Díky moderním komunikačním technologiím je domlouvání se na vodácký víkend či zájezd doslova hračka a právě tento aspekt je jeden z hlavních, které v poslední době způsobily, že se okruhy našich přátel silně rozšířily a že se na vodu vydáváme pokaždé s někým jiným. To je na jednu stranu příjemné, protože si můžete vyrazit na výlet v podstatě kdykoliv a máte jistotu, že se někdo najde, na druhou stranu ale hrozí, že vyrazíte s lidmi, o kterých zjistíte, že se na ně nedá spolehnout, až bude třeba.
Krumlovský vodácký maraton se kvapem blíží a v souvislosti s tím je třeba i správně dokončit závodní přípravu. K tomu vám pomůže i druhá část tréninkového plánu, který pro vás pořadatelé závodu připravili.
Kdo jezdí na vodu tak ví, že bez vodočtů se toho moc nezmůže. Jezdíme, když prší… Ale může pršet moc nebo taky málo a do řeky nic nedoteče. Variant, jak zjišťovat vodní stavy je mnoho – od volání místňákům, přes volání na hráze až po hledání vodočtů na internetu. Nebo se můžeme hezky po svých dojít podívat na vodočet či průtok odhadnout z řeky…
Na vodu už jezdím přes 10 let a úspěšně jsem překročil třicítku, což je jasný důkaz toho, že mám rozum a zbytečně neriskuju (tzn., že hodně přenáším). Poměrně záhy jsem v lodi kromě házečky začal vozit lékárničku a postupně přibývaly smyce, kladky, prusíky a blokanty, ale pořád jsem hřešil na jednu praktickou část vybavení – skládací pádlo.
Vodácké oblečení do značné míry ovlivňuje náš požitek z jízdy na vodě. Chrání nás nejen před vodou, ale také před rozmary počasí a ovlivňuje i náš sportovní výkon – dokonce víc, než si mnozí z nás umí představit.
Sedím v kajaku ve vracáku nad hranou, za kterou není tak úplně vidět. Teda, ono vlastně není vidět vůbec nic. Snad jen vrcholky stromů, rostoucích kdesi pod horizontem. To signalizuje jen jedno, velké převýšení. Z vracáku může na břeh vylézt jen jeden z nás, a to na úzkou římsu přímo na hraně. Zbytek nás jistí loď, aby neuplavala. Cesta zpátky je sice možná, ale dostat se proti proudu nebude legrace. Radši na tuto možnost nemyslím. Čekám na Rona, až ukáže, co vidí. Momentálně jsme odkázaní na jeho oči a úsudek…
Focení na divoké vodě má svá určitá specifika. Asi tím největším je nutnost uchovat suchou výbavu. To zní často daleko jednodušeji, než to opravdu je. Samozřejmě hodně záleží na tom, čím se rozhodnete fotky dělat a jaký foťák s sebou na vodu vezmete.
Posledních pár týdnů jsem strávil přednáškami o expedici Langu Khola a stále více mi docházelo, jak jsme byli odkázáni sami na sebe a na to, co jsme si vezli v lodích. Museli jsme si zabalit věci na měsíc v extrémních podmínkách a jídlo na deset dní. Do kajaku na divokou vodu se dá nacpat jen omezené množství nákladu.
Dlouho nepřibyl žádný článek do rubriky „Jak na to“ a proto dnes přinášíme pár rad od Jirky „Anděla“ Kubálka, který nám vysvětlí, jak si udělat pořádný „tuning“ kajaku. Než začnete číst, musíme důrazně upozornit, že tyto úpravy mohou vést ke ztrátě záruky na vaši loď, za kterou nemůžeme nést odpovědnost. Rozhodnutí, jestli popsané nápady zkusíte, je vaše vlastní.
Vánoční Sázava za námi. Tuhá zima před námi, tedy spíše už mezi námi, a tak je čas zazimování a oprav veškerého letního vybavení, které se nám na tom sněhu nebude hodit. Mezi takové vybavení patří určitě i nafukovací plavidla všemožných druhů. Pojďte si tedy přečíst jak svoji nafukovačku správně uskladnit a případně opravit na další sezonu.
Hodnocení obtížností divoké vody je do značné míry subjektivní záležitostí, přesto je užitečné různě náročné vodní terény nějak klasifikovat, a jednoduše a srozumitelně tak zprostředkovat přibližnou informaci o tom, co na nich může vodáka čekat. Celosvětově se používá několik různých stupnic obtížností, které jsou ovlivněny tradicí a charakterem řek v dané oblasti. Převažuje členění řek nebo peřejí do 6 – 10 stupňů či kategorií od nejlehčích po nejtěžší. Protože se od sebe jednotlivé stupnice liší, je nutné toto rozlišovat i v popisech a znát, jak jsou jednotlivé stupně definovány.
Staré známé HYDRO vám jistě nemusíme představovat. Váš oblíbený vodácký dvouměsíčník vychází jako obvykle. Letošní třetí číslo ale navíc obsahuje rozsáhlou přílohu určenou začínajícím vodákům. To ale ještě není všechno HYDRO Speciál totiž dostávají jako dárek nejen všichni čtenáři HYDROmagazínu, HYDRO Speciál je také zcela volně k dispozici všem, kdo se na vodu chystají poprvé, podruhé nebo i potřetí a chtějí se dozvědět nebo si připomenout ty nejzákladnější vodácké znalosti a bezpečnostní zásady na vodě.
Stejně tak, jako vloni, i letos vychází první letní HYDRO 3/07 spolu s rozsáhlou přílohu určenou začínajícím vodákům. HYDRO Speciál, připomínající méně zkušeným i ostříleným vodákům základní zásady bezpečného pádlování, dostávají zdarma jako dárek nejen všichni čtenáři HYDROmagazínu, ale je také volně k dispozici všem, kdo mají zájem o ty nejzákladnější vodácké znalosti.
Téma čerstvě vydaného zimního HYDRA 1/12 jistě potěšilo všechny extrémní jezdce a milovníky adrenalinu, kterých je mezi námi čím dál tím víc. Všichni, kdo se touží odvážně vrhat dolů z vysokých vodopádů najdou v HYDRU svoje velké vzory. Zbylo nás ale ještě pár takových, kdo až tak úplně netoužíme zřítit se z vysokého vodopádu do zpěněné vody a doufat, že to přežijeme. My, co se máme docela rádi a možná se i tak trochu bojíme výšek nebo bouřící vody, ale taky můžeme dokázat svoji odvahu. Aby se na nás ve stínu požíračů adrenalinu úplně nezapomnělo, připomeňme si, že i my máme své velké vzory, kterým se chceme podobat. No řekněte, kdo z vás by nechtěl být jako Fantomas?