Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
RECENZE: Suchý oblek JAMAN RDS-X – top kvalita z české dílny
27. 12. 2019
Petr Snížek
Po velikém nadšení z dlouhodobějšího testu suché bundy Jaman RT-X jsem v červnu letošního roku dostal k vyzkoušení další kus z brněnské dílny Jaman Liquid Lifestyle a sice suchý oblek označený RDS-X. Pojďte se podívat, zda se mi oblek za více jak 5 měsíců používání zalíbil.
Materiál: Aquamax – 4vrstvý laminát (25 000 mm H2O, 8000 g / m2 / 24 h)
Zipy: TIZIP
Manžety: latex překrytý 2 mm neoprenem
Barevné verze: oranžová
Velikosti: S – XL (testovaná velikost L)
Infocena: 14 000 Kč
Suchý oblek RDS-X je základním sucháčem, který český výrobce vodáckého vybavení nabízí. Je určen pro středně těžké až těžké podmínky čemuž odpovídá i jeho jednodušší výbava. Nepočítejte s tím, že tu budou výztuhy kolem, zadku, loktů nebo další vymoženosti, pro ty musíte za obleky, které jsou v „jamaní“ kolekci o level výš.
Co se týká konstrukce obleku, tak je v podstatě klasická, na jakou jsme zvyklí. Důraz byl při střihu kladen na pohodlí a pohyblivost uživatele a také na minimalizaci počtu švů. Vše zmíněné se povedlo.
U krku je latexová manžeta překrytá 2 mm silným neoprenem. Na rukávech jsou rovněž latexové manžety, a i zde jsou překryté neoprenem o tloušťce 2 mm. Na levém rameni je bílé logo a nápis JAMAN. Vstup do obleku řeší vodotěsný TIZIP, který je vedený přibližně přes lopatky. Zip není chráněn légou v celé délce. Krátká léga je pouze na konci, kde zip dopínáte, aby nedošlo k poškození jezdce zipu. Zip je také chráněn proti roztržení při nešetrné manipulaci, viz. foto.
V pase najdeme vnější stahování, které je tvořeno zadním širokým neoprenovým panelem (stejný systém jako u již testované bundy RT-X) a vpředu je široký prostor pro uchycení dvou suchých zipů, jež umožňuje nejen jejich dotažení v obvodu pasu, ale taky nastavení dotažení výškově. Tento systém jsem chválil už u bundy a tady ho musím pochválit znovu. Pod vnějším stahováním je ještě druhé stahování, kterým si můžete v pase dotáhnout vnitřní kalhoty. O toto stahování se starají dva neoprenové pásky vedené od boků dopředu. Zpočátku jsem měl k tomuto způsobu utahování pasu nedůvěru – neopren přece za chvíli vytahám nebo roztrhám, říkal jsem si, ale moje obavy se nenaplnily a stahování zatím pořád funguje perfektně a já ho taky vždy využívám.
V přední části kalhot nechybí kratší „ulevovací“ zip (rovněž TIZIP), který jde zde krytý légou po celé svojí délce. Nohavice obleku jsou poměrně široké a dlouhé (takový skejtový styl), což jsem částečně řešil právě pořádným dotažením kalhot v pase. I tak jsem se ovšem neubránil tomu, že jsem si po koncích nohavic šlapal a abych tomu předešel, raději jsem si je ještě ohrnoval. Nešlo ani tak o to, že by mi vadilo, že nohavice prošoupu, na funkci obleku by to stejně nemělo vliv, ale spíš o to, abych si někde konec nohavic nepřišlápl a třeba kvůli tomu neupadl / neuklouzl. Výrobci jsem tuhle připomínku hlásil a prý si lze při objednávání obleku stahovací pásek nohavic poručit. Pokud jste tedy „neskejťáci“ jako já, je to dobré doporučení.
