Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Počátkem letošního léta jsem začal testovat „vodácké“ brýle WileyX Compass a používal jsem je zejména na divoké vodě. Po skončení léta se brýle vydaly s Petrem Oldřichem Novotným ještě na dva seakajakové výlety, abychom je prověřili také na moři, ve slané vodě a v písku.
Proč označuji brýle jako vodácké? Protože jejich čočky mají na povrchu speciální nanovrstvu, která zajišťuje jeho nesmáčivost, což neznamná nic jiného, než že voda z povrchu brýlí stále stéká – neulpívá na něm. Kromě nesmáčivé vrstvy umí osmivrstvé polykarbonátové čočky filtrovat také UV záření, jsou antireflexní a jsou polarizované, což znamená, že vyruší odlesky a barvy vidíte jasněji a živěji. Čočky jsou také tvrzené a tedy odolné proti poškrábání. Vnější vrstva čoček je zrcadlová, a podle úhlu pohledu různě barevná, což asi nejlépe ilustrují fotografie.
Obroučky a nožičky jsou vyrobeny z odolných materiálů, prim zde hraje Triloid nylon, které zajišťují jejich „nezničitelnost“ a dlouhou životnost. Nezničitelnost materiálu jsme já ani Oldřich nijak extrémně drsně nezkoušeli, ale brýle byly celou sezonu v terénu a rozhodně se nimi nezacházelo „v rukavičkách“. Pro lepší přilnavost jsou konce nožiček na vnitřní i vnější straně pogumované a guma má ještě na povrchu výraznou strukturu, aby se přilnavost maximalizovala. Konce nožiček jsou opatřeny otvory, do kterých můžete nacvaknout plochý popruh, jež je součástí balení nebo skrz ně provléknout libovolnou šňůrku. Zajímavé je řešení obrouček, které jsou na přední straně ukončeny přibližně v půlce čoček a na zadní straně čoček jsou vedeny po celém obvodu.
Brýle jsem obdržel v originálním balení a jejich součástí bylo i bohaté příslušenství. Konkrétně jsem dostal brýle v tuhém elegantním pouzdru, s hadříkem z mikrovlákna na čištění čoček, přibaleny byly dvě šňůrky na nožičky, abych si mohl brýle věšet na krk – jedna šňůrka kulatá (samozřejmě délkově stavitelná) s gumovými tunýlky na koncích, které se navléknou přes nožičky brýlí a drží na nich třením, druhá šňůrka je plochá pruženka (také délkově stavitelná) s plastovými konci, které se zacvakávají do otvorů na koncích nožiček. Poslední částí balení byl odnímatelný plastový gasket s výstelkou z jemného molitanu, který je možné jednoduchým nacvaknutím upevnit na vnitřní stranu brýlí a zlepšit tak jejich přilnutí na obličej, zamezit pronikání vody pod brýle a podobně. Co se týká gasketu, tak ten jsme ani jeden přílišnému testování nepodrobili. Oba jsem spíše potivé tipy a použití gasketu snížilo odvětrávání brýlí, což mělo za následek jejich mlžení při jakékoliv zvýšené aktivitě. Když si ale člověk gasket nandá a vyzkouší jej v klidu, je to velmi pohodlné a mnoho uživatelů tento doplněk určitě ocení a využije.
Osobně jsem brýle používal na jarní divokovodní výpravě od Gruzie, kde byly téměř pořád využité mimo vodu i na vodě. Dále jsme je po celé léto bral na pádlování na kanále, na sjíždění řek a samozřejmě jsem je používal i pro běžné denní použití, při řízení, pěší turistice a tak dále. Zkrátka si se mnou prožily plnohodnotné léto. Jako doplněk k brýlím jsem používal dodávanou kulatou šňůrku, která mi sedla víc, než plochá pruženka. Zpočátku jsem měl trochu potíže na vodě, protože mít pod helmou nožičky brýlí byl trochu nezvyk, nicméně jsem se brzy naučil brýle pod helmu správně umístit. Kdo by s tím měl přece jenom problém, tak by neměl mít u Wiley X problém sehnat nožičky ztenčené na pouhých 0,3 mm, které jsou určené primárně střelcům pod sluchátka, ale dobré využití by určitě našly i pod helmou.
