Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Riverlog – nový způsob vedení a sdílení vodáckých deníků
25. 9. 2019
Eliška Kadubcová
Mobilní aplikace jsou dnes běžnou součástí našeho života. Zprostředkovávají nám vzdálenou komunikaci, pomáhají nám cestovat, učit se, nakupovat i žehlit. Dokonce se snaží naučit nás meditovat nebo rozpoznat a vylepšit naši náladu. Když jedeme na vodu, zjišťujeme si s jejich pomocí stav vodočtu, sledujeme předpověď počasí a využíváme různé navigace. Aplikace podporují široké spektrum potřeb a činností, a to i těch vodáckých. Přesto jsme nenarazili na žádnou, která by nám pomohla snadno zapsat, uložit a efektivně využít informace o řekách, na kterých pádlujeme. Proto jsme si jednu takovou vyrobili. Naše aplikace – Riverlog – slouží primárně k zapisování, sledování a sdílení zkušeností z divoké vody. Vyvíjíme ji hlavně pro využití v mobilu, i když v počítači nebo tabletu ji lze také používat.
Co si zapisovat a proč
Zkušení pádleři nejspíš ví, co si zapsat a jestli pro ně poznámky mají nějaký význam. S těmi, co se s pádlováním na divoké vodě spíš ještě seznamují, se mohu podělit o své zkušenosti se zapisováním. Sama totiž patřím do té druhé skupiny pádlerů.
Tak například letos pro mě bylo krásným zážitkem pádlování na řece Guisane ve Francii. Aniž bych si to někam musela psát, dobře si pamatuju ten pocit z pádlování, když loď nabrala rychlost a taky to, jak jsem se nahoře bála a dole radovala. Zbytek vzpomínek už je takový rozmazaný. Myslím, že jsme museli přenášet nějaký jez nebo dva. A někde tam bylo těžší místo. Z hlavy teď rozhodně nevím, kde ta řeka přesně je a co to bylo za úseky. Jen mám dojem, že tam byly dva úseky a já se rozhodovala, jestli pojedu i ten druhý, těžší. Nebo takhle to bylo na jiné řece? Kolik tam bylo vody jsem snad nikdy ani nevěděla, i když kamarádi to sledovali.
Z výletů na vodu si vždy odvážíme nezapomenutelné zážitky. Zároveň se k nám dostává i spousta důležitých informací v podobě různých názvů, čísel a jednotek. Ty ale s největší pravděpodobností zapomeneme. A to je škoda, protože právě tato část zážitků může být hodně užitečná.
Věřím, že když si všechny ty informace zapíšu, pomůže mi to v různých ohledech. Až na tu řeku pojedeme znovu, budu je moct využít jak při plánování výletu (kde nasednout a vysednout, kde přespat, atd.), tak na místě, pokud se třeba zase budu rozhodovat, který úsek pojedu.
Od té doby, co si dělám zápisy, mám lepší přehled o tom, jak pádluju, jaké řeky a místa mi vyhovují a co mi naopak dělá problém. Mám povědomí o tom, co by mohla být výzva pro příště a na jakou řeku se vydat (v tom mi pomáhá i to, že vidím zápisy ostatních). Taky se mi líbí, jak se zápisky hromadí, obtížnost řek se zvyšuje a problémů ubývá. Je to pro mě taková motivační hra. A když se mě někdo zeptá na radu ohledně nějaké řeky? Budu připravená pomoct.
Vzhledem k tomu, že deníček si vedu od letošní sezóny, můžu se s vámi o svoje zápisky z Guisane podělit. (Obrázky jsou z počítačové verzi Riverlogu, aby byla vidět celá obrazovka. Většinou ale používám tu mobilní).
Přidávám i Jéňův zápis ze Sesie, abyste viděli, že popis se dá vyplnit rozumněji, než jak to dělám já:
Jak vznikl Riverlog
Zapisování důležitých informací a vedení vodáckých deníčků není nic, co bychom vymysleli my. Loňské léto jsem vyrazila na svou první větší vodáckou akci. Byl to týdenní výlet do Švýcarska pořádaný ve vodáckém oddílu KK Slavia. Zájezd měl své vedoucí, kteří pro plánování používali záznamy z minulých let vedené v Excelu, nějakou knihu jako průvodce a plány konzultovali s ostatními kajakáři. To vše, aby zjistili, jaké řeky bychom mohli jet, co by nás tam mohlo potkat, kdo by měl některé úseky vynechat a tak dále. Ten proces plánování mě zaujal a všimla jsem si, kolik s tím kluci mají práce. Na zájezdu si jedna z mých kamarádek každý večer psala do sešitu záznamy z úseků, kde jsme pádlovali. Zpětně pročítala průvodce a doptávala se na stav vody a další informace. Začínala jsem rozumět, proč jsou všechny tyto znalosti důležité. Zároveň mi bylo jasné, že mi moje nedůslednost niky nedovolí poctivě si je zapisovat.
Na jednom z večírků na té akci jsem si na to postěžovala, že už by dávno měla existovat nějaká aplikace, která by ty pravěký metody nahradila. A některé údaje vyplňovala automaticky. Taky mě napadlo, že by si tam kajakáři rovnou mohli sdílet záznamy mezi sebou. Myšlenky se chytil Jéňa – zkušený vodák a programátor a hned přišel s dalšími nápady.
Takové diskuze pro mě nebyly neobvyklé. Já jsem tehdy viděla aplikaci skoro ve všem, na co jsem byla líná a o nápadech jsem si ráda povídala. Tentokrát to ale bylo jiné, protože Jéňa týden po dovolené přinesl ukázat funkční prototyp aplikace, o které jsme mluvili.
A od té doby se tím tak nějak zabýváme. Ze začátku jsme aplikaci chtěli rozšířit jen v našem v oddílu. Později ale bylo jasné, že čím víc lidí se zapojí, tím větší užitek to přinese každému z nich.
K čemu Riverlog slouží
Na Riverlog se díváme ze tří úhlů pohledu. Je to pro nás:
Deník pro zapisování a sledování záznamů
Místo pro sdílení a komunikaci
Nástroj pro plánování a organizaci
Snažíme se proto vytvořit prostředí, které by podporovalo a zpříjemňovalo každý ze tří způsobů využití.
Zapisování a sledování záznamů
Chtěli bychom, aby Riverlog pomáhal vodákům rychle a pohodlně vytvářet záznamy a rozšiřovat tak osobní i veřejnou knihovnu vědomostí v aplikaci. Proto tam najdete nástroje jako třeba:
Automatické nahrání aktuálních i historických stavů vodočtu
Častokrát stačí jen vytvořit záznam bez GPS. Typická místa nasedaček a vysedaček bývají součástí stránky úseku. Pro vytvoření zápisu je potřeba jen vybrat správný úsek. Ostatní informace jako jsou popisy, počet eskymáků nebo třeba party level si můžete doplnit později.
Dalším rychlým způsobem, jak záznam vytvořit je kopírování:
Podle potřeby si můžete vytvářet jednoduché statistiky a dohledat čísla, která vás zajímají. Takhle jsem si našla, kolikrát jsem letos krysila:
Riverlog vnímáme také jako místo, kde se vodáci mohou „setkávat“ a vyměňovat si zkušenosti. Tomu napomáhá:
Zeď se sdílenými záznamy
Sledování záznamů vybraných pádlerů
Možnost komentovat záznamy, úseky, místa a další
Vkládání odkazů na videa
Notifikace o novinkách
K našemu milému překvapení jsme zjistili, že myšlenka sdílení nevládne jen v naší aplikaci, ale i ve „vodácké IT komunitě“. Vývojáři známých vodáckých aplikací mají společný chat, kde si vyměňují poznatky z vývoje a plánují společné věci. V duchu této myšlenky nás kluci z Rivermapu a Riverzone nechali nahrát si všechny úseky, které mají zmapované a informace o nich. My bychom v budoucnu také chtěli něčím přispět. V úvahu zatím přichází šíření informací o rizikách na řekách, které naši uživatelé sdílí.
Plánování a organizace
Počítáme s tím, že v Rivelogu se budou hromadit data a informace, které by s tím mohly pomoct s plánováním různých akcí a výletů. Chtěli bychom toho využít a připravit takové nástroje, které budou umožňovat srozumitelné zobrazení a jednoduchou práci s těmito daty a ulehčí tak plánovačům život.
Pro plánování zatím slouží:
Úseky z Rivermap
Ukládání míst a přejití do navigace
Plánování výletů
Plány pro Riverlog
Do Riverlogu jsme poslední dobou vyvinuli hodně nových funkčností. Teď bychom se chtěli zaměřit na jejich vylepšení a maximální využitelnost. Budeme se snažit, aby prostředí bylo srozumitelné a ovládání jednoduché. Nejnovějším přírůstkem Riverlogu jsou nástroje pro plánování a organizaci, takže pozornost teď bude patřit hlavně jim.
Časem bychom také chtěli docílit toho, aby aplikace částečně fungovala i v offline režimu.
Nápadů a plánů máme spoustu, takže o další vychytávky, co budou pracovat s informacemi o řekách nebude v Riverlogu nouze.