Opravdu nadšený jsem byl z ponožek, které jsou ušité jako pravá a levá, což jsme zatím u žádného jiného suchého obleku neviděl. Ponožky jsou vyrobeny z cordury a zatím jsem nepozoroval, že by do nich tekla voda, takže drží dobře. Vzhledem k velikosti ponožek oproti mojí noze jsem nedokázal příliš ocenit pravý a levý střih, ale pro uživatele s větší nohou to bude zajisté vysoce komfortní řešení. Mě se líbilo, jak je materiál ponožek poddajný a neměl jsem problém se s nimi nasoukat do nejrůznějších druhů bot, které na vodu používám.
Suchý oblek RDS-X jsem používal přes léto zejména na ledovcových řekách v Alpách, hlavně na Ötzu a potom v průběhu podzimu při dalším všemožném pádlování. Když začnu oblékáním, tak tady bych měl výhradu k délce zádového zipu. Na moje široká ramena je zip poměrně krátký a já se skrz něj musím do obleku trochu soukat. Nedá se říct, že by to byla zásadní překážka, ale hladké vklouznutí do obleku to taky není. Brzy jsem si ale našel ten správný pohyb a pak už oblékání šlo. Navíc jsem dal hned vědět výrobci a na základě mojí připomínky začali dělat zip o 10 cm delší.
Na vodě jsem s oblekem byl jen a jen spokojený. Přes problematické oblékání se mi nestalo, že by mě zadní zip nějak omezoval v pádlování neb jiném pohybu. Jak do obleku vklouznu, není jediný problém a já mám pro pohyb opravdovou volnost. Stejně jako u Jaman bundy, i tady se o vodotěsnost stará 4 vrstvý laminát Aquamax, který funguje perfektně, a navíc je bytelný (vysoká gramáž), což mám obecně rád a absolutně mi to vyhovuje. Po celou dobu testování jsem byl v suchu a po těch několika měsících užívání vše drží jak má, přičemž jsem pochopitelně nejvíc zkoumal podlepení švů na různých místech obleku. Za celou dobu testování jsem bytelný materiál obleku nikde nepoškodil, a to jsem se k němu nechoval úplně v rukavičkách. Materiál ve mně dokonce vyvolal takovou důvěru, že mě ani nenapadlo, že bych měl chtít ještě nějaká vyztužení na loktech, kolenech apod.
Po úspěchu bundy RT-X jsem zařadil do své stálé výbavy i suchý oblek RDS-X a vám ho s klidným svědomím doporučuju taky. Jedná se o opravdu kvalitní, funkční a skvěle zpracovaný suchý oblek, pro mě navíc s úžasným bonusem, že ho ušily „zlatý český ručičky“ a že když bude problém, tak mám veškerý záruční i pozáruční servis „za barákem“.
zkušenost moje a dalších 6 uživatelů je zejména s ponožkami naprosto opačná – odlepené podlepené švy, propustnost materiálu, naprostá ignorace ze strany výrobce, nulový záruční servis a po půl roce handrkování a výměně ponožek odpluly podlepené švy po dvou hodinách. nekvalitní švy na neoprénových manžetách kryjící latexy ani nestojí za zmínku. Považuji JAMAN za nejdražší a nejhorší výrobek na českém trhu
JAMAN liquid lifestyle Hruzďa
Zdravím všechny čtenáře, rozumím Vašemu rozhořčení, naše spolupráce se spustila v listopadu 2018, velkou objednávkou spolupracujích lidí okolo Adrenaline Centra. V té době jsme objednali materiál od české firmy NANOMEMBRANE, která garantovala na svých tkaninách vodní sloupec 28.000mm. Myšlenkou byla podpora českého výrobce tkanin, se kterým jsme 2 roky konzultovali použití nanotechnologických membrán pro naši aplikaci. Tato tkanina měla v extrémních podmínkách velmi nízkou kvalitu, ale to se ukázalo až po delší době a kontrole kvality na nazávislém odborném pracovišti. Toto byl vývoj, který nám bohužel velmi znepříjemnil vstup na trh, kde našim cílem jsou produkty s dlouhodobou trvanlivostí opravdu suchých obleků. PROTO JSME HLEDALI A NAVRHOVALI DÁLE. DNES JE JIŽ NA TRHU PRODUKT, SE KTERÝM JSOU UŽIVATELÉ SPOKOJENI.
