Raftaři bojovali na Čertových proudech o tituly mistrů a mistryň České republiky 2024

Předposlední prázdninový víkend byl pro závodníky v nejrůznějších vodáckých disciplínách na divoké vodě sváteční. Z Lipna teklo 21 m3 namísto obvyklých 1,5 m3 za sekundu. Slalomáři, sjezdaři, extrémní kajakáři i raftaři tak mohli závodit na krásném, vodácky velmi zajímavém, ale také neobvykle obtížném terénu Vltavy pod Lipnem. Raftaři bojovali o víkendu 24. – 25. srpna o medaile na Mistrovství České republiky v raftingu 2024.

Na Vltavě pod Lipnem závodily obě raftové kategorie – čtyř (R4) i šestičlenné (R6) posádky ve všech věkových kategoriích od juniorů po ty nejzkušenější – Masters. Pro všechny závodníky byly lipenské závody Mistrovstvím České republiky, ale i závodem Evropského poháru v raftingu 2024. Kromě českých posádek přilákal vzácný a obtížný terén světoznámých peřejí, tzv. Čertových proudů i týmy z Německa a Nizozemska.

Juniorské kategorie na čtyř i šestimístných člunech závodily na horní části řeky. Startovaly pod slalomovou tratí a cílovou linii proťaly až pod velkou loučovickou peřejí zvanou Papírna. Trať Mužů, Masters mužů R4 a všech dospělých kategorií R6 vedla přes tu nejdivočejší část řeky, přes Čertovy proudy.

Nejrychlejšími muži v kategorii R4 i R6 byla posádka PRSI Team Mladá Boleslav. Nejrychlejší ženskou posádkou na R4 byly Kočičky Letohrad a v kategorii R6 tým z pražského oddílu RK Troja.

Rád bych za celý Svaz vodáků České republiky poděkoval státnímu podniku Povodí Vltavy, společnosti ČEZ a také okolním obcím, institucím i občanům za podporu našeho sportu. Díky této podpoře můžeme uspořádat závody na trati světových parametrů. Těší mě, že byly raftové závody pod Lipenskou přehradou opět s kvalitní zahraniční účastí,“ říká ředitel závodu Libor Peška z pořadatelského oddílu Outdoor Clubu HANACE

Závodní raftová sezóna ale ještě nekončí. Sportovce čekají poslední víkendové závody 7. – 8. září v Českém Vrbném a budou to závody velmi důležité. Jedná se totiž o Mistrovství České republiky ve slalomu a sprintu R4 i R6 2024. Závody zároveň rozhodnou o celkovém pořadí posádek v seriálu Českého poháru v raftingu a tím i o složení reprezentace pro příští rok. Posádky, které budou tuto sezónu nejúspěšnější, budou reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v raftingu 2025, které se uskuteční v Argentině.