U brýlí mě ale nejvíc zajímalo, zda jsou čočky skutečně nesmáčivé a kolik toho brýle vydrží. Když jsem si brýle poprvé nasadil hodně mě uchvátilo, jak je přes ně krásně vidět a jak se svět okolo vás rozjasní (opravdu wow efekt), za to může polarizace, které pomáhá vykreslovat a rozjasňovat barvy. Pro použití v autě i na vodě je velmi praktické také to, jak čočky odstraňují odlesky, to je úplně stejně návykové, jako již zmíněné vykreslení barev. Velké rozčarování ovšem přichází, když si brýle po delší době sundáte. Svět je najednou takový mdlý a vy si přejete mít polarizační oči nebo brýle stále na očích. Co se týká odolnosti čoček, tak ta je na skutečně vysoké úrovni a ačkoliv jsou teď na konci testu na povrchu čoček sem tam patrné drobné šrámy, tak se nejedná o nic, co by mělo vliv na jejich funkci a nějak kazilo obraz. Jednoduše o miniškrábancích na brýlích nevíte, dokud je pod lampou nehledáte. Pro vodáky nejzajímavější vlastnost – nesmáčivost – byla něčím, co mě u brýlí skutečně dostalo. Voda z čoček skutečně perfektně stéká (dokud jsem to nezažil, neveřil jsem, že to bude fungovat) a tohle je na vodě opravdu návykové. Zaprvé díky polarizačním sklům vidíte všechno jasně a bez odlesků, což je úplně jiný pocit z jízdy a hlavně vám brýle kryjí oči, takže je nemusíte zavírat, ani když to zrovna napálíte do nějakého válce nebo vlny. Prostě pořád vidíte, voda z čoček okamžitě steče a jede se dál. Několikrát mě tato vlastnost i vytrestala, protože když jsem si brýle sundal, tak jsem tak nějak ze zvyku přestal zavírat oči a dostal jsem několik nepříjemných průplachů. To ovšem není problém brýlí, ale jejich uživatele. Jediná potíž, která s nesmáčivostí souvisí je, že po nějaké době se díky částečnému odpařování vody z povrchu brýlí na čočkách usadí drobná vrstvička vodního kamene, kterou je třeba řešit, protože se zhoršuje viditelnost. Na intenzivní divoké vodě, kde jsou brýle skoro pořád máčeny (jízda na kanále, těžší divoká voda) dojde k zanesení přibližně po 40 minutách přičemž stačí brýle sundat, pořádně opláchnout ve vodě a zase je lze v klidu používat. Na mírnější vodě je čas zanesení výrazně delší v závislosti na tom, jak moc brýle dostávají sprchu. Jednou za čas jsem brýle na suchu důkladně čistil přiloženým hadříkem, ale to opravdu jen v případě nutnosti.
Oldřichovo hodnocení:
Když jsem si v Pádlerovi 3/2019 přečetl Snížákovu recenzi na „vodácké“ brýle Wiley X Compass, hned jsem mu zavolal s nabídkou prověření deklarovaných skvělých vlastností brýlí ve více „agresivnějším“ prostředí při pádlování na mořském kajaku.
Brýle jsem používal 14 dnů na Sardinii a týden v Chorvatsku. Při prvním použití jsem okamžitě sundal odnímatelný gasket, díky kterému se brýle i v silném větru silně mlžily. Vodu odpuzující nanovrstva opravdu funguje – kapky z brýlí krásně stékají a to už je předemnou měl několik měsíců Snížák. Díky slané vodě se ale po čase na čočkách dělají „mapy“ snižující komfort výhledu. Potřebu otřít brýle jsem pociťoval asi po hodině smáčení, někdy i déle, podle velikosti vln. Zpočátku jsem brýle poctivě oplachoval sladkou vodou, ale když jsem s ní musel začít šetřit, brýle jsem začal oplachovat v moři a vlhké je utíral toaletním papírem. Je zajímavé, že ten brýle vyčistil daleko lépe než výrobcem dodávaný hadřík, po kterém na brýlích zůstávaly sem tam matné šmouhy. Je nutné napsat, že jsem brýle oplachováním vždy poctivě zbavoval písku, který je při mořském putování všudypřítomný.
Odstranění odlesků a zvýrazněné barvy díky polarizaci čoček jsou opravdu návykové. Díky salinitě jsou některé kontury břehu nezřetelné a bavilo mě porovnávat pohled bez brýlí a s nimi. Nezničitelnost materiálu jsem kromě běžného užití nezkoušel, ale jinak jsou Compassy opravdu první brýle, které jsem při intenzivním čištění nepoškrábal nebo jinak nezničil.
vIditelnost, ne vyditelnost. Jinak pěkná recenze, jen ta cena…
Ježiš no jo. Už jsem opravil. Dík za upozornění.