Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Když se mezi produkty k otestování objevil gril Meva Piknik, neváhal jsem ani chvilku a hned jsem po něm skočil. Pracovně grilovat (protože testování je přece taky tvrdá práce), to se mi ještě nestalo. Zpětně musím říct, že pohodovější test jsem asi ještě nezažil.
Jak už název napovídá, gril Piknik je určený zejména pro použití na cestách a při výletech do přírody. Uzpůsoben je k tomu v mnoha ohledech a ty si teď představíme.
1. Rozměry grilu jsou podobné, jako třeba u přenosných chladících boxů (prostě větší taška), takže gril snadno uvezete v autě a v pohodě ho naložíte třeba do turistické kánoe. Jen je třeba počítat s tím, že když se cvaknete, půjde gril ke dnu opravdu rychle a vyplave jen prkýnko (netestoval jsem to).
2. Gril má výklopné kovové madlo pro nesení v ruce. Celková hmotnost 9,3 kg vám sice nedovolí táhnout ho v ruce nějak daleko, ale taky to není tak, že by ho jeden člověk sotva někam přemístil.
3. Gril má pro nošení také přídavný plochý textilní popruh s nastavitelnou délkou, který snadno zaháknete za připravená očka na bocích grilu a šup, grilovací devítikilová kabelka je na světě.
4. Gril je důmyslně seskládaný do kompaktního balíčku, takže se nemusíte starat o nošení žádných dalších věcí bokem, jenom snad o plynovou kartuši, ale ta nezabere žádné místo a člověk je zvyklý ji beztak tahat už když bere do přírody třeba malý plynový vařič.
Ptáte se, co je to důmyslný kompaktní balíček? Jeho základnou je plastová oblá vanička, která tvoří jakousi garáž pro samotný gril, který se do ní vkládá. Když z ní gril vyndáte, tak vidíte, že se zároveň jedná o malou spižírnu na potraviny. Součástí je třeba i detail v podobě vyklápěcího drátěného kulatého držáku třeba na lahve nebo sklenice. Vanička může vytvořit také improvizovaný stolek. K tomu se použije prkénko, které je ke grilu také dodáváno, a své druhé využití má prkénko jako ochrana grilovacího roštu při transportu (grilovací rošt díky zaklopení taky není nutné ihned umývat).
Samotný gril má tvar kvádru s oblými rohy a jeho plechové obvodové stěny jsou vyvedeny ve světle zelené barvě, typické pro značku Meva. Na spodní straně grilu jsou kovové nožky s plastovými koncovkami. U nožiček mi docela chyběla možnost nějakého šroubovacího štelování, které by velmi elegantně řešilo časté potíže s nerovnými povrchy, kterých je v přírodě o hodně víc než těch rovných. Na spodní straně grilu je dále přívod plynu, který je řešený pomocí gumové hadice, na které je standardně koncovka pro připojení kartuše se závitem 7/16. A nakonec je na spodní straně grilu malá vysouvací vanička, do které při grilování stéká omastek a spadávají nečistoty. Vanička toho pojme docela dost, takže i při delším grilování nebyl problém s její kapacitou.
Na přední straně grilu je umístěné velké černé plastové kolečko, které slouží k zapalování grilu pomocí piezo zapalovače a také k ovládání intenzity hoření. Uvnitř grilu se logicky ukrývá hořák obdélníkového tvaru a piezo zapalovač. Zároveň je vnitřek grilu vybaven černou nepřilnavou povrchovou úpravou, aby mohl co nejlépe odtékat omastek do sběrné vaničky. Odtok sice není stoprocentní, ale naštěstí je uvnitř grilu dost místa, takže se dají nečistoty, které uvnitř zůstanou, velmi snadno odstranit. Většinou stačilo setření pomocí papírové utěrky.
Samotné grilování probíhá na litinovém grilovacím roštu o rozměrech 30 x 24 cm, jehož součástí je ještě odnímatelná kruhová plotýnka o průměru 16 cm. Vnitřní plocha grilovacího roštu je celistvá, otvory pro odvod tepla jsou po obvodu.
