I v roce 2011 vám bude HYDROmagazín přinášet zajímavé čtení o dění ve vodáckém světě a jako téma prvního letošního čísla je pádlování v Nepálu. Kdo v Nepálu byl, jistě na něj nikdy nezapomene a rád by se vrátil, kdo nebyl jistě touží se do Himálaje vydat a kdo ještě netouží ten po přečtení následujícího článku a prvního letošního HYDRA toužit začne!
Je to více jak týden, co v Česku zahrozila velká voda. Zatím co na Plzeňsku řeky tekly mnohde do domů, na severním konci republiky byly ideální vodní stavy. Na polské Kamienne bylo v sobotu 20 kubíků. O tom jaké to bylo píše Tomáš Mähring.
Jarní tání uprostřed ledna? Neuvěřitelné se stalo skutkem a kombinace deště a opravdu teplého počasí přinesla dobrou vodu do námi oblíbených řek. O víkendu teklo prostě všechno od severu na jih, od západu na východ a dokonce i v zahraničí.
Krom toho, že se na Labi maximálně povedlo počasí a proběhlo několik skvělých závodů se taky stalo pár nehod přičemž jedna neměla daleko od toho, aby skončila smrtí. Co se stalo a jak to dopadlo se dočtete právě v tomto článku…
Horský tok Mohelnice pramení nedaleko západního okraje horské chatové osady Obidová, západním směrem od horské obce Visalaje ve výšce 750 m n. m. Protéká CHKO Beskydy a u obce Pražmo ústí do řeky Morávky. Říčka protéká osadou Zlatník (nástupní místo), dále tvoří západní okraj přírodní rezervace Travný a přes Krásnou pokračuje do obce Pražmo.
Smutná a šokující zpráva přišla ze severní Moravy. Českomoravská „vicemiss“ – říčka prohlášená českými vodáky za druhou nejkrásnější v republice přišla o jeden ze svých klenotů. Jeden z jejích nejhezčích a nejfotografovanějších skalních prahů byl zcela zničen hloupým a zbytečným lidským zásahem.
Po loňské velmi nezdařené kayakcrossové sezoně se letos opět zadařilo a závody na Kamenici a Labi se opět konaly. Kamenický závod proběhl o minulém víkendu a Krakonošovo Labíčko o tom právě uplynulém. Škoda jen, že díky majitelům vodních elektráren se bude tahle parádní akce konat pouze jednou za dva roky. Pořád ale lepší než nic a tak se rychle podívejme jak se letošní Labíčko povedlo…
30. dubna se čistí řeka Berounka v úseku Sv. Jiří, Plzeň, Doubravka – tábořiště Na Závrtku u Dolanského mostu. Přijďte, užijeme pohoda den a ještě něco prospěšného uděláme. Stačí si jen e-mailem objednat zdarma lodě či rafty, přijít ke Sv. Jiří na Doubravce. Sraz je v 10:00 hod.
Vodáci, vodačky, pádleři, pádlerky!!! Po loňské odmlce se letos opět můžete těšit na pokračování kayakcrossového závodu na oblíbeném Labi. Kdo byl na prvním ročníku, jistě ví, že je to jedna z akcí, kterou není radno vynechat. [b]22. – 24. dubna[/b] bude na Vrchlabské soutěsce živo. Závod se tu pojede na úseku dlouhém 200 metrů (WW IV-IV+), v kategorii K1M, C1M, K1Ž.
Minulý týden v pondělí se vydala partička guidů CK CVOK na rychlý průřez Tanvaldskou Kamenicí. Bohužel stromů bylo docela dost a některý tak macatý, že se nám jednodenní akce krapet prodloužila. Nicméně ve čtvrtek před obědem jsme prohlásili koryto za vyčištěné a odjeli zpět do Pardubic.
V lednu jsme dostali vyjímečnou šanci se pěkně povozit (což jsem celé komunitě samozřejmě zařídil já – dostal jsem to totiž shůry jako dárek ke kulatinám), ale jinak dávaly sněhové a teplotní kondice najevo, že jarní sezóna moc štědrá nebude. Sněhu už moc není a pokud nezaprší, tak si o loňském poježděníčku můžeme nechat tak akorát zdát.
Už 2. ročník Otevřeného mistrovství Plzeňského kraje v eskymování se konal 27. února 2011 v bazénu SK Radbuza Plzeň za spolupráce s Akademií Vodák Sport, Českým svazem kanoistiky a za podpory Plzeňského kraje.
Williama T. Endicotta, nestora americké a organizátora světové kanoistiky vám asi nemusím představovat. Při jedné diskusi jsme se s Billem dostali k tomu, jak vlastně vznikla dnešní slalomová deblovka, zvaná také Amerika. Poslechněte si tento příběh tak, jak ho Endicott vypravuje, něco z toho je známé, ale některé skutečnosti se dozvíte jako první. Na internetu je mnoho dotazů a mnoho otazníků kolem prvních lodí dnešního typu, ale jen málo odpovědí.
Jedna z mnoha výprav s Petrem Charvátem a Tomášem Lašem nás v roce 1989 dovedla do Rakouska a na sever Itálie. Vyjet za komunistů na „západ“ nebylo vůbec snadné. Bylo nutné dát žádost na mezinárodní oddělení ÚV ČSTV, aby povolilo reciproční zájezd. K žádosti jsme museli mít i písemné pozvání od místní vodácké organizace.
Na začátek si dovolím citaci popisu řeky z Wikipedie: „Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Ústí do Výrovky, u obce Zvěřínek, na jejím ř. km 3,4. V okolí jejího toku se vyskytují zbytky tvrzí a hradišť (Šember, Dolany, Tuchoraz a Slovanské hradiště). Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích.“