – celý minulý týden vysoká voda, soutěska asi celkem obtížná až nejetelná, dle schopností. V regionu je dost vody, asi to ještě nějakou dobu vydrží. Platné 6.7.2019. Parádní pádlování všem. Jakub Šmakal

Kapky
Vltava je opět přeplněná, objevují se informace o říční policii či zpoplatnění řeky

Vltava je opět přeplněná, objevují se informace o říční policii či zpoplatnění řeky

Už tradičně se jihočeská Vltava pod Vyšším Brodem s počátkem letních prázdnin potýká s nebývalým množstvím lidí, kteří si přijíždějí řeku splout. Pro Vltavu i okolí to znamená výraznou zátěž a po lidech zůstává v řece i okolo ní množství odpadu od kelímků až po oděvy, elektroniku a další. Podle místostarosty Vyššího Brodu Jana Straky by mohla být řešením říční policie nebo speciální služby pro čištění řeky, které by se daly financovat třeba zavedením poplatků za splutí. Podrobněji se tematikou zabýval Českobudějovický deník. foto: Deník / Jaroslav Sýbek

Kapky
Jedete na vodu a nevíte co zabalit? Tyto věci byste určitě neměli zapomenout!

Jedete na vodu a nevíte co zabalit? Tyto věci byste určitě neměli zapomenout!

Pokud za sebou máte už několik výletů strávených na raftu, kajaku nebo jiném plavidle, pak už máte v balení jasno. Jestliže však jedete na vodu poprvé v životě, může být pro vás těžké odhadnout, jaké oblečení, obuv nebo další potřeby by se vám mohly na cestách hodit.

Kapky
HIKO Whitewaterkempy hlásí několik posledních míst

HIKO Whitewaterkempy hlásí několik posledních míst

Rád pádluješ? Chceš se zdokonalit v jízdě na kajaku? Chceš poznat nová místa či nové přátele? Přidej se k nám! HIKO Whitewaterkempy hlásí několik posledních míst na kemp Salza (26. – 28. 7.) a Roudnice (3. – 4. 8.)! Přihlášky zasílejte pomocí registračního formuláře na www.whitewaterkempy.cz.

Kapky
Pražská říčka Rokytka, dříve uvězněná v betonu, dostává volnost

Pražská říčka Rokytka, dříve uvězněná v betonu, dostává volnost

foto: Archiv OCP MHMP Rokytka, vodní tok dolní Vltavy v celkové délce 37,5 km, pramení v Říčanském lese 453 m n. m., protéká řadou chráněných území a samotný potok i jeho okolí prošlo v minulosti velkými změnami. Ve vinařské oblasti Libně a Vysočan se v průběhu 19. a 20. století rychle rozvíjel průmysl a vznikala řada továren, Rokytka byla využívána k pohonu mlýnů v blízkosti. Na začátku 20. století bylo koryto Rokytky napřímeno, prohloubeno a opevněno od Libně až po Hloubětín. Její niva často sloužila jako úložiště odpadu. První revitalizace proběhla v roce 2008 v prostoru suchého poldru Čihadla. Cílem byla obnova potoční nivy, zrušení opevněných koryt a vytvoření soustavy meandrujících potoků s řadou tůní s vodními a mokřadními rostlinami. Dále vytvoření louky včetně pěšin, mostků a chodníků, součástí byly i rozsáhlé výsadby zeleně. Došlo k nárůstu druhové pestrosti rostlin i živočichů. Další revitalizace proběhla v roce 2012 v okolí Hořejšího rybníka v Hloubětíně. Byly odstraněny zbytky nefunkčního Jermářova jezu a výškový rozdíl koryta byl vyřešen balvanitým skluzem, migračně prostupným pro běžné druhy ryb v Rokytce se vyskytujících. V roce 2013 se bagry přesunuly pod Hořejší rybník. V horní části koryta byly stabilizovány břehy, v dolní části vybouráno dosluhující betonové opevnění, které nahradila těžká balvanitá rovnanina. Pravý břeh, navazující na cestu a prudký svah k Průmyslové ulici, byl opevněn, levý břeh seříznut na kolmou stěnu pro možnost hnízdění ledňáčka. Vybudovány byly sestupy k vodě a malé posezení. V roce 2017 byly do koryta umístěny kusy říčního (mrtvého) dřeva pro zpestření vodního prostření a vytvoření úkrytových možností pro ryby. V témže roce byly pod vrchem Smetanka odtěženy skládky, rozšířeno a rozčleněno koryto a vytvořena ekologická berma. V korytě byly vytvořeny dva malé ostrůvky a jedna stěna pro ledňáčky. Bylo vloženo několik kusů mrtvého dřeva a díky prosvětlení koryta se v potoce začala rozvíjet i vodní vegetace. V roce 2014 se práce přesunuly nad Hořejší rybník, kde bylo koryto zdevastováno početnou kolonií nutrií. V rámci revitalizace byla vytěžena celá vrstva navážek a do louky na levém břehu bylo vymodelováno nové koryto. Vzniklo několik malých vodních ploch i místo pro vybudování stěny pro ledňáčky. Součástí byla i výstavba cyklostezky a broukoviště a byl obnoven historický hruškový sad. Celkově došlo k zatraktivnění lokality a propojení vodního prostředí s okolní krajinou. V roce 2019 se bagry do Rokytky zakously v Hloubětíně pod ulicí Poděbradská. Kamenné vestavby, které ještě budou osázeny mokřadní vegetací a keřovými vrbami, mají za úkol Rokytku alespoň částečně rozmeandrovat a vytvořit proudné a klidné úseky. Svahy břehů byly zpozvolněny a na několika místech byly do koryta vloženy staré kmeny suchých stromů. Všechny revitalizační úpravy Rokytky, jejichž investorem je odbor ochrany prostředí MHMP a o jejichž realizaci se zasloužila organizace Lesy hl. m. Prahy, na sebe navazují a z tohoto dříve zapomenutého území vytvořily vyhledávanou oblast pro rekreaci a volnočasové aktivity. Článek je převzat z magazínu Pražská EVVOluce. Celé znění článku si můžete přečíst na stránkách ekolist.cz.

Kapky
Pomozte vylepšit vodáckou aplikaci WhiteWater.Guide

Pomozte vylepšit vodáckou aplikaci WhiteWater.Guide

Na letošním jarním výletě do Gruzie jsme s kamarády mimo informací od našeho průvodce používali také mobilní aplikaci WhiteWater.Guide, kterou vytvořili kajakáři Mike Krutyansky a Konstantin Kuznetcov. Divili jsme se, kolik řek je v aplikaci pro Gruzii zaneseno a že některé dokonce mají online vodočty. Taky jsme byli překvapeni kolik dalších zemí/regionů už aplikace obsahuje. Podle stejné aplikace prý v Gruzii s úspěchem jezdila i jiná česká skupina, která tam byla jen pár dnů před námi. Vývojáři aplikace se nyní rozhodli pro několik vylepšení, jež se ale neobejdou bez finančních prostředků. Založili proto kampaň, kde všechny zamýšlené úpravy popisují a žádají vodáky z celého světa o finanční podporu. Podívejte se na to a v případě zájmu vývoj aplikace podpořte. Já už jsem to udělal, protože přidání nových destinací, možnost ukládat si v aplikaci historii splutí nebo přídávat vlastní informace my přijdou jako opravdu zajímavé funkce a není to zdaleka všechno, co mají Mike a Konstantin v plánu.