Závěrem této časti recenze ještě připojím mnou zvážené údaje o hmotnosti jednotlivých součástí grilu: samotný gril s roštem 7,1 kg, rošt i s plotýnkou 2,75 kg, jen plotýnka 590 g, plastová vanička 1,02 kg, prkýnko 1,38 kg.
Čím se v tom topí
O dodání plynu potřebného k hoření lze použít klasické plynové kartuše, které známe třeba z outdoorových vařičů s již výše zmíněným závitem 7/16, ale k dispozici jsem měl i dvě redukce, se kterými je možné gril připojit k lahvím 2 kg (redukce Meva 2156UV a regulátor Meva NP01007) a 10 kg (regulátor Meva NP01007). V obou případech je akorát nutné odebrat stávající regulátor na závit 7/16 a nahradit jej typem NP01007. Nejedná se o žádnou složitou operaci, pouze povolíte objímku, vyměníte kus za kus a zase objímku dotáhnete, doplnění o redukci 2156UV už je pak jenom o našroubování do závitu.
Osobně jsem gril nejvíce využíval s kartušemi 450 g, u kterých výrobce udává výdrž 2 hodiny 45 minut, což je ale podle mých zkušeností podhodnocený údaj. Mě kartuše vždy vydržela o přibližně hodinu déle. Samozřejmě výdrž hodně záleží na větru a teplotě.
Jak to griluje
Griluje to parádně. Gril jsem během jarních měsíců použil mnohokrát při grilování s rodinou a přáteli a nenastal jediný problém. Popravdě si ani pořádný žádný nastalý problém představit neumím. Nejvíce jsem při práci s grilem ocenil rychlý náběh, kdy je rošt ohřátý na provozní teplotu během několika desítek vteřin. Nemusíte řešit dlouhé roztápění, žhavení uhlí, odkad správné teploty nebo výšky roštu nad topeništěm. Tady prostě otevřete přívod plynu, škrtnete pomocí pieza a už to jede. Zapálení pomocí peizo mechanismu i samotná regulace jsou opravdu snadné. Kdyby se nedej bože piezo poškodilo, tak jde hořák velmi snadno zapálit i sirkou nebo zapalovačem, stačí odklopit plotýnku a hořák je na dosah. Jen je třeba dát pozor, aby se gril příliš nenaplnil plynem a vy si tak před samotným grilováním neogrilovali ruku. Dále jsme ocenili odolnost vůči větru, který se k dobře ukrytému hořáku dostane jen velmi špatně.
Z připravovaných pokrmů jsme zkusili asi skoro všechno, co se tak běžný na gril dává – několik druhů masa, uzeniny, ryby, všemožnou zeleninu, nějaké sýry. Asi nebude překvapením, že vše se podařilo připravit bez problémů, ale třeba u zeleniny je potřeba stáhnout plamen a dát litinovému roštu trochu času na snížení teploty.
Zkoušel jsem gril také přenášet. Pro nesení v ruce je to v mém podání reálné na vzdálenost maximálně kilometr. S popruhem přes rameno je situace poněkud lepší, ale taky vás to za chvíli přestane bavit a už byste nejraději začali s přípravou jídla. Nicméně na všechna místa, kde jsem si grilování chtěli zkusit (nějaké ty vyhlídky, rozhledny,…) jsme gril dopravili bez problémů. Jako ideální parťák se potom ukázal na cesty autem, kdy jej velmi snadno vyndáte třeba i při pauze na odpočívadle, kde si během chvíle připravíte super jídlo a můžete frčet zase dál.
Díky za recenzi. K čemu je ta odklápěcí plotýnka? Jen pro přístup k hořáku?
Dalo by se na grilu eventuálně i uvařit něco v ešusu? Jako náhrada za vařič?
Pavlína
Miro:
To by mě taky zajímalo.
balu
Míchám si tu hráškovou polevku v hrnečku a slintám jako Pavlovův čokl čtouce tuhlenc skvělou recenzi. Asi si to pořídím do práce.
Díky za recenzi. K čemu je ta odklápěcí plotýnka? Jen pro přístup k hořáku?
Dalo by se na grilu eventuálně i uvařit něco v ešusu? Jako náhrada za vařič?
To by mě taky zajímalo.