RECENZE: Nabíjecí vodotěsná čelovka Fenix HM50R je vhodná i do plovací vesty

RECENZE: Nabíjecí vodotěsná čelovka Fenix HM50R je vhodná i do plovací vesty

Neustále řeším otázku jakou čelovku si pořídit, abych jí mohl používat na všechny aktivity, které provozuji. Před nějakým časem se ideálu přiblížila čelovka Fenix HL23, kterou jsem si tuze oblíbil (viz. recenze z roku 2015). Tento téměř ideál se nyní posunul ještě o level výš a dalo by se říct, že jsem objevil ideál úplný. Je jím čelovka Fenix HM50R. K testování jsem ji měl po celé léto a teď se s vámi podělím o své zkušenosti.

Dodává: Ariga, s.r.o. – ARIGA, www.kronium.cz

Testoval: Petr Snížek

Údaje výrobce:

Materiál: letecká slitina hliníku, silikon, pryž, odolný plast
Zdroj světla: LED Cree XM-L2 U2
Mody svícení: 4
Světelný tok: 500 – 130 – 30 – 4 lm
Doba svícení: 2,5 – 10 – 24 – 90 hodin
Dosvit: 80 – 42 – 20 – 6 m
Napájení: dobíjecí LI-i-on akumulátor RCR123A
Hmotnost: 80 g
Rozměry: 33 × 67 × 28 mm
Vodotěsnost: IPX-8
USB konektivita: ano
Infocena: 1 599 Kč

Konstrukce

Na první pohled působí Fenix HM50R vcelku obyčejným dojmem. Kovový váleček s LED diodou a spínačem, který si připevníte na hlavu a svítíte. Prosté. Jenže když jsem začal čelovku zkoumat detailně, ukázalo se, že každý její parametr, konstrukční prvek a funkce přesně plní to, co od čelovky očekávám.

Tělo je vyrobeno ze slitiny hliníku, která se používá v letectví. Tento materiál zajišťuje, že je tělo čelovky lehké a zároveň odolné vůči mechanickému poškození. Tvar těla je válcový, jen okolo diody bylo třeba udělat pár hran. Na přední straně je umístěn reflektor a nad ním zdířka pro připojení microUSB konektoru, kterou lze uzavřít gumovou krytkou, která je gumovým kroužkem připevněna k tělu čelovky a jen tak ji neztratíte. Na bočních stranách (podstavy válce) pak vidíme uzávěr prostoru pro baterii (je upevněn na závit) na jedné, a ovládací tlačítko na druhé straně.

Tělo čelovky lze snadno vyjmout z gumového držáku
Tělo čelovky lze snadno vyjmout ze silikonového držáku

Čelovka je usazena v pružném silikonovém držáku, do kterého ji lze snadno upevnit nebo ji z něj vyjmout. Skrz držák je veden popruh, který zajišťuje čelovku na hlavě. Tento popruh je z klasické pruženky a samozřejmě délkově nastavitelný pomocí plastové žebříčkové spony. Na vnější straně popruhu jsou nahusto natištěné reflexní prvky a na vnitřní straně je tenký proužek protiskluzové hmoty, která zlepšuje držení čelovky na hlavě.

Funkce a jejich ovládání

Ke kompletnímu ovládání čelovky Fenix HM50R slouží jediné tlačítko. O jeho umístění jsem se už zmínil. Tlačítko je kryté měkkou gumou a je dostatečně velké, abychom jej nahmatali i ve tmě, přes tenké rukavice nebo třeba se zmrzlými prsty (na vodě dost častý jev). Tlačítko plní dvě funkce.

Signalizace nabití baterie, zelená barva znamená, že máme ještě spoustu času
Signalizace nabití baterie, zelená barva znamená, že máme ještě spoustu času

Zaprvé jsem jej používal k ovládání svícení. Pro spuštění svícení je třeba podržet tlačítko po dobu přibližně půl vteřiny, pro vypnutí platí to samé. Pokud chci přepínat mezi čtyřmi režimy svícení, stačí už jen rychlé překliknutí. Tlačítko po celou dobu testování fungovalo bez problémů. Reakce je velmi spolehlivá a ani jednou se mi nestalo, že bych na ovládání musel nějak víc tlačit nebo že by nereagovalo. Taky mě potěšilo, že si čelovka pamatuje poslední použitý režim svícení a tím naváže při dalším rozsvícení. Je to drobnost, ale přišla mi velmi praktická. U své staré čelovky jsem si (nebo někdo, kdo si zrovna čelovku půjčil) nejdřív vypálil oči nejsilnějším světlem a pak jsem se doklikával k mírnějšímu.

