Divoká krása řek v Triglavském národním parku nebo chorvatské Cetiny vlévající ch se do Jaderského moře přitahuje každým rokem více českých turistů, vodáků a vyznavačů adrenalinových sportů. Tyto lokality však nabízejí mnohem víc zážitků než jen ty, které jsou spojeny s vodními sporty.
Okolí jezera Bohinj
V srdci Triglavského národního parku se nachází největší slovinské jezero Bohinj. Jeho okolí nabízí řadu možností jak strávit několik dní v nádherné přírodě Julských Alp, apartmány a prázdninové domy poskytují potřebné zázemí. Procházky i náročnější túry, koupání v ledovcovém jezeru, cyklistika, vyjížďky na koních, ochutnávání bohiňského sýra a dalších specialit patří k hlavním aktivitám v tomto překrásném místě.
Vodáci využívají ke svým aktivitám jezero a řeky Mostnica, která spolu s říčkou Jezernicí, vytékající z jezera, tvoří oblíbenou Sávu Bohinjku. Sáva Bohinjka je pro rafting pohodová, čistá a nádherná, doporučuje se začátečníkům. Střední úsek od jezera do Sotesky má obtížnost WW I. Od Sotesky pak teče řeka úzkým kaňonem a její náročnost se zvyšuje – WW III – IV (Skala neboli Tomáškův kámen – velký balvan v řece, který je nutno objet vpravo. Další těžké místo je Gibraltar).
Údolím smaragdové řeky
Údolí smaragdové řeky Soči očarovalo dávné obyvatele, mámilo lovce, kteří snili o zlatých rozích bájného zlatoroha, aby si jimi mohli otevřít horu s pokladem. Patřilo Habsburkům, jindy zase Benátčanům, se svými vojsky tudy procházel Napoleon, bylo dějištěm nejstrašnějších bojů první světové války. Dnes přitahuje návštěvníky svojí úžasnou neporušenou přírodou, rostlinným a živočišným bohatstvím, kulturním dědictvím, možnostmi provozování nejrůznějších sportů.
Správním střediskem, živým turistickým a sportovním centrem je městečko Bovec. Nachází se tam, kde se sbíhají údolí Trenta a Koritnica a silnice od Kraňské Hory a hraničního přechodu Predel. Městečko Bovec nabízí různé typy ubytování, jsou zde restaurace a obchody a především agentury zprostředkovávající horské túry, rafting, kaňoning, hydrospeed, paragliding atd. a půjčovny sportovního vybavení.
V Bovci je možné si nejen vypůjčit vybavení, ale doporučuje se najmout si na adrenalinové sporty také místního průvodce nebo skippera. (Příjemným překvapením může být, že někteří průvodci mluví česky). Raftovat se dá na technicky náročném a balvanitém toku řeky Soča (obtížnost WW II-IV) nebo plout na nafukovací kanoi na technicky náročnější řece Koritnica. Další možnosti vodních sportů jsou procházka kaňonem horského potoka, slaňování vodopádů a skoky do hlubokých tůní v soutěsce Sušec. Vodní aktivity je možné objednat už z domu přes internet, není ale problém dojednat vše na místě. Zkušení vodáci, kteří se chtějí pustit na řeku sami, si musí zakoupit v informačním centru známku, kterou pak nalepí na člun (kontroluje to policie).
Dobrodružství v pirátském hnízdě
Na pobřeží Jadranu, v malebném místě, kde se vlévá řeka Cetina do moře, bývalo kdysi obávané pirátské hnízdo. Dnes je zde oblíbené letovisko Omiš, které se nachází asi 25 km pod Splitem. Omišská riviéra je vyhlášená svými příjemnými oblázkovými a písčitými plážemi. Dolní tok řeky – kaňon mezi skalními stěnami Omišské Dinary a Mosoru využívají vodáci ke sjezdu na nafukovacím člunu. Výlet na raftu je možné objednat u některé z českých cestovních kanceláří nebo až na místě. V Omiši je celá řada agentur, které toto dobrodružství organizují.
Výpravu vede zkušený skipper, účastníky vybaví potřebnou výstrojí. Sjezd řeky Cetiny trvá asi tři hodiny a nemusí se ho bát ani začátečníci, rodiny s dětmi a aktivní senioři. Zkušení vodáci tomuto úseku určili stupeň obtížnosti II. Plavba je přerušena několika zastávkami – na koupání, u nejhezčího vodopádu Studenac, na prohlídku krápníkové jeskyně a také na místě, kde se natáčela poslední scéna z filmu Vinnetou. Plavba po Cetině a koupání v ní je příjemným osvěžením při pobytu u moře. Adrenalinoví sportovci se mohou věnovat také kajakingu a kaňoningu. Ubytování je nejpohodlnější v apartmánech a rekreačních domech přímo v Omiši nebo v okolních vesnicích Mimice, Mediči, Brela, Staniči, Čeline nebo Pisak.
Foto: Alena Vorlíčková, pixabay.com