Materiál byl kompletně vyměněn za 4vrstvý japonský Aqaumax s potvrzeným vodním sloupcem 25.000mm a systémovými podlepy. Na ponožky byla použita tkanina ripstop 100% nepromokavá sendvičová tkanina oboustraně podlepená.
Všechny obleky z této objednávky byly staženy a v plném rozsahu nahrazeny funkčními obleky z aktuálních materiálů. Vývoj je nezastavitelný proces. Whitewater dresscode.
S pozdravem tým
JAMAN liquid lifestyle
Tomáš Hruzďa Minařík
Michal Urbánek
Výhrady Honzy Šťovíčka, moje a dalších se netýkají ani tak materiálu, ze kterého základ je „suchého“ obleku vyroben, Konkrétně výše zmiňovaný materiál NANOMEMBRANE je to nejlepší co se na celém obleku dá najít – dýchá a je bytelný. Jde o kvalitu zpracování (protékající ponožky, nekvalitní švy, odlepující-se přelepy švů). Na mém obleku (RDS-Q) praskl šev na protioděru v sedací části, ponožky začaly protékat již po desetidenním používání, neoprenové manžety kryjící latexy popraskaly ve švech. Vše je zdokumentované (fotografie, videa) a pro kohokoliv k dispozici na vyžádání.
Velké výhrady mám k přístupu firmy Jaman k řešení celého problému a způsobu jednání. Nyní cituji pana Minaříka: „Všechny obleky z této objednávky byly staženy a v plném rozsahu nahrazeny funkčními obleky z aktuálních materiálů.“
Oblek nebyl nahrazen ani jeden!!! Proběhly opravy neoprenových manžet a ponožek, ale problémy trvají i nadále. Zástupce firmy Jaman nezvedá telefon a neodpovídá na maily.
Absolutně jsem ztratil důvěru ve výrobky firmy Jaman, ačkoliv oceňuji slogan „liquid lifestyle“, protože pokud jde o nepropustnost – platí do posledního písmene.
jan šťovíček
Pan Jaman v tomto komentáři lže a ještě k tomu veřejně. Některé obleky byly staženy, ale ani jeden nebyl nahrazen. Problémové části – ponožky a podlepené švy – byly opakovaně poslány na opravu. Perioda opravy trvala v průměru 2-3 měsíce, opravená část fungovala někdy i jen v řádu hodin. Často se oblek vrátil neopravený z odůvodněním, že je vše v pořádku a mnohdy bylo potřeba dost upomínek, aby se vrátil vůbec.
Za pozornost stojí i velikostní disproporce, značení S/M/L/XL je naprosto nedostatečné a drtivá větina obleků se musela předělat ještě dřív, než byly vůbec použity. Disproproční (tj. velikost jednoho dílu neodpovídá velikosti jiného dílu) jsou nejen obleky, ale i samostatné bundy. Charakteristické jsou pro jaman mimořádně tenké rukávy.
Špatný střih, mizerné zpracování, nízkou odolnost a naprosto nedostatečný servis nemůže kvalitní materiál sám o sobě zachránit. Kvalita materiálu je v těchto souvislostech vlastně – zbytečná.
Komu jste pane Minaříku sucháč opravil tak, aby byl suchý? A komu že jste ho vyměnil?
zkušenost moje a dalších 6 uživatelů je zejména s ponožkami naprosto opačná – odlepené podlepené švy, propustnost materiálu, naprostá ignorace ze strany výrobce, nulový záruční servis a po půl roce handrkování a výměně ponožek odpluly podlepené švy po dvou hodinách. nekvalitní švy na neoprénových manžetách kryjící latexy ani nestojí za zmínku. Považuji JAMAN za nejdražší a nejhorší výrobek na českém trhu