Ukázka svitu - vzdálenost od křoví 3 metry, nejsilnější režim
Ukázka svitu – vzdálenost od křoví 3 metry, nejsilnější režim
Ukázka svitu - vzdálenost od křoví 3 metry, druhý nejsilnější režim
Ukázka svitu – vzdálenost od křoví 3 metry, druhý nejsilnější režim
Ukázka svitu - vzdálenost od křoví 3 metry, druhý nejslabší režim
Ukázka svitu – vzdálenost od křoví 3 metry, druhý nejslabší režim
Ukázka svitu - vzdálenost od křoví 3 metry, nejslabší režim
Ukázka svitu – vzdálenost od křoví 3 metry, nejslabší režim

Zadruhé tlačítko funguje jako indikátor nabití akumulátoru. Když je čelovka vypnutá stačí na tlačítko krátce kliknout a dioda vás upozorní na stav baterie barevným světlem. Když svítí zeleně, je úroveň nabití nad 80%, když bliká zeleně je mezi 80 a 50%, když svítí modře je mezi 50 a 20% a pod 20% se světlo rozsvítí červeně. Tuhle funkci hodnotím velmi kladně a využil jsem ji téměř vždy, když jsem někam vyrážel. Zjištění stavu baterie je okamžité, a pokud si jej ohlídáte, je jen málo pravděpodobné, že by vás čelovka někde zradila a přestala svítit.

Jak už bylo zmíněno, čelovka má celkem 4 módy svícení. Ten nejsilnější je opravdová „palba“ a já jsem jej využil jen, když jsem šel s čelovkou na noční běh. S čelovkou rozsvícenou na hodnotu světelného toku 500 lm jsem si připadal, jako bych si v autě rozsvítil dálková světla. Jen srnky, které jsem potkal, asi nebyly moc rády. Neměl jsem možnost pořádně vyzkoušet a změřit hodnotu dosvitu 80 metrů, kterou udává výrobce, ale nemám důvod tomuto číslu nevěřit. Vysoký výkon je pochopitelně vykoupen kratší výdrží akumulátoru. Výrobcem udaná hodnota 2,5 hodiny je pravdivá. Díky zkoušení přes léto jsem neměl možnost zkusit, jak hodnota výdrže klesne s nízkou teplotou. Naopak jsem měl možnost vyzkoušet hlídání přehřívání čelovky. Při nejvyšším výkonu se mi dvakrát stalo, že se čelovka sama přepnula na nižší intenzitu svícení. Má to na svědomí teplotní čidlo, které takto ochrání čelovku před poškozením při dosažení teploty 65°C a vyšší.

Prohlédněte si všechny fotografie z testování…

Další tři režimy svícení postupně umírňují až na hodnotu 4 lm, dosvit 6 m a výdrž baterie pěkných 90 hodin. Tuto výdrž jsem se pokoušel dvakrát ověřit, ale nikdy jsem nebyl schopný naměřit přesný čas. Mohu ale konstatovat, že výrobcem udaná hodnota sedí plus mínus pár hodin. Nejslabší režim svícení mi bohatě stačil na činnosti jako vaření, příprava noclehu, večerní četba a další.

Někdo by možná ocenil ještě režim blikání. Ten na HM50R není, ale za sebe říkám, že mi nechybí. Zatím jsem se nikdy nesetkal se situací, kdy bych ho využil.

Napájení

Napájení čelovce zajišťuje Li-ion akumulátor RCR123A, který je součástí balení nebo jednorázová 3V lithiová baterie CR123A. Akumulátor jsem nemusel z čelovky vyndavat kvůli každému nabití. Po celou dobu testování jsem využíval nabíjení pomocí microUSB zdířky, které považuji za jednu z hlavních předností HM50R. Kdekoliv jsem dobíjel telefon, jsem na chvíli nechal „doťuknout“ taky čelovku a bylo vyřešeno. Prostě paráda.

Uvnitř najdeme dobíjecí LI-i-on akumulátor RCR123A
Uvnitř najdeme dobíjecí LI-i-on akumulátor RCR123A

Čelovka je vybavena automatickým režimem úspory energie. Ten funguje tak, že po malých krůčcích snižuje výkon a tím se prodlouží délka svícení. Popravdě nevím, zda tohle nazvat spíš výhodou nebo nevýhodou. Delší výdrž na baterii se určitě hodí na delších cestách, kde jsou možnosti nabíjení omezené, ale například pro dlouhý noční běh opravdu nepotřebuji, aby mi čelovka sama od sebe snižovala výkon. Hlavně potřebuju pořádně vidět i za cenu toho, že během minuty vyměním zdroj energie. Dobrým řešením by asi byla možnost uživatelské deaktivace této funkce.

Jak se čelovka osvědčila?

Jak jsem už zmínil, čelovku jsem testoval po dobu 3 měsíců. Používal jsem jí na běžné svícení při táboření, párkrát na svícení během večerního běhání, a pokud to jen trochu šlo, vozil jsem ji v plovací vestě jako nouzovou svítilnu.

Během táboření jsem nejvíce využíval dvě nejnižší intenzity svícení a nikdy jsem neměl problém s výdrží baterie. Nejdelší pobyt bez nabíjení trval deset dnů. Sice jsem s energií pochopitelně šetřil, ale nedostal jsem se ani na červené světlo, tedy pod 20% nabití akumulátoru.

Fenix HM50R je připravena k akci
Fenix HM50R je připravena k akci

Při nočním běhu jsem byl uchvácen silou nejsilnějšího režimu a běžel jsem si jako ve dne. Při běhu jsem taky asi nejlépe vyzkoušel, jak dobře drží svítilna na hlavě. Popruh kolem hlavy je velmi dobře vyřešen a nikam nesklouzavá ani když se člověk zapotí. Silikonový držák má dostatečné tření a tělo čelovky, které je v něm usazené, se nikam neposouvá ani nemá tendenci se samovolně sklopit dolů.

Ve vodácké vestě jsem zkoušel zejména vodotěsnost. Čelovku jsem mnohokrát povozil na divoké vodě kanálu v Troji a několikrát i ledovcovou vodou na Oetzu a vždy obstála na výbornou. Na letních ledovcových řekách navíc byla vystavena velmi studené vodě se značným množstvím sedimentu. Dále jsem při skládání do malé kapsy na vestě ocenil, že na čelovce není nic, co bych mohl poškodit. Popruh se složí, silikonový držák se tvarově přizpůsobí a nehrozí tedy, že byste ho polámali. U kovového těla odolnost vůči poškození ani zmiňovat nebudu, tam je to jasné.

Kam jsem zase uklidil tu karimatku?
Kam jsem zase uklidil tu karimatku?

No a teď přemýšlím nad nějakým mínusem, aby to nebylo všechno tak pozitivní, ale přemýšlím marně. Ale jo, jeden mě přece napadá. Čelovku Fenix HM50R jsem měl na testování pouze zapůjčenou a budu se s ní muset rozloučit. Nevím, jestli to po všech těch vynikajících zkušenostech dokážu.

Závěrem

Pokud sháníte vodotěsnou, odolnou, malou čelovku, kde můžete využít jak napájení z baterie, tak dobíjení akumulátoru, s velmi intuitivním a spolehlivým ovládáním, která vám dokáže v noci vytvořit den, ale umí taky svítit velmi úsporně, pak doporučuji Fenix HM50R. Za mě má 99 bodů ze 100!

Líbí se mi:

  • „nezničitelnost“
  • ovládání
  • široké rozpětí režimů svícení

Mohlo být lepší:

  • možnost deaktivovat úsporný režim

Zkušenosti čtenářů

JardaM

Vyčerpávající článek. Pokud bych si měl rejpnout, tak pro plavbu v noci je řádem plavební bezpečnosti vyžadováno všesměrové bílé světlo, tedy pro vodáka na vestu by se spíš hodila klasická žárovka, v opačném případě je plavba zakázána 🙂

j287

Skvělá recenze, díky. Čelovka mi právě přišla a vypadá fakt dobře. Už se těším, až s ní někam vyrazím.

Bimbo

Díky za recenzi, rád koupím, dosť bolo „rýžových speciálů“ 😀

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: