RECENZE: Seakajakářské a touring pádlo TNP NEKTON G

RECENZE: Seakajakářské a touring pádlo TNP NEKTON G

K podzimnímu testování jsem obdržel nové pádlo na moře, jezera a jiné nedivokovodní pádlování Nekton G od TNP osazené na matné sklolaminátové žerdi o průměru 30 mm s YP spojkou. Testování probíhalo hlavně v tuzemských podmínkách na řekách a přehradách a rád bych se s vámi podělil o pár dojmů.

Dodává: Laminex, www.tnp.cz

Testoval: Petr Snížek


Údaje výrobce:

Materiál listu: sklolaminát

Materiál žerdi: karbon nebo sklolaminát (testováno)

Průměr žerdi: 30 mm

Plocha listu: 620 cm2

Hmotnost: 931 g (testovaný model)

Délky: 180 – 240 g

Spojka: klasická, YP (testováno), Z

Infocena: 6 120 Kč (testovaný model 211G.2YPX)

Na záběrové straně listu jsou patrná dvě menší žebra
Na záběrové straně listu jsou patrná dvě menší žebra

List Nekton už je na trhu nějaký čas a samozřejmě jsme ho brzy po uvedení i testovali. Nekton byl ale doposud vyráběn pouze v karbonové verzi. Nekton G přidává ke karbonovému Nektonovi kolegu ze sklolaminátu, od kterého je v názvu pádla i písmeno G (podle anglického glass = sklo). Materiálem listu je tedy pod vysokým tlakem lisovaný sklolaminát, který sice znamená nepatrně vyšší hmotnost (ale opravdu jenom nepatrně), ale taky vyšší tuhost, větší odolnost vůči poškození a zároveň jednodušší konstrukci. List pádla je o něco tlustší (naměřil jsem 3 mm) než u karbonové verze, ale pořád je dost tenký, což umožňuje hlavně výrazné žebro na jeho nezáběrové straně a dvě nepatrná žebra na straně záběrové. Krk listu je karbonový. Plocha listu 620 cm2 je na tuto kategorii pádel spíše větší, ale pořád to není pádlo čistě pro siláky, ale jedná se spíš o touringové pádlo se silnějším záběrem.

Krky listů i konce žerdi jsou z karbonu
Krky listů i konce žerdi jsou z karbonu

Já jsem měl pádlo osazené na sklolaminátové přebroušené žerdi (matný povrch) o průměru 30 mm. Žerď má na obou koncích, kde do ní jsou vlepeny listy, karbonové konce. Spojení žerdi a listu je tedy kompletně karbonové (krk listu je rovněž karbonový, viz. výše). Spoj listu a pádla je dobře zakrytý a působí čistě. Zároveň jsem měl žerď se spojkou YP, která umožňuje nastavení délky pádla až +10 cm a také zvolení libovolného úhlu doprava i doleva. Samotná spojka je už léty prověřená a asi k ní není moc co psát. Za mě nejde mít na pádle lepší a univerzálnější spojku. U dříku spojky (v místě napojení dříku do žerdi) je žerď rovněž z karbonu. Žerď má ovalitu pro obě ruce a samozřejmostí jsou gumové odkapávací kroužky, kterými lze pohodlně pohybovat.

Pádlo jsem měl se spojkou YP, i zde je v žerdi na straně dříku použitý karbon
Pádlo jsem měl se spojkou YP, i zde je v žerdi na straně dříku použitý karbon

Co se použití na vodě týče, byl jsem spokojen už s předešlým Nektonem a s Nektonem G tomu není jinak. Při prvních záběrech má sice člověk pocit, že list ve vodě tak nějak zvláštně plave, ale stačí pár dalších „hrábnutí“ a najednou to začne fungovat a funguje to parádně. Záběr je krásně stabilní a pokud máte správnou techniku pádlování, která je u Nektona G  (i Nektona) opravdu hodně znát, tak dokáže být i dost silný. List se ve vodě chová kultivovaně i při různých dalších manévrech jako kontra záběr, protahování a podobně. Prostě funguje dobře a neobjevil jsem nějakou výraznější slabinu. Z hlediska odolnosti nemohu příliš hodnotit, protože jsem pádlo neměl v žádných „prasáckých“ podmínkách a jen tak s ním mlátit o kamení mi přišlo zbytečné, nicméně očekávám, že materiál vydrží hodně. Už při použití v mnoha jiných listech dokázal, že je opravdu odolný a není tedy důvod, aby tomu bylo jinak právě u Nektona G.

S Nektonem G při jedné z podzimních vyjížděk
S Nektonem G při jedné z podzimních vyjížděk
S Nektonem G při jedné z podzimních vyjížděk
S Nektonem G při jedné z podzimních vyjížděk

Pokud sháníte touringové nebo seakajakové pádlo, které něco vydrží a nebude stát majlant jako karbonové modely, pak mohu Nektona G určitě doporučit jako jednoho ze žhavých adeptů. Bonusem bude, že vás dovede ke správné technice pádlování.

Líbí se mi:

  • jednoduchá konstrukce listu
  • karbonové prvky v konstrukci
  • chování listu ve vodě

Mohlo být lepší:

  • neshledáno

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: